فناوری

کویل بخار چیست و چه کاربردی دارد؟

کویل بخار صنعتی در حقیقت قلب سیستم گرمایش و سرمایش تجهیزات مختلفی است، از جمله کاربرد‌های کویل بخار می‌توان به هواساز، کندانسور و فن کویل اشاره کرد. سیال گذرنده از کویل می‌تواند بخار سوپر هیت، آب‌سرد یا آب‌گرم باشد. با توجه به ماهیت و میزان دمای سیال، کاربرد سرمایشی یا گرمایشی کویل بخار معین می‌گردد. بدیهی است که کویل‌های بخار همان‌طور که از نامشان پیداست، طراحی ویژه‌ای برای عبور بخار دارند. در حقیقت بخار عامل تبادل حرارت این مبدل بشمار می‌رود. بعلت ورود بخار با فشار بسیار بالا هدر در طرف کویل قرار می‌گیرد.

 

ساخت و تولید کویل بخار صنعتی

در ابتدا باید گفت انواع کویل‌های بخار صنعتی، برای عبور بخار طراحی و تولید شده‌اند. بنابراین با توجه به نوع کارکرد این مبدل و گذر بخار بسیار داغ از درون لوله‌های پیچ در پیچ آن بایستی ساخت و تولید کویل بخار با دقت فراوانی انجام شود. انواع کویل بخار صنعتی، شامل کویل توزیع بخار و استاندارد می‌گردد. کویل یا مبدل پوسته لوله قسمتی از تجهیزات مختلفی محسوب می‌گردد که وظیفه تبادل انرژی گرمایی یا انتقال حرارت سیستم برودتی تأسیسات مختلف نظیر کندانسور، برج خنک‌کننده و سایر موارد را بر عهده دارد. سیال انتقال حرارت یا در واقع مبرد تبادل حرارت، می‌تواند بخار، آب و یا جریان برق باشد.

با توجه به نوع کاربرد، محل نصب کویل در تجهیزات مختلف و نوع سیال گذرنده، طراحی و ساخت آن صورت می‌پذیرد. شرکت کویل‌سازی دی‌ایکس البرز سازنده کویل بخار صنعتی براساس استاندارهای ملی و بین‌المللی است. این شرکت با بیش از یک دهه سابقه درخشان قادر به تولید این تجهیز صنعتی می‌باشد.

بیشتر بخوانید
آیا می‌توان واکسن کوید 19 را به صورت قرص مصرف کرد؟

کویل بخار

کاربرد کویل بخار

  • مبدل برودتی در انواع یونیت هیتر
  • کاربرد در پکیج یونیت
  • هواساز و کندانسور
  • کاربرد کویل بخار بعنوان سیستم سرمایش و گرمایش در فن کویل
  • کولینگ تاورها
  • منبع کویل دار
  • بیشترین کاربرد کویل‌های بخار تحت عنوان خشک کن و هواساز‌ها است.
  • تحمل فشار کاری کویل بخار مابین ۵/۳ الی ۸ بار هستند.

نصب کویل بخار صنعتی

بعلت وجود حجم بالای بخار داغ درون لوله‌های گرمایش کویل، بایستی لوله‌های مبدل بصورت شیب‌دار بروی دستگاه مورد نظر نصب و استقرار یابد. نوع لوله‌کشی یا در اصطلاح پایپینگ، پس از نصب کویل بخار صنعتی در تجهیزات امری بسیار مهم است. چرا که نصب باید به گونه‌ای انجام شود که بخار دچار گرفتگی در مسیر لوله نگردد و از ترکیدگی پوسته آن جلوگیری به عمل آورده شود. برای دستیابی به اطلاعات تکمیلی در خصوص نصب کویل بخار در تأسیسات مختلف صنعتی، می‌توانید با کارشناسان شرکت coil dx تماس حاصل فرمایید.

انواع کوئل بخار صنعتی

در اغلب تأسیسات گرمایشی از مبدل پوسته لوله استاندارد استفاده می‌شود. کویل توزیع بخار درون دستگاه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تحمل دمای ورودی آن‌ها کمتر از چهل درجه فارنهایت است. به همین دلیل در صنعت به آن کویل غیر انجماد نیز اطلاق می‌گردد. اما در واقع این باوری غلط است چرا که نمی‌توان از انجماد کویل در دماهای بسیار پایین جلوگیری کرد. نحوه کار کویل بخار استاندارد همانند کوئل آب داغ است. اما تفاوت عمده‌ای در نحوه ساخت سازه آن دارد. هرچند در ظاهر ممکن است انواع کویل مشابه یکدیگر باشد.

متریال سازنده اتصالات جانبی کویل، یکسان نیست و با توجه به شرایط محیطی نظیر خورندگی یا عدم خورندگی سیال تعیین می‌گردد. علاوه بر این به علت بالاتر بودن میزان خورندگی، دمای بخار و فشاری که بر جداره داخلی لوله وارد می‌کند. باید ضخامت مناسبی را برای آن در نظر گرفت. دمای بالای بخار درون لوله کویل باعث جلوگیری از فرایند چگالش و انجماد در جداره‌ی خارجی کویل می‌شود. هدف از تولید کویل بخار توزیع یکنواخت سیال و تبادل حرارتی می‌باشد.

بیشتر بخوانید
آیا قارچ می‌تواند جایگزین کلیدی پلاستیک باشد؟

کاتالوگ قیمت کویل بخار صنعتی


قیمت کویل بخار صنعتی
بر اساس پارامترهای متعددی نظیر، جنس، ضخامت، تراکم فین، ظرفیت یا قطر کویل، نوع کاربرد کویل تعیین می‌گردد. جهت دریافت مشخصات فنی، طراحی و ساخت کویل می‌توانید با مشاورین فنی این کامپانی تماس حاصل فرمایید.

نویسنده : مهندس عرفان مرادی سرسنگی

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 + 18 =

دکمه بازگشت به بالا