اجتماعیپزشکی

کودکان زباله‌گرد؛ گم شده‌هایی در بحبوحه بیماری کرونا!

این روزها که همه ما در حال تلاش برای حفظ و رعایت بهداشت شخصی خود هستیم تا از ابتلای به ویروس کرونا در امان باشیم؛ هنوز در خیابان‌های شهر، زباله‌گردها در تلاشند تا لقمه‌ای نان از میان انبوهی زباله پیدا کنند.

دکتر آرش نصر اصفهانی، مدیر کل اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این باره می‌گوید:

وقتی در زندگی روزمره تمام مسئله این است که افراد دستشان را در طی روز در چند نوبت بشویند، بچه‌های زباله‌گرد که در طی روز کار می‌کنند و مدام با زباله درگیر هستند، محل زندگیشان انبار زباله است و دسترسی تقریبا به حمام ندارند، دسترسی خیلی محدودی به سرویس بهداشتی دارند، حتی هستند در میانشان آنهایی که دسترسی به سرویس بهداشتی ندارند و در شرایط عادی این بچه‌ها با یک حطر بزرگ بهداشتی برای سلامتشان مواجهند. حالا که در شرایط اپیدمی ویروس کرونا هم قرار گرفته‌ایم که طبعا این شرایط برایشان خیلی هم بدتر است.

یک عده از این بچه‌ها هم هستند که نان آور خانواده‌ خود هستند. در مورد این‌ها خیلی وضعیت خطرناک است؛ یعنی بچه‌ای که به تنهایی یا حالا مثلا با برادرش نان آور یک خانوار هست و الان نتوانند کار کنند، شدیدا دچار مشکل می‌شوند. منتها چون عملا هیچ سیستم شناسایی وجود ندارد تا ما بتوانیم مشخص کنیم که هر کدام از این بچه‌ها تحت چه شرایطی دارند زندگی ‌می‌کنند و بعد از آن بتوانیم ارزیابی داشته باشیم که این محرومیت چه تاثیری می‌تواند بر زندگیشان بگذارد عملا ممکن نیست.

روزانه حدود ۸ تن زباله در شهر تهران تولید می‌شود و ۴ هزار و ۶۰۰ کودک مسئول تفکیک این زباله‌ها هستند. زباله‌هایی که در میان آنها ماسک و دستکش‌های آلوده هم وجود دارد. همین امر خطر ابتلا به کرونا را در میان زباله‌گردها بسیار بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید
نحوه‌ی اندازه‌گیری فشار خون با استفاده از فشارسنج جیوه‌ای

زباله‌گردها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • دسته اول زباله‌گردهایی هستند که زیر نظر پیمانکارارن شهرداری مشغولند.
  • دسته دوم زباله‌گردهایی هستند که از آنها به صورت غیر قانونی استفاده می‌شود.

در این میان دست فروشان مترو و سر چهارراه‌ها نیز از خطر ابتلا به ویروس رکونا در امان نیستند اما برای امرار معاش مجبورند که کار کنند.

چندی پیش مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از توقف یک ماهه تفکیک زباله خبر داد اما گفته می‌شود همچنان زباله‌گردها در سطح شهر دیده می‌شوند و حضور دارند. هر چند گفته می‌شود درصد ابتلای کودکان به ویروس کرونا پایین است اما نباید فراموش کرد کودکانی که تغذیه درستی ندارند و از شرایط رشد مناسبی برخوردار نیستند، میزان ایمنی بدنشان نیز متفاوت است و از باقی کودکان و هم سن و سالانشان آسیب‌ پذیرتر هستند. در خصوص لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه از جلوگیری از ابتلای کودکان کار به ویروس کرونا و توقف یک ماهه تفکیک زباله متاسفانه اعضای شورای شهر تهران پاسخگو نیستند. به نظر می‌رسد آنچه در بحبوحه بیماری کرونا گم شده‌است، کودکان زباله‌گرد، کودکان دستفروش و حتی بزرگسالانی هستند که در جست‌و‌جوی لقمه نانی مشغول کند‌وکاو در سطل‌های زباله هستند.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

20 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا