پزشکی

ارتباط کرونا و سیگار | آیا سیگاری‌ها بیش‌تر در خطر هستند؟

در حال حاضر که در حال مطالعه‌ی این نوشتار هستید، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از سرتاسر جهان به کروناویروس جدید مبتلا شده‌اند و درصدی از آن‌ها هم در برابر این ویروس مقاومت نشان نداده‌اند و فوت کرده‌اند. باوجودی‌که کروناویروس جدید به سبب همین جدید بودن چندان شناخته‌شده نیست و هر روز تحقیقات بیشتری در مورد آن صورت می‌گیرد، یک سری اطلاعات در مورد آن داریم. به عنوان مثال می‌دانیم که برخی افراد را خطر بیشتری نسبت به سایر افراد تهدید می‌کند. این بخش از جامعه را عمدتاً با نام «گروه‌های با خطر بالا» معرفی می‌کنند. افراد مسن و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای جزو همین گروه‌های با خطر بالا هستند؛ اما افرادی که سیگار یا ویپ می‌کشند نیز می‌توانند در زمره‌ی همین گروه‌های با خطر بالا قرار گیرند. ارتباط کرونا و سیگار در ادامه بیش‌تر توضیح داده خواهد شد.

کرونا و ارتباط آن با سیگاری‌ها و مصرف‌کنندگان مواد مخدر

بحثی که در میان جامعه‌های تحقیقاتی در این دوران که کروناویروس روزبه‌روز بیشتر گسترش پیدا می‌کند وجود دارد این است که سیگاری‌ها و در کل کسانی که مصرف‌کنندگان مواد مخدر [از هر نوعی] هستند تا چه حد در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیر اند؟

 به گزارش خبر ببر و به نقل از cnn، در این ارتباط، دکتر نورا ولکوف [Nora Volkow]، مدیر مؤسسه‌ی ملی سؤمصرف مواد مخدر در آمریکا، در وبلاگ‌اش نوشته است:

جامعه‌ی تحقیق باید نسبت به میزان آسیبی که کووید ۱۹ می‌تواند به برخی از مصرف‌کنندگان و سؤمصرف‌کنندگان مواد مخدر وارد کند هوشیار باشد. کروناویروس با وارد شدن به بدن، ریه‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و به همین دلیل سیگاری‌ها و در کل کسانی که انواع مواد مخدر را مصرف می‌کنند بیشتر در معرض تهدید هستند.

در همین راستا، استانتون گلانتز [Stanton Glantz]، استاد پزشکی و مدیر مرکز کنترل تحقیقات و آموزش دخانیات در دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیکو، در وبلاگ‌اش نوشت:

وقتی ریه‌های افراد در معرض آنفلوانزا یا سایر عفونت‌ها قرار می‌گیرند، افرادی که درگیر استعمال سیگار یا ویپ هستند بسیار بیشتر در معرض آسیب ریوی نسبت به غیرسیگاری‌ها قرار دارند.

بیل دی بلازیو، شهردار شهر نیویورک، هم چند وقت پیش ادعا کرد که افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری در صورت ابتلا به کروناویروس هستند. او اذعان داشت که هم سیگار معمولی و هم سیگار الکترونیکی موجب می‌شوند که شما در برابر تهاجم ویروس کرونا به ریه‌ها آسیب‌پذیرتر باشید. به زعم او، هرچه زودتر سیگاری‌ها استعمال سیگار را ترک کنند بهتر است. او حتی ادعا کرد که برای ترک سیگار به شهروندان سیگاری کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
منابع آهن | معرفی مواد غذایی سرشار از آهن

در پی همین گفته‌های بلازیو بود که متخصصان قلب و عروقِ بسیاری در وبلاگ‌های‌شان در مورد ارتباط کرونا و سیگار نوشتند و جالب آن که همه تأیید کردند که آسیب‌پذیری افراد سیگاری در برابر کروناویروس بسیار بیشتر از افراد غیرسیگاری است؛ اما آن‌چه که در این بین ناگفته مانده و البته اهمیت کمی هم ندارد این است که تا به چه میزان افراد سیگاری در معرض خطر در برابر کروناویروس هستند. این موضوعی است که در همین زمانِ حاضر، در مورد آن در حال تحقیق هستند.

کرونا و سیگار

اما آزمایشی در این مورد صورت گرفته و نتیجه‌ی جالبی به همراه داشته است. نخست آن که بخش عمده‌ای از مردان چینی سیگار می‌کشند و دوم آن که بر طبق اعلام مرکز تحقیقاتی-آموزشی کنترل دخانیات یو‌سی‌اس‌اف، قوی‌ترین عامل افزایش‌دهنده‌ی خطر پیشرفت کروناویروس و مرگ ناشی از آن در میان مردان چینی، سیگاری‌بودن بوده‌است. بر طبق اعلام این مرکز تحقیقاتی، خطر پیشرفت بیماری و مرگ در مردان سیگاری چینی ۱۴ برابر بیشتر نسبت به مردان غیرسیگاری چینی است!

در کل برای آن که حکمی قطعی‌تر در مورد ارتباط کرونا و سیگار داده شود به تحقیقات بسیار بیشتری نیاز است و در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت در مورد خطرِ زیاد کرونا برای سیگاری‌ها صحبت کرد، اما آن‌چه که تا حد زیادی مشخص است این است که افراد دارای بیماری‌های تنفسی در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیرتر هستند و ازآن‌جا که در گذشته معلوم شده که هم سیگار سنتی و هم سیگار الکترونیکی هر دو برای سلامت ریه‌ها مضر اند، به احتمال بسیار می‌توان گفت که سیگاری‌ها و مصرف‌کنندگان سایر مواد مخدر نسبت به افراد غیرسیگاری در برابر کروناویروس آسیب‌پذیرتر هستند.

بیشتر بخوانید
قرنطینه سازی نوین؛ دستورالعملی اجرا شده از 1201 شمسی تا به امروز

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

11 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا