اطلاعات‌محورسبک زندگی

گیاهخواری چه محاسن و معایبی دارد؟

افراد به دلایل مختلفی رژیم گیاه خواری را انتخاب می‌کنند، حفظ محیط زیست، مسائل اخلاقی مربوط به حقوق حیوانات و سلامت و رژیم کاهش وزن از جمله دلایلی هستند که فرد ممکن است به واسطه آن این رژیم را دنبال کند اما در مورد فواید و مضرات گیاهخواری، بسته به انواع رژیم گیاهخواری کمی شرایط متفاوت است.

گیاهخواران به چند دسته که در ادامه به آن اشاره کرده‌ایم تقسیم می‌شوند:

  • گیاه خوار محض (Vegans): گیاهخوارانی که گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ و لبنیات نمی‌خورند.
  • لاکتووگان (vegetarians Lacto): گیاهخوارانی که لبنیات هم می‌خورند.
  •  اووگان (Ovovegetarians): گیاهخوارانی که تخم مرغ هم می‌خورند.
  •  لاکتواووگان (Lacto-ovovegetarians): گیاهخوارانی که تخم مرغ و لبنیات هم می‌خورند.
  •  نیمه گیاه خوار (Semi-vegetarians): گیاهخوارانی که ماهی و مرغ هم مصرف می‌کنند، ولی گوشت قرمز را مصرف نمی‌کنند.

مصرف زیاد سبزیجات و انواع میوه که در رژیم غذایی گیاهخواری شایع است؛ برای سلامتی بسیار مفید است. علت آن هم به خاطر وجود انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد ضد سرطان گیاهی و فیبرهای گیاهی بر می‌گردد.

حمله قلبی و سکته مغری یکی از اصلی‌ترین علل مرگ به شمار می‌‌رود اما تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که گیاه‎خوار هستند کلسترول کمتری هم دارند. بسته شدن رگ‌های قلبی علت اصلی مشکلات قلبی است که پژوهشگران معتقدند خطر این بیماری با خوردن غذاهایی که فاقد مواد حیوانی است؛ کاهش می‌یابد. همچنین تخمین زده می شود که یک سوم بیماران سرطانی به خاطر اینکه به مقدار کافی فیبر سبزیجات در رژیم غذایی‌شان وجود ندارد بیماری‌شان رشد کرده‌است.

متخصصان تغذیه معتقدند که لازم است تعادل در استفاده از مواد غذایی حیوانی و گیاهی رعایت شود!

در مقابل، متخصصان تغذیه به دلیل تأمین نشدن نیازهای بدن در رژیم گیاهخواری مطلق آن را تو صیه نمی‌کنند و معتقدند که لازم است تعادل در استفاده از مواد غذایی حیوانی و گیاهی رعایت شود.

بیشتر بخوانید
آشنایی با چهار دسته آدم دروغگو که در زندگی خود می‌بینید

نامطلوب‌ترین نوع گیاه خواری (خام گیاه خواری) می‌باشد. در این نوع از رژیم گیاهخواری به هیچ وجه از غذاهای پخته استفاده نمی‌شود و افرادی که از این رژیم استفاده می‌کنند فرآورده هایی مانند شیر و تخم مرغ و حتی عسل را که از حیوانات تهیه می‌شوند را استفاده نمی‌کنند.

جالب است بدانید، آهن،روی، ویتامین B12 مورد نیاز بدن از طریق رژیم گیاهخواری تأمین نمی‌شود. همچنین دانشمندان دریافتند رژیم گیاهخواری موجب تضعیف تدریجی استخوان‌های افراد گیاهخوار می شود. محققان استرالیایی و ویتنامی هم در تازه‌ترین تحقیقات، ارتباط بین تراکم استخوان و رژیم غذایی را در بیش از دو هزار و هفتصد نفر بررسی کرده و دریافتند تراکم استخوان گیاه خواران پنج درصد کمتر از افراد گوشتخوار است.

البته این مسأله در بین گیاهخوارانی که تمامی فرآورده‌های حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند (گیاه خواران محض) محسوس‌تر و استخوان‌های آنها شش درصد ضعیف‌تر است. این در حالی است که تفاوت چندانی در تراکم استخوان افراد گوشت‌خوار و افرادی که در کنار گیاهخواری از محصولاتی مانند تخم مرغ و لبنیات نیز استفاده می‌کنند؛ مشاهده نمی‌شود.

در کل گیاهخواران با یک برنامه غذایی مناسب می‌توانند خطر بیماری‌هایی چون چاقی، فشار خون بالا، یبوست و سرطان کولون (بخشی از روده بزرگ) را کاهش دهند و در صورتی که گیاهخواران برنامه ضعیفی داشته‌باشند، می‌توانند درآینده با خطر بیماری‌هایی چون پوکی استخوان، نرمی استخوان، کم‌خونی مربوط به آهن و ویتامین B12 و کندی رشد در کودکان مواجه شوند.

گردآوری شده توسط: فرزانه براری

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. برعکس چیزی که شما نوشتید بهترین و ناب‌ترین شکل گیاهخواری خام‌گیاهخواریه. گذشته از این تنها چیزی که انسان نمیتونه از گیاهان دریافت کنه ویتامین ب ۱۲ ست و باقی مواد مغذی از طریق گیاهخواری به بدن می‌رسند. محققانی که شما بهشون استناد کردید، و البته اصلا مشخص نیست که چه کسانی هست و این حرفها در کدام کتاب یا مقاله منتشر شده، به احتمال زیاد اشتباه می‌کنن، بهتره به تحقیقات دانشمندانی رجوع کنید که دست‌کم پیش از اظهار نظر درباره‌ی گیاهخواری اول بدونن گیاهخواری دقیقا چیه.

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه − دو =

دکمه بازگشت به بالا