خبر ببر

این خرابی‌ها در کولر آبی نشانه‌ی نگهداری نادرست است!

احتمالاً شمایی که به این مطلب مراجعه کرده‌اید کولر آبی خود را راه انداخته‌اید ولی آشنایی کافی با نحوه‌ی مراقبت از آن را ندارید؛ یا نمی‌دانید در چه زمانی نیاز است کولر خود را سرویس کنید. نگران نباشید ما اینجا هستیم تا به شما آموزش دهیم کولر شما در چه زمانی نیاز به مراقبت‌هایی از قبیل سرویس کردن دارد. در این مطلب هم‌چنین با خرابی‌هایی که نشانه‌ی سرویس و تعمیر است آشنا می‌شوید، پس در ادامه همراه ما باشید.

صدای ناهنجار

تولید صداهای ناهنجار از کولر آبی نشان‌دهنده این است که کولر دچار نقص فنی شده و به تعمیرات نیاز دارد. اگر کولر شما با سر و صدای زیادی همراه است باید هرچه سریع‌تر برای برطرف‌کردن آن دست به کار شوید زیرا در غیر این‌صورت آرامش اهل خانه و همسایه‌ها را سلب می‌کنید. البته عوارض صدای ناهنجار کولر به همین جا ختم نمی‌شود و اگر به آن بی‌توجهی کنید ممکن است باعث از کار افتادن کولر شود.

بهترین راه برای جلوگیری از تولید صدای زیاد کولر، بازدید دوره‌ای از آن و سرویس و روغنکاری قطعات است.

بوی بد

یکی از نشانه‌هایی که در زمان کار کردن کولر ممکن است با آن مواجه شوید، پخش بوهای نامطبوع از کولر آبی است. انتشار بوی بد از کولر، بالافاصله بعد از روشن شدن آن ظاهر می‌شود. معمولاً در این زمان بوهایی مانند بوی ماهی، آکواریوم، رطوبت و … از دریچه‌های کانال کولر خارج می‌شوند که به محض خاموش کردن کولر از بین می‌روند. انتشار بوی بد از کولر اغلب بدلیل عوض نکردن پوشال و آب کولر در زمان راه‌اندازی به‌وجود می‌آید. برای از بین بردن این بوی بد باید هر ساله سرویس کولر آبی انجام شود.

بیشتر بخوانید
در پس رفتن برندهای ال‌جی و سامسونگ از ایران، چه خبر است؟

بوی بد کولر آبی

تولید باد گرم

گرم بودن باد کولر آبی نیز از نشانه‌های رایجی است که خبر از خرابی یا مشکل در قسمتی از کولر آبی است. تولید باد گرم می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد ولی از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به خشکی پوشال‌ها بدلیل خرابی پمپ یا بسته بودن فلکه آب و برخورد مستقیم آفتاب به بدنه کولر اشاره کرد. فرقی نمی‌کند که کولر شما به چه دلیل باد گرم تولید می‌کند، به محض این‌که با این مسئله روبه‌رو شدید باید به سراغ کولر رفته و علت را پیدا کنید.

چنان‌چه امکان مراجعه به سرویسکار متخصص کولر آبی را ندارید می‌توانید به شکل موقت اطراف کولر را سایبان نصب کنید و در ساعات گرم روز به صورت کمکی پوشال‌ها را خیس کنید. ولی از رفع اصولی مشکل به هیچ‌وجه غافل نشوید و در اولین فرصت از سرویسکار بخواهید تا مشکل را رفع کند.

تولید باد گرم کولر آبی

کم بودن باد

نشانه‌ی دیگری که ممکن است درحین روشن بودن کولر آبی با آن روبه‌رو شوید، باد نزدن کولر است. در این زمان میزان بادی که به داخل محیط وارد می‌شود با دور موتور کولر سازگاری ندارد و روشن بودن کولر تأثیری در خنکی فضای داخل ندارد. این مسئله از نشانه‌های عدم رسیدگی طولانی مدت به کولر آبی است. زیرا در صورتی‌که سرویس و تعمیر کولر به شکل منظم انجام شود این مسائل به وجود نیامده یا خیلی زودتر برطرف می‌شود.

اگر این مشکل گریبان‌گیر شما هم شده باید وضعیت کانال کولر و برزنت آن را بررسی کنید. زیرا اکثر اوقات به علت پوسیدگی برزنت یا سوراخ شدن کانال کولر، باد به بیرون نشت می‌کند.

بیشتر بخوانید
مدل‌های مختلف کاندوم‌های بهداشتی برای روابط زناشویی زوجین

افزایش هزینه‌ی قبض برق و آب همزمان با استفاده از کولر آبی

معمولاً فرآیند راه‌اندازی کولر در فصول گرم سال برای بعضی از خانواده‌ها فقط به باز کردن فلکه آب و روشن کردن برق کولر ختم می‌شود. اگر شما هم از این دسته افراد هستید جای تعجبی نیست که مصرف آب و برق شما بعد از روشن شدن کولر سر به فلک بکشد. زیرا تعمیر و سرویس کولر که مهم‌ترین تأثیر را در بالا بردن راندمان کولر دارد، انجام نمی‌دهید.

موارد بالا تنها بخشی از نشانه‌های خرابی و سرویس کولر آبی است. اما به قول قدیمی‌ها پیشگیری بهتر از درمان است، پس می‌توانید با رسیدن فصل بهار به فکر سرویس سالیانه کولر آبی خود باشید. در این‌صورت با وارد شدن جبهه هوای گرم تا داشتن هوای مطبوع به اندازه‌ی یک کلید کولر فاصله دارید. پس سرویس و نگهداری کولر آبی را به اهلش بسپارید تا با تخصص و تجهیزات مخصوص در کوتاه‌ترین زمان ممکن این رویا را برای شما برآورده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا