شبکه‌های اجتماعیهنرهنر هفتم

ماجرای جنجالی استفاده از کلاه گیس برای زنان در سریال روزهای ابدی

سریال روزهای ابدی که به تاریخ معاصر ایران اختصاص دارد، به‌تازگی برای استفاده از کلاه گیس برای برخی از زنان بسیار جنجالی شده‌است. جنجال هم بر سر استفاده از کلاه گیس برای زنان و هم البته بر سر این است که چند سال پیش نیز در یک فیلم سینمایی از کلاه گیس استفاده شده بود، اما آن فیلم توقیف شد، چطور است که این سریال توقیف نمی‌شود؟

این ماجرا واکنش‌های زیادی در پی داشته و در شبکه‌های اجتماعی هم بحث‌های زیادی را سبب شده‌است.

کلاه گیس سریال روزهای ابدی در برابر کلاه گیس فیلم کاناپه

کیانوش عیاری چند سال پیش فیلم سینمایی کاناپه را ساخت و در آن برای زنان از کلاه گیس استفاده کرد. این فیلم اجازه‌ی پخش نگرفت و گفته می‌شود به سبب مسائل ممیزی بوده و البته که منظور از مسائل ممیزی همین استفاده از کلاه گیس برای زنان است. اکنون که در سریال روزهای ابدی برای برخی از زنان از کلاه گیس استفاده شده، بحث در این باب باری دیگر داغ شده‌است.

کلاه گیس برای زنان در سریال روزهای ابدی (2)

کیانوش عیاری کارگردان فیلم سینمایی کاناپه چند سال پیش در گفت‌وگویی که با «شرق» داشت و در سالنامه‌ی ۱۳۹۵ منتشر شد، در برابر این سؤال که «کاملا مشخص است سادگی فیلم آگاهانه است. هرچه هنر کامل‌تر باشد به موجزترین شکل بیان می‌شود. آن‌قدر علاقه و پایبندی‌تان به واقعیت در شما قوی بود که از کلاه‌گیس برای مو‌های زنان استفاده کردید. به نظرم آن‌قدر این ایده عجیب است که حتی در ذهن آدم هم تصور ساخت چنین فیلمی خطور نمی‌کند؛ چون تابویی قوی است. با شرایط فیلم‌سازی‌ای که در ایران داریم، چطور از این مرحله گذشتید و حتی به مرحله اجرا رسیدید؟»، پاسخ داد:

وقتی فیلم «تنوره دیو» را سال ١٣۶٣ می‌ساختم، حتی قبل از آن در فیلم‌های دیگری که می‌دیدم که بازیگر در خلوت نزد محارمش هم روسری به سر دارد، دچار انزجار می‌شدم و فکر می‌کردم وقتی قدم اول را غیر‌واقعی شروع می‌کنیم، چطور می‌توانیم مدعی باشیم در قدم‌های بعدی فیلمی رئالیستی می‌سازیم که متکی بر راست‌گویی و حقیقت‌گویی باشد. به نظرم همه این‌ها جعلی بود. عاقبت «تنوره دیو» ساخته شد. کیانوش عیاری در باره ساخت فیلم‌های پیشینش و استفاده از حجاب در فیلم گفت در فیلم «آن سوی آتش»، عاطفه رضوی دختری از عشایر عرب است. طبیعی است که این‌ها مدام روسری به سر داشته باشند. این فیلم هم به یمن شرایط داستان، مشکلی در این زمینه نداشت؛ اما وقتی نوبت به فیلم‌های بعدی من رسید، خفت و خواری برای من شروع شد تا زمانی که سریال «روزگار قریب» ساخته می‌شد و من فرح، شمس و پرستاران بیمارستان در سال ١٣۵١ را با روسری نمایش می‌دادم.

از این غیر‌واقعی‌تر؟ حتی از کسانی که برای من سر صحنه چای می‌آوردند هم خجالت می‌کشیدم که فرح پهلوی را با روسری نشان می‌دهیم. جالب است همکار بسیار عزیزی انتقاد کرده بود که چرا باید این کار را کرد. شنیدن این حرف از تماشاگر ایرانی که پذیرفته این یعنی واقعیت، عجیب است. چرا این یعنی واقعیت؟ این عادت بخش نادرستی از زندگی ماست. من اگر در خانه‌ام پرده‌های مندرسی داشته باشم؛ اما خودم به آن‌ها عادت کرده باشم، میهمانی که به منزل من می‌آید، بلافاصله توجهش به پرده‌های مندرس منزلم جلب می‌شود. آیا این عادت را باید تحسین کنیم؟ پس نگاه بقیه چه می‌شود؟

کلاه گیس برای زنان در سریال روزهای ابدی (4) - Copy

او به‌تازگی که باری دیگر بحث استفاده از کلاه گیس داغ شده، در برنامه‌ی «شب‌های هنر» که به صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود اظهار داشت:

 این روزها صحبت‌هایی است درباره سریال «روزهای ابدی» آقای شمقدری و مقایسه با فیلم من که من از این فضا به اینجا رسیدم که خوشحالم که آقای شمقدری این کار را کرد و با هر تعریفی، کاری که آقای شمقدری کرد یک گام رو به جلوست.

وی در مورد آخرین وضعیت فیلم «کاناپه» هم گفت:

بیشتر بخوانید
فیلم سارا رسول زاده در دورهمی | به جوراب علاقه دارم!

««کاناپه» در یک خواب زمستانی است. به واسطه یک سوتفاهم چهار پنج‌ساله که مساله حجاب هست. در این فیلم ما موهای بازیگران زن را با نمره ۴ زدیم و کلاه‌گیس گذاشتم که فقط در کنار محارم و خلوت خودشان در خانه کلاه گیس داشته باشند و وقتی به بیرون از خانه و خیابان و اداره می‌روند بر اساس عرف و قانون جمهوری اسلامی حجاب دارند. اتفاقاتی که برای این فیلم افتاد عجیب هست.

محسن علی اکبری تهیه‌کننده‌ی سریال روزهای ابدی نیز به مقایسه‌ی این سریال و فیلم کاناپه واکنش نشان داده و به‌تازگی در گفت‌وگویی که با خبرنگار مهر داشته گفته‌است:

پرداختن به کلاه گیس در فیلم و سریال‌ها بحثی کلی است که بنا به داستان و اقتضای قصه باید در نظر گرفته شود. به طور مثال وقتی می‌خواهید یک دختر خارجی را نشان دهید نمی‌تواند حجاب داشته باشد و باید المان‌هایی از بی‌حجابی در او ببینید.

وی ادامه داد:

باید هدف از استفاده از کلاه گیس را هم در نظر گرفت که ممکن است نوعی استفاده ابزاری و یا زیبایی باشد و یا برعکس نیاز فیلمنامه آن را ایجاب کند که از آن استفاده کنید مخصوصاً که «روزهای ابدی» کاری سیاسی است و قصه آن در برخی از سکانس‌، که بازیگران کلاه گیس دارند، درباره موضوع تظاهرات ضد حجاب در یک مقطع تاریخی روایت می‌شود.

نمی‌توان بر سر کسی که در تظاهرات ضدحجاب شرکت می‌کند حجاب گذاشت.

علی اکبری درباره‌ی مقایسه‌هایی که بین این سریال و فیلم سینمایی «کاناپه» به کارگردانی کیانوش عیاری صورت گرفته است، عنوان کرد:

کیانوش عیاری برای ما کارگردانی محترم است و ما هم دوست داریم فیلم‌های او اکران شود. با این حال خود سریال ما هم در تلویزیون با سانسورهای زیادی مواجه شد و دو سوم سکانس‌های ما که از کلاه گیس استفاده شده بود حذف شد و فقط یک سوم با خواهش و اصرار ما پخش شد، آن هم به این دلیل بود که برای کاراکتری که باید تصویر می‌شد نیاز بود کلاه گیس استفاده شود. به طور مثال یکی از این شخصیت‌ها کاراکتر «کیت میلت» یک فرد واقعی است که در مقطعی در ایران در تظاهرات ضد حجاب حضور داشته و ما هم در این سریال، حضور او را روایت کردیم. او از آمریکا آمده و در ایران در این تظاهرات شرکت می‌کند و ما نمی‌توانیم بر سر چنین فردی حجاب یا چادر بگذاریم.

تهیه کننده سریال «روزهای ابدی» اضافه کرد:

استفاده از کلاه گیس برای چنین کاراکتر و صحنه‌ای واقعاً نیاز بود؛ فردی که اصلاً آمده است تا حجاب را از زنان بگیرد، ضمن اینکه تلویزیون خیلی از این صحنه‌ها را سانسور کرد و ای کاش این کار را انجام نمی‌داد.

در آخر بد نیست واکنش فرزند جواد شمقدری سازنده‌ی سریال روزهای ابدی به ماجرای کلاه گیس را هم بخوانید. او در توییترش نوشته‌است:

بیشتر بخوانید
مهناز افشار: دو بار تصمیم به خودکشی گرفتم!

بعد از انقلاب، کارگردانان باید زنان را با روسری نشون می‌دادند، حتی در خانه! ‏همون موقع مساله رو با امام مطرح می‌کنن، شنیده شده پیشنهادی میاد که از کلاه‌گیس استفاده کنید. ‏حالا جواد شمقدری (پدرم) در سریال «روز‌های ابدی» از این راهکار استفاده می‌کنن.

کلاه گیس سریال روزهای ابدی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هفده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا