پزشکی

گروه خونی می‌تواند در شدت علائم کرونا نقش داشته باشد؟

کروناویروس موضوع داغ ماه‌های اخیر است. در سیاست، در جامعه، در پزشکی، در اقتصاد و در تمامی موضوعاتی که به هر شکلی به بشر و زندگی او مرتبط اند، کروناویروس رخنه کرده و تأثیرش را گذاشته‌است. این ویروس اما از لحاظ ناشناخته‌بودن نیز بسیار جنجالی است و هر روز ممکن است ابعادی جدید از آن رو شوند. نکته‌ی جدیدی که پیرامون کرونا وجود دارد این است که احتمالاً افرادی که دارای گروه خونی O هستند کمتر از کروناویروس آسیب جدی می‌بینند. ادامه‌ی این نوشتار به ارتباط کرونا و گروه خونی O می‌پردازد.

افراد دارای گروه خونی O کمتر به نوع شدید بیماری کرونا دچار می‌شوند

در ویروس نسل قبلی کرونا، یعنی SARS-CoV، پژوهش‌گران در طی تحقیقاتی که داشتند به این نکته رسیدند که گلیکوزیلاسیون O یا همان اتصال کربوهیدرات‌ها به گروه اکسیژنی که در پروتئین‌ها وجود دارد، یکی از اساسی‌ترین نقش‌ها در ایجاد بیماری را بر عهده دارد. همین ماجرا را پژوهش‌گران برای کووید جدید یا SARS-CoV2 نیز پیش‌بینی می‌کنند، یعنی حدس می‌زنند که گلیکوپروتئوم O یکی از اجزای اصلی این ویروس عفونی باشد.

گیرنده‌ی تبدیل‌کننده‌ی آنژیوتانسین ۲ انسان یا ACE2، گیرنده‌ی اصلی ویروس کرونا در سلول‌های میزبان بدن است، اما این احتمال وجود دارد که ویروس از طریق ایجاد یک گلیکان متوسط آن هم زیر قدرت آمینواسید متصل می‌شود. در این فرآیند، در انسان، ساختاری میانی حاصله مستقل از گروه خونی ممکن است با کربوهیدرات‌های اختصاصی گروه‌های خونی ABO جایگزین شود. تحقیقات نشان از آن دارند که بعد از آن‌که ویروس از طریق پروتئین ACE2 به سلول‌های بدن متصل شد، در این وضعیت آمینواسید سرین اساسی‌ترین عنصر است. این موضوع در کنار نتایج پژوهش‌های پیشین نشان از آن دارند که سرین ویروس گروه‌های خونی A, B , AB را در فرآیند گلیکوزیلاسیون نشانه می‌گیرد و به این ترتیب احتمالاً علت آن‌که شدت علائم بیماری کرونا در افرادی که گروه خونی‌شان O است کمتر است همین باشد. در واقع احتمالاً سیستم ایمنی ذاتی نقشی پایه‌ای در شدت عفونت کرونا دارد.

بیشتر بخوانید
ویروس کشنده نیپا چیست و چه علائمی دارد؟

نکته‌ی جالب آن‌که در تمامی گروه‌های خونی به‌جز گروه خونی O، عفونت به‌واسطه‌ی اتصال میانی A-like /Tn اتفاق می‌افتد، این در حالی است که در گروه خونی O، این فرآیند با فوکوزیلاسیون نوع موسین جایگزین شده و به این ترتیب آنتی‌ژنی ترکیبی از نوع H تولید می‌شود.

حاصل آن‌که در گروه خونی O، میان ویروس و سلول‌ها تماس در حداقل است و همین تماس نیز از طریق آنتی‌ژن نوع H صورت می‌گیرد.

در آخر گفتنی است که آن‌کسی مقاله‌ی ارتباط کرونا و گروه خونی را نوشته‌است، تأکید دارد که نباید فقط به‌صرف آن‌که گروه خونی O است، پروتکل‌ها را رعایت نکرد. همچنین پیش‌بینی شدت بیماری در افراد صرفاً با درنظرگرفتن گروه خونی آن‌ها میسر نیست، چراکه جز گروه خونی عوامل و علل متعددی در بروز و شدت یک بیماری مؤثر هستند.

همچنین ببینید: رییس‌جمهور ونزوئلا خبر از ساخت داروی کرونا داد

[تعداد: ۱   میانگین: ۴/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا