حوادث

چی شد که گواهی فوت کارکنان کشتی سانچی باطل شد؟

بیش از سه سال از آتش سوزی، سوختن و غرق شدن کشتی سانچی می‌گذرد. کشتی سانچی پس از ۸ روز سوختن در شعله‌های آتش ناشی از سوخت مایعی که با خود حمل می‌کرد، نهایتاً غرق شد. از بین خدمه این کشی، ۳۰ خدمه آن ایرانی و ۲ خدمه آن بنگلادشی بودند و از این بین تنها پیکر سه تن از خدمه کشی یافت شد و اجساد باقی کارکنان به همراه خود نفتکش به اعماق دریا فرو رفت اما این پایان ماجرای کشتی سانچی و خدمه‌های آن نبود!

در این مدت اتفاقات مبهمی پیرامون احتمال زنده بودن کارکنان کشتی سانچی به وجود آمد. برخی بازماندگان قربانیان واقعه کشتی سانچی اعلام کرده‌اند که تاکنون ۱۲۰۰ تماس دریافت کرده‌اند؛ تماس‌هایی که از نواحی جنوب‌ شرق آسیا و کشورهایی چون مالدیو، تایوان، نیوزلند و جنوب چین برقرار شده و ضمن آن ادعا کرده‌اند که این تماس‌ها از طرف گمشدگان آنها صورت گرفته است. نکته جالب توجه دیگر این است که برای شماره همراه یکی از خدمه هر ماه هزینه رومینگ می‌آید.

حالا هر چند که وزارت اطلاعات گفته نتایج تحقیقات این نهاد به جایی نرسیده اما ابطال گواهی فوت ۹ نفر از آنان توسط دادگاه که به تازگی صورت گرفت، باز هم به این شائبه‌ها دامن زد. البته لابزم به ذکر است بگوییم که رای این دادگاه به معنای زنده خدمه کشتی نیست و طبق مواد ۱۰۱۱ تا ۱۰۳۰ قانون مدنی و همچنین مواد ۱۲۶ تا ۱۶۱ قانون امور حسبی این افراد زین پس مفقود‌الاثر به شمار می‌آیند. این بدان معناست که تحت این شرایط، شرکت ملی نفتکش ایران ملزم به پرداخت حقوق و مزایای این کارکنان است.

بیشتر بخوانید
جزئیات جدید از قتل بابک خرمدین توسط والدین | پدر خوشحال از قتل پسر

طبق قانون اگر خدمه‌ای در دریا مفقود شود، حداقل باید سه سال از مفقودالاثر شدنش بگذرد تا بتوان گواهی فوت فرضی برای او صادر کرد، اما در کارکنان سانچی خلاف این قانون رخ داد و خانواده این افراد تنها توانستند درخواست انحصار وراثت کنند. علاوه بر آن، وضعیت پیش آمده یک شانس دیگر را هم از خدمه کشتی سانچی و خانواده‌های آنان گرفت و آن شانس از دست رفته این بود که اگر این گواهی صادر نمی‌شد، شرکت ملی نفت ایران موظف بود از صلیب سرخ جهانی برای پیدا کردن این افراد کمک بخواهد اما با تایید زودهنگام فوت قربانیان حادثه، عملاً این شانس از دست رفت.

حالا باید منتظر ماند و دید شرکت ملی نفت ایران با تاخیری سه سالهف به وظایف خود در پرداخت حقوق و مزایای خدمه کشتی سانچی عمل می‌کند یا خیر!

همچنین بخوانید: کشتی بهبهان در آب‌های عراق غرق شد + فیلم

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا