پزشکی

کمبود سرنگ | تازه‌ترین بحران این روزهای ویروس کرونا

این روزها پس از گذشت یک سال از پاندمی ویروس کرونا در جهان، چالش واکسن کرونا بسیاری از کشورها را درگیر خود ساخته است. این در حالی است که بحران بزرگتری به نام کمبود سرنگ در پیش است.

بر همین اساس، عدم تولید تجهیزات هم‌تراز با با واکسن کرونا، نگرانی‌های زیادی به وجود آورده است. جالب اینجاست که مقامات آمریکایی و اتحادیه اروپا نیز اخیراً اعلام کرده‌اند که به اندازه کافی سرنگ واکسن ندارند. این در حالی است که تاکنون کمبود سرنگ در ایران گزارش نشده و شاید دلیل اصلی آن آغاز دیرهنگام  و قطره چکانی فرآیند واکسیناسیون در کشورمان است. نکته جالب توجه دیگر این است که در دوران پاندمی ویروس کرونا صادرات سرنگ به میزان ۳۰ درصد کاهش داشته است.

خوب است بدانید ظرفیت تولید سالانه سرنگ در کشورمان، سه میلیارد عدد می‌باشد و عمده مواد اولیه برای تولید این محصول مهم حوزه پزشکی نیز، داخلی است و تنها سر سوزن سرنگ است که از طریق واردات تامین می‌شود. در شرایط کنونی کشور تا به امروز ۳۲۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسیه و ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چین به کشور وارد شده است. این در حالی است که کشورهای ثروتمند میلیون‌ها دلار برای ساخت یا واردات واکسن‌های کووید-۱۹ هزینه کرده‌اند و کمتر سرمایه‌گذاری دولتی برای ساخت سرنگ انجام شده است.

مسئله پیجیده فعلی در زمینه کمبود سرنگ، نوع خاص آن برای واکسیناسیون است. در همین رابطه خوب است بدانید سرنگ‌های معمولی در حال حاضر برای انجام واکسیناسیون با واکسن فایزر مناسب نیستند چون سرنگ واکسن فایزر به گونه‌ای طراحی شده که نمی‌تواند ششمین دوز که همان آخرین دوز واکسن ویروس کروناست را از بطری‌هایی که محتویات واکسن درون آن قرار دارد، بیرون بکشد. مثلاً اینکه اخیراً کمبود سرنگ مخصوص در کشور ژاپن، باعث شد واکسن کرونای ساخت فایزر به میلیون‌ها نفر تزریق نشود. اما نکته اینجاست که این مشکل مختص ژاپن نیست و فرانسه نیز برای واکسیناسیون مردم خودم در این وضعیت با کمبود جدی سرنگ روبه‌رو است و به همین خاطر حتی برخی مراکز واکسیناسیون نیز تعطیل شده‌ند.

بیشتر بخوانید
آیا با قرنطینه شمال کشور، می‌توان زنجیره انتقال ویروس را در هم شکست؟

نکته جالب توجه اینکه در این شرایط یک شرکت سازنده بزرگ سرنگ در آمریکا مدعی شده بیش از ۱.۲ میلیارد دلار برای افزایش ظرفیت ساخت واکسن هزینه خواهد کرد. همچنین یک سازنده سرنگ در هند نیز به تازگی برای تولید انبوه سرنگ خاص واکسن کرونا سرمایه‌گذاری کرده است. با تمام این تفاسیر متخصصان معتقدند کمبود سرنگ موجب بروز مشکل بحرانی جدی در مسیر توزیع واکسن کرونا در جهان خواهد شد.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

16 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا