سیاسی

افشای جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی توسط یاهو نیوز

پایگاهی خبری در آمریکا با نام یاهو نیوز به‌تازگی نوشته‌ای منتشر کرده و جزئیات بیش‌تری از ترور سردار سلیمانی فرمانده‌ی شهید نیروی قدس سپاه پاسداران را افشا کرده‌است. در این نوشته آمده که مأموران رژیم صهیونیستی و البته برخی نیروهای کردستانی هم در عملیات ترور حاج قاسم سلیمانی شرکت کرده‌اند.

در گزارش مفصلی که یاهو نیوز در مورد ترور سردار سلیمانی منتشر ساخته به جزئیات زیادی اشاره شده که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد، اما لازم است همین‌جا گفته شود که افشای جزئیات ترور سردار سلیمانی احتمالاً با هدف تأثیرگذاری بر مذاکرات وین که در حال انجام اند منتشر شده‌است.

جزئیات ترور سردار سلیمانی در یاهو نیوز

در ابتدای نوشتار منتشرشده توسط یاهو نیوز، “زک دورفمن” و “جک مورفی” نوشته‌اند:

«سه تیم از مأموران دلتافورس در ژانویه‌ی سال ۲۰۲۰، از مکان‌هایی که در فرودگاه بین‌المللی بغداد پنهان بودند، به‌واسطه‌ی دوربین‌های‌شان اطراف آن منطقه را زیر نظر داشتند و در انتظار هدف‌شان بودند: قاسم سلیمانی، قدرتمندترین فرمانده‌ی نظامی ایران.»

این دو نوشته‌اند که این مأموران لباس‌های مبدل کارگران تعمیرات را پوشیده بوده‌اند. در ادامه‌ی این نوشتار یاهو نیوز در مورد ترور سردار سلیمانی آمده‌است:

«شبی خنک و ابری بود و ضلع جنوب‌شرقی فرودگاه به‌واسطه‌ی اطلاعیه‌ای که آمریکایی‌ها داده بودند، در راستای انجام تمرین آموزشی نظامی بسته شده‌بود، یا شاید به دولت عراق این‌چنین گفته‌شده‌بود. همزمان سه گروه تک‌تیرانداز در فاصله‌ای کمتر از یک کیلومتر از منطقه‌ای که قرار بود ترور در آن‌جا انجام شود قرار گرفته بودند – یعنی جایی که جاده‌ی ورودی به فرودگاه بود. نحوه‌ی قرارگرفتن‌شان نیز به‌شکلی بود که هدف‌شان را به‌هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث قرار داده و احاطه سازند. در این بین، دوربین یکی از تک‌تیراندازها به‌شکل مستقیم به سفارت‌خانه‌ی آمریکا در بغداد متصل شده‌بود، مکانی که فرمانده‌ی نیروی زمینی دلتافورس با کارمندان پشتیبانی در آن قرار گرفته‌بودند.»

در ادامه‌ی نوشتار یاهو نیوز در مورد جزئیات ترور حاج قاسم سلیمانی این‌چنین آمده‌است:

«تک‌تیراندازی‌کردن از فاصله‌ای دور لاجرم با عوامل محیطی در کشاکش است، از جمله باد. در این راستا، یکی از اعضای تیم مبارزه با تروریم (CTG)، واحد ویژه‌ی کردستان عراق، – که ارتباطی نزدیک با واحد عملیات ویژه‌ی آمریکا دارد – به تک‌تیراندازان کمک کرد تا موفق به اندازه‌گیری شدت باد در محدوده‌ی پایین شوند.

بیشتر بخوانید
جزئیات سقوط شهر سیاتل | قسمتی از شهر سیاتل در تصرف معترضان است!

دست‌آخر پرواز که از دمشقِ سوریه به سمت بغدادِ عراق صورت گرفته‌بود، به زمین نشست، آن هم در نیمه‌شب سوم ژانویه‌ی ۲۰۲۰ و البته با چند ساعت تأخیر. در این زمان سه پهپاد آمریکایی در بالای آن منطقه در حال پرواز بودند. آن‌هنگام که هواپیما از باند در راستای قسمت بسته‌ی فرودگاه در حرکت بوده‌، یکی از مأمورات کردستانی با لباس مبدل کارمند فرودگاه هواپیما را برای توقف روی آسفالت هدایت کرده‌است. به‌محض خروج سردار سلیمانی از هواپیما، سایر مأموران کردستانیِ CTG با لباس‌های مبدل کارکنان فرودگاه به سمت او رفته تا از نزدیک شناسایی‌اش کنند.

سردار سلیمانی به همراه همراهان‌اش سوار دو خودرو شدند و درست به سمت منطقه‌ای رفتند که تک‌تیراندازان دلتافورس در انتظار آن‌ها بودند. خودروها در حال حرکت به منطقه‌ی موردانتظار تک‌تیراندازان بودند، تک‌تیراندازان آماده‌ی شلیک و البته پهپادها که مجهز بودند به موشک‌های هل‌فایر در بالای سر آن‌ها در شب در حال پرواز.

یک مقام نظامی آمریکایی گفته‌است که حدود ۶ ساعت پیش از سوار شدن سردار سلیمانی به هواپیما، او سه بار گوشی موبایل‌اش را عوض کرده‌است. در این بین، در پایتخت اسرائیل، تل‌آویو، عده‌ای درصدد بودند که الگوهای گوشی‌همراه سردار سلیمانی را ردیابی کنند. اسرائیلی‌ها موفق به ردیابی الگوهای گوشی موبایل سردار سلیمانی شدند و آن را به نیروهای آمریکایی در عراق دادند.»

در ادامه‌ی گزارش یاهو نیوز از جزئیات ترور سردار سلیمانی آمده‌است:

«افزون بر آن همه نیرو، اعضای واحد ارتش مخفی که به گروه ضربت نارنجی مشهور هستند هم آن شب در فرودگاه حضور داشتند، آن هم با این هدف که دستگاه‌های الکترونیکی سردار سلیمانی را ردیابی کنند.

زمانی که خودروهای سردار سلیمانی و همراهان‌اش به منطقه‌ی موردانتظار رسیدند، هدایت‌کنندگان پهپادها به سمت خودروهای‌شان شلیک کردند و به این ترتیب دو موشک هل‌فایر به خودرویی که شهید سلیمانی در آن بود برخورد کردند. راننده‌ای که خودروی دیگر را می‌راند برای فرار کردن از آن منطقه پا را روی پدال گاز فشار داد، اما حدود ۹۰ متر جلوتر موشک هل‌فایر دیگری به آن خودرو برخورد کرد.»

بیشتر بخوانید
از سفیر بریتانیا چه خبر؟

مورفی و دورفمن، نویسندگان این نوشتار، گفته‌اند که این نوشتار استوار بر مصاحبه با ۱۵ مقام کنونی و پیشین آمریکا پیرامون جزئیات ترور سردار سلیمانی است. قابل‌ذکر است که جزئیاتی که این دو در یاهو نیوز منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد عملیات ترور سردار سلیمانی پیچیده‌تر از آن‌چه که تصور می‌شده بوده و همچنین افراد بیش‌تری در آن دخالت داشته‌اند، از جمله برخی نیروهای کردستانی و اسرائیلی.

شب ترور سردار سلیمانی

دیگر موارد موجود در گزارش یاهو نیوز

به‌جز جزئیات شب ترور سردار سلیمانی، موارد دیگری هم در گزارش یاهو نیوز آمده‌اند. به‌عنوان مثال، در این گزارش آمده‌است که یکی از مقامات ارشد سیا که البته هوادار ترور سردار سلیمانی بوده گفته‌است که این ترور بسیار تأثیرگذار است و «تغییردهنده‌ی قواعد بازی» است.

همچنین نویسندگان آورده‌اند که نقشه‌ی ترور سردار سلیمانی مربوط به همان اوایل دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ است. نوشته‌اند در همان سال ۲۰۱۷ که مایک پمپئو تازه هدایت سیا را بر عهده گرفته بوده، جلسه‌ای با حضور گروهی از سران سازمان سیا تشکیل داده – آن هم با موضوع ترور سردار سلیمانی. مقامات سیا در این جلسه صحبت‌های پومپئو را بسیار جدی می‌گرفته‌اند چراکه می‌دانسته‌اند او بسیار به ترامپ نزدیک است؛ از این رو برنامه‌ریزی‌های زیادی برای ترور مخفیانه‌ی سردار سلیمانی ریخته‌اند.

یاهو نیوز همچنین نوشته‌است که بحث اصلی در مورد ترور سردار سلیمانی در تابستان سال ۲۰۱۸ آن هم در کاخ سفید انجام شده، زمانی که دونالد ترامپ تازه فرمان خروج آمریکا از برجام را صادر کرده‌بود. در این نوشته همچنین آمده که بحث در مورد ترور سلیمانی مخالفان زیادی هم داشته‌است، از جمله سران پنتاگون، چراکه آن‌ها باور داشته‌اند ترور سلیمانی تقریباً برابر با جنگ هسته‌ای است و واکنش‌های زیادی را به همراه خواهد داشت.

در ادامه‌ی نوشتار یاهو نیوز در مورد جزئیات ترور سردار سلیمانی آمده‌است که تا حدود نوامبر ۲۰۱۹ بحث ترور بسیار جدی‌تر شد و خصوصاً با پرتنش‌شدن سراسر منطقه، مقامات شورای امنیت ملی آمریکا از مافوق‌های‌شان تماس‌هایی برای اطمینان از وجود و حضور گزینه‌ها در عراق برای ترور شهید سلیمانی دریافت کردند.

بیشتر بخوانید
جزئیات ماجرای هواپیمای ماهان و جنگنده‌های آمریکایی + فیلم

در بخش دیگری از نوشتار یاهو نیوز آمده‌است:

«گروهی کوچک از افرادی دیگر از جمله رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی، مت پوتینگر معاون تو، رابرت گرین‌وی مدیر ارشد خاورمیانه و برایان هوک نماینده‌ی ویژه‌ی امور ایران و چند تن دیگر نشست‌هایی را مکرراً برگزار کردند تا در مورد گزینه‌های احتمالی ترور شهید سلیمانی بحث کنند.»

نویسندگان یاهو نیوز نوشته‌اند که این نشست‌ها زمانی بیشتر برگزار شدند که گروه‌های حامی ایران در عراق موجب کشته‌شدن یک پیمانکار آمریکایی در دسامبر ۲۰۱۹ شدند و بنابراین برنامه‌های این نشست‌ها در همین زمان‌ها به کاخ سفید ارسال شدند.

این نوشتار از یاهو نیوز آورده‌است که یکی از مقامات دولت سابق آمریکا که اکنون مقامی نظامی است، به آن‌ها گفته‌است:

«مقامات مرکز فرماندهی عملیات ویژه‌ی مشترک برای ترور شهید سلیمانی چهار گزینه را به مقامات شورای امنیت ملی آمریکا داده‌اند: آن‌ها می‌توانستند از یک‌تک‌تیرانداز از فاصله‌ی دور استفاده کنند، یا در راستای حمله به خودروی سلیمانی یک تیم تاکتیکی را در میدان به کار بگیرند، یا این‌که از یک وسیله‌ی منفجره کنار جاده برای انفجار استفاده کنند و دست‌آخر اینکه از حمله‌ی هوایی برای ترور او استفاده کنند. مقامات آمریکایی بی‌درنگ با گزینه‌ی آخر یعنی حمله‌ی هوایی موافق کردند و البته این کارشان موجب تعجب سران فرماندهی عملیات ویژه‌ی مشترک شد.»

در آخر آن‌که در این نوشتار یاهو نیوز آمده‌است که یکی از مقامات سابق سیا گفته‌است که دولت ترامپ درصدد بوده که تنش‌زایی جدیدی را به ایران تحمیل کند تا آمریکا بتواند شدیدتر علیه ایران اقدام کند. یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا در دولت ترامپ هم گفته است آمریکا در آن زمان جز سردار سلیمانی لیست چندین نفر دیگر را برای ترور آماده کرده‌بوده‌است.

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا