سیاسی

دستگیری سرکرده‌ی گروهک تروریستی الاحوازیه + عکس

حبیب کعبی معروف به حبیب اسیود سرکرده‌ی گروهک الاحوازیه در ترکیه دستگیر و به ایران منتقل شد. گروهک تروریستی الاحوازیه گروهی تجزیه‌طلب است که با هدف جدایی خوزستان از ایران فعالیت می‌کند و با عنوان جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز یا حرکه النضال العربی لتحریر الأحواز هم شناخته می‌شود.

گروهک تروریستی الاحوازیه در سال گذشته نیز چهار نفر از رهبران و اعضای اصلی خود را در کشورهای هلند و دانمارک از دست داد. سه تن از سرکردگان این گروه در بهمن سال گذشته به اتهام جاسوسی برای عربستان در دانمارک و یک عضو دیگر نیز به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله‌ی مسلحانه در ایران در هلند دستگیر شدند.

سرکرده‌ی گروهک تروریستی الاحوازیه

گروهک تروریستی الاحوازیه از حدود سال ۲۰۰۰ در جنوب غربی ایران فعال است و در طول این مدت دست به اقدامات خشونت‌آمیزی از جمله حمله‌ی مسلحانه به برنامه‌ی رژه‌ی نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور در سال ۹۷ در اهواز زده است. در این حمله‌ی تروریستی ۲۵ نفر جان خود را از دست دادند و حدود ۷۰ نفر زخمی شدند. بعضی از دیگر اقدامات تروریستی سال‌های اخیر در اهواز، مانند بمب‌گذاری در فرمانداری، اداره‌ی مسکن و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شرکت طرح توسعه‌ی نیشکر در خوزستان به این گروه نسبت داده شده‌اند. این گروه همچنین در سال ۸۴ طی چند حمله‌ی تروریستی بخشی از خطوط نفت آبادان را با بمب منفجر کرد و در سال ۸۳ هم طی حمله به یک کلانتری در اهواز باعث مرگ ۶ نفر شد.

ظاهراً گروهک الاحوازیه در یک ویدئو خبر دستگیری حبیب اسیود را تأیید کرده‌، اما او را از رهبران سابق این گروه معرفی کرده است.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
بیشتر بخوانید
نتایج انتخابات آمریکا [بخش اول] | ترامپ در ایالات کلیدی پیش است

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک + 18 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا