اطلاعات‌محور

کریم ساعی، مردی ماندگار و جاودانه در سرسبزی و آبادانی کشور

کریم ساعی، پدر جنگلبانی ایران شخصی است که چنار‌های خیابان ولیعصر را کاشت و پارک ساعی را بنا نهاد. وی سازمان جنگلبانی را تاسیس کرد و رشته جنگلبانی را وارد دانشگاه کرد. مرحوم ساعی جان خود را در اثر سقوط هواپیما از دست داد.

کریم ساعی، مردی ماندگار و جاودانه در سرسبزی و آبادانی کشور

صحبت های دکتر باستانی پاریزی درباره مرحوم ساعی

دکتر باستانی پاریزی درباره مرگ او چنین ‌می‌گوید:
“در دوران نوجوانی از آنجا که خواهرم و همسرش در شیراز زندگی می‌کردند، زیاد به شیراز می‌رفتم. یک بار در بازگشت از شیراز، چند دقیقه‌ای به پرواز مانده بود که مردی با کت و شلوار اتو کشیده بالا آمد و رو به مسافران گفت:

«مسافرین عزیز! من مسئولیتی در سرجنگل داری کشور دارم و و چند ساعت پیش به من خبر دادند یک هیئت خارجی مهم مرتبط با کارم به تهران آمده‌اند و قصد مذاکره و انعقاد قرارداد دارند و حضور من در این مذاکرات و بازدید‌های ضروری است. از طرفی هواپیما هم جای اضافی ندارد. هر کس که بلیت خودش را به من بدهد، من همین الان هزینه بلیت برگشت و یک هفته اقامت اقامت و تفریح در بهترین هتل شیراز را به او می‌دهم.»
من کتم را روی دستم انداختم، بلند شدم و گفتم:« من بلیتم را به شما می‌دهم، از لطف شما هم ممنونم؛ من خواهرم اینجاست و به هتل و هزینه‌های دیگر احتیاجی ندارم . شما به کارتان برسید.»

خلاصه هر چه آن مرد اصرار کرد ، من چیزی قبول نکردم و به منزل خواهرم برگشتم. چند ساعتی که گذشت، رادیو با قطع برنامه‌های خود اعلام کرد:
«هواپیمای حامل تعداد زیادی از هموطنان ما که از شیراز به سمت تهران در حرکت بود، سقوط کرده و تمام مسافران از جمله مهندس ساعی، رئیس سازمان جنگلداری کشور و بنیانگذار بسیاری از پارک‌ها، باغ‌ها و جنگل‌های کشور در این حادثه، کشته شده‌اند.»
حالا من برای همیشه تاسف می‌خورم که چرا با دادن بلیت خودم به آن مرد که بعد از مرگش فهمیدم چه خدمات بزرگی برای آبادانی و سرسبزی کشور انجام داده است، باعث شدم کشور از خدمات او محروم شود و من زنده بمانم…”

بیشتر بخوانید
شیوه جدید فیشینگ به چه صورت است؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا