اقتصادیخودرو

گرانی خودرو در روزهای اخیر چه دلایلی دارد؟

یکی از دلایل گرانی خودرو در این روزها، اعلام موضوعی توسط خودروسازان مبنی بر افزایش قیمت خودروست که سبب پیش‌خور شدن خبر آن در بازار و افزایش قیمت خودرو به دست سفته بازان شده‌است.

عامل دیگر، طبیعتا می‌تواند خروج بخشی از سرمایه‌های مردم از بانک‌ها، به علت کاهش سود بانکی باشد که به سوی بازار خودرو سوق داده شده‌است!

عده‌ی دیگری از کارشناسان معتقدند یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت خودرو، افزایش نرخ ارز و تثبیت آن در کانال ۱۶ هزار تومان، هزینه های مواد اولیه و عدم عرضه خودرو توسط خودرو سازان در بازار است که به نسبت عرضه و تقاضا، طبیعی هم است، قیمت خودرو به دنبال همین موارد افزایش پیدا کند.

دکتر یاور دشت‌بانی اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی معتقد است “رشد خودرو در روزهای اخیر می‌تواند مرتبط با رشد چشمگیر بورس باشد چرا که بازار خودرو همواره از بازارهای جذاب برای سرمایه گذاری بوده است و از آنجایی که در روزهای اخیر بورس رشد خیره کننده‌ای داشته است، لذا دلالان خودرو برای از رونق نیفتادن این بازار، با ایجاد انتظارات تورمی و التهاباتی، سبب افزایش قیمت خودرو شده‌اند.”

در این میان علی‌رغم افزایش قیمت تمام خودروها، هجمه گسترده‌ای در رسانه‌ها به قیمت پراید صورت گرفته‌است، در حالی که این افزایش قیمت منحصر به خودرو پراید نبوده و با یک بررسی ساده می‌بینیم که تمامی خودروها در طول چند سال گذشته افزایش چند برابری قیمت داشته‌اند. این در حالی است که رسانه‌های وابسته، موضوع اصلی گرانی خودرو را در زیر سایه گرانی پراید به دلیل متوقف شدن خط تولید آن، پنهان می‌کنند.

بیشتر بخوانید
صادرات نفت ایران افزایش یافت

امیر جعفر پور معاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، به مردم توصیه کرد که “فعلا خودرو نخرند!
به گفته ایشان در شرایط فعلی خرید خودرو برای مصرف کننده به ضرر است. تا زمانی که تصمیم نهایی توسط ستاد تنظیم کننده بازار اخذ شود و تا پس از ترکیدن حباب قیمت و ایجاد هماهنگی عرضه و تقاضا که قیمت خودرو متعادل شود از خرید خودرو صرف نظر کنند!

گردآوری شده به همت: فرزانه براری

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا