پزشکی

گریه بی دلیل نشانه چیست؟ + ۱۰ علت احتمالی

هر چیزی که اتفاق می‌افتد علت یا عللی دارد. گریه نیز چنین ماجرایی دارد. ممکن است در ظاهر گریه بی دلیل باشد، اما در باطن حتماً زمینه یا زمینه‌هایی برای گریه وجود داشته است. در این نوشتار به معرفی ۱۰ علت احتمالی گریه بی دلیل پرداخته خواهد شد. با هم خواهیم دید که گریه بدون دلیل می‌تواند نشانه‌ی چه چیزهایی باشد.

علل گریه بی دلیل

۱- کم‌خوابی

گاه کم‌خوابی علت گریه بی دلیل است. به‌طور میانگین، هر انسان نیاز به ۷ تا ۹ ساعت خواب در طی شبانه‌روز دارد. زمانی که این میزان خواب برای یک فرد مهیا نشود، ممکن است کم‌خوابی روی احساسات او تأثیر بگذارد. همچنین گاه در چنین شرایطی مغز توانایی تشخیص امور بی‌اهمیت و امور با اهمیت را از دست می‌دهد و در نتیجه برای کوچک‌ترین مسئله‌ها نیز اشک جاری می‌شود.

بهتر است سعی کنید در طی شبانه‌روز لااقل ۷ ساعت بخوابید.

گریه بی دلیل

۲- استرس

برای یافتن علت بسیاری از مشکلاتی که در روان و تن اتفاق می‌افتند باید جایی هم برای استرس بگذارید. استرس در بسیاری از مشکلات روانی و جسمی انسان‌ها نقش دارد. در گریه بی دلیل هم استرس می‌تواند مؤثر باشد. جست‌وجو کنید و ببینید آیا در روزهای اخیر یا حتی هفته‌های اخیر زندگی‌تان پرتنش و استرس‌زا بوده یا خیر. آیا از لحاظ ذهنی و فکری درگیر تشویش و نگرانی هستید یا خیر. این شرایط می‌توانند موجب فشار روانی شوند و درنتیجه گریه بی دلیل را در پی داشته باشند.

۳- سندرم پیش از قاعدگی

بسیاری از خانم‌هایی که دچار گریه بدون دلیل هستند مشکل اصلی‌شان سندرم پیش از قاعدگی است. سندرم پیش از قاعدگی (PMS) در روزهای قبل از پریود زنان اتفاق می‌افتد و معمولاً همراه با ترش‌رویی، اخم، احساس غم و گریه است. سندرم پیش از قاعدگی برای همه‌ی زنان اتفاق نمی‌افتد، اما در دختران و زنانی که این سندرم بروز می‌کند معمولاً علاوه بر احساس اغم و ترش‌رویی، همراه با خستگی، کسالت، تغییرات خلق‌وخو، حساسیت پستان‌ها، نفخ، سردرد و مشکلات گوارشی است.

بیشتر بخوانید
طب اسلامی را نه وزارت بهداشت قبول دارد نه مراجع

تمامی علائم سندرم پیش از قاعدگی ناشی از تغییرات هورمونی در بدن زن تقریباً یک هفته پیش از آغاز پریود هستند. معمولاً این علائم با شروع دوره‌ی قاعدگی از بین می‌روند.

۴- پری منوپوز و یائسگی

گاه گریه بی دلیل ناشی از یائسگی یا حتی دوران قبل از یائسگی یعنی «پری منوپوز» [Perimenopause] است. اگر خانم هستید و در اواخر دهه‌ی ۳۰ یا میانه‌های دهه‌ی ۴۰ زندگی به‌سر می‌برید، شاید علت گریه‌های بی‌دلیل‌تان پری منوپوز باشد. در خانم‌هایی هم که در اواخر دهه‌ی ۴۰ هستند این احتمال وجود دارد که آغاز منوپوز یا همان یائسگی موجب گریه بی دلیل شود.

در این دوران‌ها، جز گریه بی دلیل گاه نوسانات خلقی، خشکی واژن، گر گرفتگی و اختلالات خواب رخ می‌دهند. زنانی که پری منوپوز را تجربه می‌کنند ممکن است حتی چند سال با یائسگی فاصله داشته باشند. این حالات در زنان مبتلا به پری منوپوز عمدتاً ناشی از کاهش عملکرد تخمدان هستند و معمولاً با نامنظم‌شدن یائسگی آغاز می‌شوند.

۵- اندوه پسا آمیزشی [Postcoital Dysphoria]

گریه بی دلیل گاه در مواقعی که زن یا مرد تازه از عمل جنسی فارغ شده‌اند رخ می‌دهد. اگر بعد از رابطه‌ی جنسی دچار استرس یا غم و افسردگی می‌شوید، باید بدانید که شما تنها نیستید بلکه جز شما در طی تاریخ کم نبوده‌اند کسانی که به «اندوه پساآمیزشی» مبتلا بوده‌اند. اندوه پساآمیزشی موقعیتی غم‌ناک و تنش‌زا پس از تمام‌شدن رابطه‌‌ی جنسی است.

در باب این پدیده تحقیقات کمی صورت گرفته، اما یکی از تحقیقات نشان از آن دارد ۴۶ درصد زنان حداقل یک بار در زندگی‌شان این پدیده را تجربه کرده‌اند. جالب آن که جالینوس، پزشک دوران باستان، به این پدیده برخورد کرده و آن را در کتاب‌اش آورده، اما گفته همه به این پدیده دچار می‌شوند جز زنان در انسان‌ها و خروس!

بیشتر بخوانید
با تراریخته‌ها چه کنیم، بالاخره تراریخته بخوریم یا نخوریم؟

۶- ناخویشتن‌داری عاطفی [Pseudobulbar Affect]

ناخویشتن‌داری عاطفی را عمدتاً اختلالی عصبی می‌شناسند و یکی از علائم آن گریه بی دلیل یا خنده بی دلیل است. البته این اختلال عصبی عمدتاً نه در انسان‌های سالم بلکه در کسانی که به بیماری‌هایی همچون زوال عقل، لوگریگ، ام‌اس و موارد این قبیل دچار هستند اتفاق می‌افتد. گفته می‌شود لااقل ۱ میلیون نفر در آمریکا به این بیماری دچار هستند.

۷- کمبود ویتامین ب۱۲

بله، گاهی کمبود ویتامین ب۱۲ می‌تواند منجر به گریه بی دلیل شود. ویتامین ب۱۲ نقشی مهم در حفظ سلامت سلول‌های عصبی و همچنین شکل‌گیری DNA دارد. در بسیاری از مواقع کمبود ویتامین ب۱۲ موجب افسردگی و تبعات آن از جمله گریه بی دلیل می‌شود.

کاهش اشتها، کاهش وزن، خستگی، کم‌خونی و یبوست از دیگر علائم و تبعات ویتامین ب۱۲ هستند. این ویتامین را می‌توان در لبنیات، تخم‌مرغ، جگر گاو، صدف و گوشت یافت، اما گاهی کسانی که این مواد را می‌خورند نیز به کمبود ویتامین ب۱۲ دچار می‌شوند، چراکه بدن‌شان توانایی جذب ویتامین ب۱۲ را ندارد. در این شرایط مراجعه به پزشک چاره‌ی کار است.

علت گریه بدون دلیل

۸- قند خون پایین

قند خون پایین یا هیپوگلیسمی غالباً در افراد دیابتی دیده می‌شود و علت اصلی آن هم مصرف بیش از حد داروهای ضد دیابت است، اما گاهی عواملی دیگر نیز در بروز آن نقش دارند. قند خون پایین افزون بر آن که موجب گریه بی دلیل می‌شود، تبعاتی دیگر از جمله لرزیدن، گرسنگی، سرگیجه و تپش قلب شدید را در پی دارد.

۹- مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید، به‌ویژه کم‌کاری تیروئید – یعنی شرایطی که غده‌ی تیروئید هورمون کافی تولید نمی‌کند – نیز می‌توانند در گریه بی دلیل نقش داشته باشند. کم‌کاری تیروئید عمدتاً ناشی از حمله‌ی اشتباه سیستم ایمنی به غده‌ی تیروئید است. افسردگی، افزایش وزن و خستگی از علائم کم‌کاری تیروئید هستند.

بیشتر بخوانید
راه‌های پیشگیری شهروندان از ابتلا به ویروس کرونا در مترو

بیشتر بخوانید: اگر کم‌کاری تیروئید دارید این خوراکی‌ها را نخورید!

۱۰- افسردگی

آخرین مورد از فهرست ما در مورد علت گریه بی دلیل افسردگی است. افسردگی یک اختلال خلقی است که روی زندگی روزمره‌ی هر انسان تأثیر مستقیم می‌گذارد. احساس غم و اندوه، ناامیدی، خستگی و اختلالات خواب از جمله علائم افسردگی هستند. همچنین عمدتاً کسی که به افسردگی دچار است علاقه‌ی خود به کارهایی که قبلاً به آن‌ها علاقه داشت را از دست می‌دهد.

سخن آخر

گریه بی دلیل بدون علت نیست و اگر بارها به سراغ‌تان می‌آید، باید به دنبال پیدا کردن علت و رفع آن باشید. توجه داشته باشید که درصورت تکرار شدن گریه بدون دلیل نباید آن را نادیده بگیرید، چون همانطور که در بالا با هم دیدیم این پدیده می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک بیماری دیگر باشد.

منبع: curejoy

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. من از داداشم و مامانم همیشه منو خورد میکنم جلو جمع هیچوقت نشده مثلا آره هستی کلاس زبان میرفتم دیپلم گرفتم دو غلط داشتم گفتم جشن بگیریم همه تبریک اینا مامانم اومده الکی تبریک نگین دوتا غلط داشت همه به خندیدن من هم از دست اینا روانی و هم افسرده شدم نمیدونم چکار کنم اصلا نمیشه منو خر خونه حساب میکنم اما من می خواهم خودمو بکشم من

  2. هم افسرده هستم و هم روانی از دست داداش بزرگیم و هم از دست مامانم دیگه جایی رسیده خودمو بکشم اما من هنوز آرزو دارم آرزو هام فدای سر داداش با مامانم روانی شدم از بس دندونامو رو هم فشار دادم دندونام خراب شدن از وقتی بیدار میشم میرم زیر پتو دستم رو دندون میکنم تا ظهر باور کنید من ۱۹ روز هست هیچی نخوردم سیر هم هستم

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا