اطلاعات‌محور

گل میخک چه انواعی دارد و هر یک نماد چیست؟

میخک (Dianthus) نامی کلی برای نامیدن حدود ۳۰۰ گونه گیاه است که همگی به تیره‌ی میخکیان تعلق دارند. زیبایی و تنوع بسیار گل میخک باعث محبوبیت و شهرت آن در تمامی نقاط جهان شده و مردم نواحی مختلف از آن به‌عنوان هدیه در مراسم و موقعیت‌های مختلف استفاده می‌کنند. در این نوشتار می‌خواهیم به معرفی انواع گل میخک بپردازیم و پس از آن ببینیم هریک از آن‌ها نماد چیستند.

وجه تسمیه گل میخک

درمورد نامگذاری این گل اطلاعات دقیق و قطعی‌ای دردست نیست و داستان‌های مختلفی درباره‌ی آن نقل شده‌اند. برخی بر این باور اند که یونانیان نام Dianthus را برای این گیاه انتخاب کرده‌اند و این واژه خود ترکیبی از دو واژه‌ی لاتین Dios به‌معنی خدا و Anthos به‌معنی گل است و به‌همین علت به آن گل خدا هم گفته می‌شود. برخی دیگر فکر می‌کنند که Dianthus از افسانه‌ی Diana گرفته شده است. در این افسانه آمده است که دیانا یا خدای شکار روزی به‌علت موفق‌نبودن در شکار چشمان یک چوپان را از کاسه بیرون می‌آورد، چرا که گمان می‌کند موسیقی او باعث شکست‌اش در شکار شده. کمی بعد که خشم دیانا فرومی‌نشیند، می‌بیند که در جایی که چشم‌های چوپان روی زمین افتاده‌اند، گل‌های میخک به‌عنوان نمادی از خون بی‌گناهان روییده‌اند.

گل میخک نماد چیست

انواع گل میخک

همان‌طور که گفتیم، گل میخک تنوع بسیار زیادی دارد و نزدیک به ۳۰۰ گونه از آن در سراسر جهان شناخته شده‌اند، بااین‌حال سه گونه‌ی میخک قرنفلی (Carnation)، صورتی (Pink) و میخک شاعر یا سوییت ویلیام (Sweet William) بیش از سایر گونه‌ها شناخته‌شده هستند.

افزون بر این، گل‌های میخک به‌رنگ‌های مختلفی مثل قرمز، صورتی، سفید، بنفش و زرد وجود دارند و بسیاری از آن‌ها در فرهنگ‌های مختلف نمادی از مفاهیم گوناگونی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید
آیا قارچ می‌تواند جایگزین کلیدی پلاستیک باشد؟

گل میخک نماد چیست

گل میخک نماد چیست؟

همان‌طور که گفتیم میخک می‌تواند معانی مختلفی داشته و نمادی از مفاهیم گوناگونی باشد. به‌عنوان مثال مسیحیان میخک را یک گل مذهبی به‌شمار می‌آورند و آن را نمادی از اشک‌های مریم مقدس و رنج مسیح پس از مصلوب‌شدن می‌دانند.

لئوناردو داوینچی در یکی از مشهورترین تابلوهای خود به نام «Madonna of the Carnation» مریم مقدس را درحالتی به‌تصویر کشیده که نوزاد خود را در آغوش دارد و میخکی قرمز را نیز به‌عنوان نمادی از عشق به مسیح در دست چپ خود گرفته است.

نقاشی Madonna of the Carnation
نقاشی Madonna of the Carnation

البته داوینچی تنها نقاشی نیست که از گل میخک در نقاشی‌های مذهبی خود استفاده کرده، چراکه رافائل یکی دیگر از نقاشان مشهور جهان نیز تابلویی از مریم مقدس همراه با نوزادش مسیح به‌نام «Madonna of the Pinks» را به‌تصویر درآورده که در آن مریم مقدس و مسیح هر دو میخک صورتی که نمادی از عشق و علاقه‌ی بسیار است را در دست گرفته‌اند. همان‌طور که اشاره کردیم Carnation و Pink دو تا از شناخته‌شده‌ترین گونه‌های گل میخک هستند.

گذشته از مفاهیم مذهبی در بسیاری از تابلوهای مربوط به قرن‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی از گل میخک در تصاویر عاشقانه استفاده شده است و این گل هم در آن زمان و هم در حال‌حاضر نمادی از علاقه، شور و اشتیاق بسیار به فردی دیگر است.

گل میخک

به هر صورت، چنان‌که گفته شد، میخک‌ها رنگ‌های مختلفی دارند و هر یک از آن‌ها نماد مفهومی خاص هستند، از جمله:

  • میخک قرمز روشن نمادی از تحسین و میخک قرمز تیره نمادی از عشق و محبت بسیار هستند.
  • میخک صورتی نمادی از قدرشناسی و محبت مادرانه است و این همان‌طور که دیدیم در تابلوی رافائل به‌خوبی به‌تصویر کشیده شده است. میخک صورتی درست مثل رز صورتی علاقه و محبت را می‌رساند، اما نه علاقه‌ای به‌گرمی و شدت میخک قرمز و به‌همین‌خاطر به‌عنوان هدیه برای اولین قرار عاشقانه یا هدیه به یک دوست صمیمی انتخابی بسیار مناسب است. میخک صورتی پررنگ نمادی از جسارت و پیروزی‌ست و برای هدیه به افرادی که به‌تازگی به موفقیتی بزرگ دست پیدا کرده‌اند استفاده می‌شود.
  • میخک سفید نمادی از پاکی، صداقت، صلح، شانس و موفقیت است. میخک سفید گلی مناسب برای هدیه به افرادی‌ست که سن‌وسال تقریباً زیادی دارند، به‌ویژه در سالگرد تولدشان. همچنین میخک سفید از آن‌جا که نمادی از موفقیت و کامیابی‌ست می‌تواند به‌عنوان یک هدیه‌ی خوب برای کسی که به‌تازگی یک کار تازه، مثلاً تحصیل در یک مقطع تحصیلی جدید، را شروع کرده باشد. میخک سفید به‌عنوان هدیه برای روز مادر هم انتخابی مناسب است.
  • میخک‌ بنفش معمولاً در مراسم عزا یا برای ابراز هرگونه تأسف، عذرخواهی و احساساتی نظیر آن‌ها کاربرد دارد و درمقابل برای نشان‌دادن رنجش یا دلخوری از یک فرد به او میخک زرد هدیه داده می‌شود. اگرچه رنگ‌ زرد درگذشته نمادی از دشمنی و نفرت بوده و هنوز هم بعضی آن را به همین مفهوم می‌شناسند، درحال‌حاضر مفهوم این رنگ برای گل‌ها در بسیاری از فرهنگ‌ها تغییر کرده و گل‌های زرد نمادی از انرژی، شور و هیجان بسیار شده‌اند.
بیشتر بخوانید
شرکتی که چون نامش زمانی ارج و قرب خاصی نزدمان داشت

گل میخک

چند نکته‌ی جالب درباره‌ی گل میخک

۱- در بسیاری از فرهنگ‌ها افراد برای تبریک اولین سالگرد ازدواج یا آشنایی به یکدیگر میخک هدیه می‌دهند.

۲- میخک گل تولد ماه ژانویه، اواخر دی و اوایل بهمن‌ماه، به‌شمار می‌آید و برای تبریک تولد افرادی که در این ماه متولد شده‌اند انتخابی مناسب است.

۳- در بسیاری از فرهنگ‌ها گل میخک گل روز مادر است. انتخاب میخک صورتی، سفید و قرمز کم‌رنگ برای هدیه به مادران در این روز انتخابی کاملاً مناسب است.

۴- گل میخک یکی از محبوب‌ترین گل‌ها برای تزئین مکان برگزاری مراسم عروسی‌ست و دوام بالای آن یکی از علل این محبوبیت است.

۵- گل میخک گل رسمی کشورهای اسپانیا و اسلوونی است.

سخن پایانی

در این نوشتار به معرفی گل میخک و شناخته‌شده‌ترین انواع آن پرداختیم و دیدیم که هر یک از رنگ‌های مختلف گل میخک نماد چیست‌اند و در چه مراسم و شرایطی کاربرد دارند.

همچنین بخوانید: گران‌ترین گل‌های جهان

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا