اطلاعات‌محور

۲۹ اسفند، روزی که دکتر مصدق نفت ایران را ملی کرد

از زمان اکتشاف نفت در ایران تا قبل از اقدام دکتر مصدق، کامیون‌هایی با نام ANGO-IRANIAN OIL COMPANY (شرکت نفت انگیس و ایران محدود)، نفت کشورمان را از ایران خارج می‌کردند و می‌بردند.
سهامدار اصلی این شرکت بریتانیایی کسی نبود جز وینستون چرچیل!

در لحظه‌ای تاریخی همان طور که تصویر این لحظه را در سربرگ این مقاله قرار داده‌ایم دکتر مصدق را در مقابل نماینده بریتانیا می‌بینید. دکتر مصدق در روز ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ نفت ایران را ملی کرد و آن را از استعمار انگلیس در آورد. در قاهره به دلیل همین اقدام او، خیابانی را به نامش نا نهادند اما مصدق در ایران مورد بی‌توجی قرار گرفت.

در عملیات آژاکس، سازمان جاسوسی انگلیس به جای نام مصدق، از واژه دزد دریایی استفاده می‌کرد. این بدان معنی بود که انگلیسی‌ها، خودشان را صاحب تمام نفت ایران می‌دانستند و مصدقی که نفت را ملی کرده‌بود، دزد می‌دانستند!

بنابر ویدویی که از صحبت‌های دکتر مصدق در این باره در دست داریم، ایشان دلیل قطع رابطه ایران با انگلیس را چنین اعلام می‌کند:

اکنون به جواب سوالی که در این باره نموده‌اید، می‌پردازم. علت اساسی قطع ارتباط دولت ایران با دولت انگلیس به مرحله‌ای تنزل یافته که برای ادامه استفاده کمپانی سابق نفت، میلیون‌ها ایران محروم را در سخت‌ترین شرایط اقتصادی و فشار مالی بگذارد و بر خلاف اصول و مقررات منشور ملل متفق، خودسرانه نسبت به یک قوم صلح جو و طرفدار عدالت و دموکراسی، مجازات‌های اقتصادی تعیین کند. جلوی کالاها به مقصد ایران را بگیرد. موجودی‌های ایران در لندن را توقیف نماید و هر روز به وسیله‌ای از صدور نفت ایران جلوگیری کند.

دکتر مصدق اعتقاد داشت وظیفه حکومت یک کشور بردن مردم به بهشت نیست؛ بلکه استفاده صحیح از منابع کشور جهت رفع فقر و ایجاد رفاه برای شهروندان آن کشور است!

بیشتر بخوانید
آشنایی با عُمَر خیام نیشابوری همزمان با زادروز این فیلسوف و شاعر پرآوازه
بیشتر بخوانید: مروری بر تاریخ قرنطینه در ایران و جهان

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

3 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا