اطلاعات‌محوربین‌المللیتکنولوژیزیست ‌محیطیهوش مصنوعی

چگونه فناوری می‌تواند به تشخیص بلایا قبل از وقوع آنها کمک کند

آنتونی پیک از آتش سوزی برج گرنفل، که در ژوئن ۲۰۱۷ در لندن ۷۲ کشته برجای گذاشت، بسیار ناراحت و عصبانی است. صنعت بیمه داده‌های زیادی در مورد ساختمان‌ها جمع آوری می‌کند و آقای پیک معتقد است که اگر این امر بهتر سازماندهی و تجزیه و تحلیل شود، ممکن است از تراژدی‌هایی مانند گرنفل جلوگیری شود. او می‌گوید:

داده‌هایی وجود داشت که می‌توانست از آتش سوزی برج گرنفل جلوگیری کند اما به درستی مدیریت نمی‌شد. من احساس می‌کنم که می‌توانم در مورد آن فریاد بزنم، یا می‌توانم کاری انجام دهم تا از تکرار آن جلوگیری کنم.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، آقای پیک همچنین فکر می‌کند که انفجار بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ و فروپاشی مجتمع مسکونی ۲۰۲۱ در میامی ‌فلوریدا نیز با فناوری بهتر و مناسب‌تر، قابل پیشگیری بود.

شرکت او، Intelligent AI، در Exeter در سال ۲۰۲۰ تأسیس شد. ایده بزرگ آن ایجاد یک تصویر از یک ساختمان است که شامل چندین منبع داده است که به عنوان یک دوقلو دیجیتال شناخته می‌شود. این تصویر را می‌توان با هوش مصنوعی (AI) جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرد. به گفته آقای پیک، بیمه نامه‌های تجاری بزرگ به طور غافلگیر کننده‌ای فاقد جزئیات هستند. او می‌گوید:

انتظار می‌رود هنگام خرید بیمه خانه جزئیات زیادی ارائه دهیم، اما هرچه بیمه نامه بزرگ‌تر باشد، بیمه‌گر نیز از عرض جغرافیایی بیشتری برخوردار است. همچنین بیمه بسیار آنالوگ است، دنیایی از گزارشات ۶۰ صفحه‌ای و صفحات گسترده با ورودی دستی است.

بیماری همه گیر کووید ۱۹، با سیل مطالبات بیمه تجاری، تمایل به بررسی تکنیک‌های جدید در این دنیای سنتی را برانگیخت. گرمایش جهانی و افزایش حوادث طبیعی فاجعه‌بار بر فشارها افزوده است و بیمه‌ها اکنون متوجه شده‌اند که به اطلاعات بهتری نیاز دارند.

بیشتر بخوانید
مشخصات خودروی کراس اوور سایپا + عکس از زوایای مختلف

لویدز لندن، بازار بیمه‌ای که نمایندگان، کارگزاران و پذیره نویسان را گرد هم می‌آورد، این تفکر را در آزمایشگاه دیجیتالی جدید خود آزمایش کرده است، جایی که محل رقابت برای بهبود کیفیت داده‌ها بر اساس حق بیمه است.

اد گیز، یک مهندس مکانیک سابق است که درمی‌یابد دیدگاه انتقادی او برای سیستم‌های ایمن در صنایع نفت و گاز در لویدز مورد نیاز است. گمراهی در تجزیه و تحلیل داده‌ها باعث شد او آزمایشگاه لویدز، مرکز نوآوری دیجیتال بازار را اداره کند. او می‌گوید:

ایده استفاده از فناوری برای ایجاد تحول در این بازار با قدمت ۳۳۰ ساله، بسیار جالب است.

او پتانسیل را در دوقلوهای دیجیتالی می‌بیند و می‌گوید:

ما قطعاً دید کاملی از آنچه در پشت صحنه بسیاری از مشتریان بیمه اتفاق می‌افتد نداریم، بنابراین گردآوری منابع مختلف داده در یک مکان و کسب اطلاعات از آنها برای درک بهتر مشتری منطقی است.

با این حال، آقای گیز احتیاط کارگزار بیمه را در نظر می‌گیرد، زیرا در مورد آنچه هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد، محدودیت وجود دارد. او می‌گوید:

به نظر می‌رسد هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد، اما همه چیز بستگی به میزان داده‌های خوب دارد. کارهای بسیاری است که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد.

آقای پیک چشم انداز خود را در مورد ارزیابی بیمه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی با آزمایشگاه لویدز به اشتراک گذاشته است. او می‌گوید که شرکت‌های بیمه که ساکنان برج گرنفل را پوشش می‌دهند نتوانستند تصویر کاملی از خطر آتش سوزی را در آنجا ببینند. به عنوان مثال، گزارش خدمات آتش نشانی در مورد تماس با حوادث جزئی به راحتی در دسترس بیمه گذاران نبوده است. او در ادامه می‌افزاید:

هدف کلی یک دوقلو دیجیتالی این است که می‌توانید داده‌های شورا را در مورد بسته نشدن صحیح درهای آتش تشخیص دهید. بله، ممکن است به بیمه‌ها کمک کند تا در هزینه خود صرفه جویی کنند، اما در نهایت این امر مربوط به اطمینان از کشته نشدن افراد است، زیرا داده‌ها در دسترس بوده‌اند اما استفاده نشده‌اند.

ماهواره‌ها در دنیای آقای پیک بسیار پر اهمیت هستند. او می‌گوید:

من می‌توانم به روز رسانی‌هایی از طریق ناسا، برنامه کوپرنیکوس اتحادیه اروپا و ماهواره‌های تجاری را ارائه کنم.

در مورد فروپاشی بلوک آپارتمان میامی‌، تصاویر ماهواره‌ای را می‌توان مقایسه کرد و به فهرست اصلی گزارشات داخلی ساختمان اضافه کرد تا شواهدی از آسیب‌های ناشی از نشت آب که طی سال‌ها ساختارهای داخلی را فرسوده کرده بود، نشان دهد. در حالی که هنوز حکم نهایی در مورد آنچه باعث این فاجعه شده صادر نشده است، آقای پیک قبلاً ذره بین خود را بر روی اطلاعات در دسترس عموم قرار داده است. او می‌گوید:

با نگاهی به فاجعه فلوریدا می‌توانم گزارشات مهندسی شورای محلی را پیدا کنم و جزئیاتی در مورد نحوه جمع آوری آب توسط سازه‌های بتنی مشاهده کنم. آب جمع شده در داخل سازه درست مانند آب و هوای خارجی به آن آسیب می‌رساند.

به همین ترتیب انفجار بندر بیروت به دنبال انبوهی از پرچم‌های قرمز (اخطارها) رخ داد. اینها، مانند حساب‌های ذخیره شده در انبار سرنوشت ساز، می‌تواند از طریق داده‌های جمع آوری شده پیشگیری شود.

بیشتر بخوانید
قیمت و مشخصات خودروی جدید کرمان موتور ؛ KMC K7

شرکت آقای پیک برنامه هوش مصنوعی را برای تجزیه و تحلیل گزارش بیمه گذاران آموزش داده است. این نرم افزار با مشاهده مکرر اصطلاحات در گزارش‌ها می‌آموزد که «آبپاش» و «فشار آب» به یک دسته از اطلاعات تعلق دارند. قابلیت پردازش زبان هوش مصنوعی به این معناست که «پسماند»، «زباله» و «سطل زباله» در کنار هم جمع آوری می‌شوند تا خطر آتش سوزی را برجسته کنند.

در بازوی تجاری آکسا، غول بیمه فرانسوی، آندریاس مک فارلین بر بهبود شیوه فعالیت این شرکت کار می‌کند. او همچنین در آزمایشگاه لوید مشارکت می‌کند و روش دوقلوهای دیجیتالی هوش مصنوعی را مطالعه کرده است. آقای مک فارلین با تأکید بر اینکه هوش مصنوعی تنها راه بهره برداری از این مدل را ارائه می‌دهد، می‌گوید:

من سعی می‌کنم دیدگاه خود را نسبت به خطرات بیمه‌ای شکل دهم و دوقلوهای دیجیتالی به شما اجازه می‌دهند به گذشته نگاه کنید و ببینید آیا روندی در حال توسعه است یا خیر. ما باید اقیانوسی از داده‌ها را معنا کنیم و این بدان معناست که ما باید از هوش مصنوعی استفاده کنیم.

آزمایشگاه لوید جایی است که رویاهای فناوری با واقعیت‌های سخت مشاغل بیمه ملاقات می‌کند. اما این دوقلو دیجیتالی می‌تواند به این معنا باشد که بیمه گذاران در آستانه نگاه کردن به آینده نزدیک و مشاهده وقایع فاجعه بار قبل از وقوع پیامدهای ناگوار انسانی هستند.

هوش مصنوعی گوگل می‌تواند در شناسایی بیماری‌های پوستی کمک کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

15 + سه =

دکمه بازگشت به بالا