پزشکیخبر ببر

کرونا؛ ویروسی که باید از آن ترسید و دست پر به جنگش رفت

اواخر هفته قبل بود که بالاخره رسما تایید و اعلام شد که ویروس کرونا به ایران رسیده و در کشورمان افرادی را مبتلا کرده‌است. محل شکوفایی این ویروس در کشورمان شهر قم اعلام شد که متاسفانه جان دو تن از هموطنانمان را هم در همان ابتدا گرفت. این ویروس شرایط را به گونه‌ای رقم زده که زندگی مردم از حالت طبیعی خود خارج شده و به دلیل احتمال شیوع و گسترش در محل‌های عمومی سبب تعطیلی بسیاری از مراکز علمی، آموزشی مانند مدارس و دانشگاه‌ها، مراکز فرهنگی مانند موزه‌ها، سینماها و کنسرت‌ها  و مراکز ورزشی مانند مکان‌های برگزاری مسابقات ورزشی شده‌است. توصیه اکید این روز‌ها هم شست و شوی مداوم دست‌ها و عدم تماس دست آلوده با صورت و استفاده از ماسک و خودداری از روبوسی، دست دادن و در آغوش کشیدن است.

دیشب معاون کل وزارت بهداشت، حریرچی، در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما گفت:

تاکنون ۷۸۵ مورد مشکوک به ویروس کرونا در کشور داریم که ۲۸ نفر مبتلای قطعی تشخیص داده شدند و متاسفانه ۵ نفر بر اثر ابتلا به آن فوت کردند.

حریرچی اظهار داشت:

همین اواخر ابتدا از این ویروس با نام ویروس کرونای n نام برده می‌شد که مخفف شده واژه کرونای جدید (new corona) می‌باشد. از طرفی آمریکایی‌ها خیلی تلاش داشتند تا پسوندی چینی بر روی نام این ویروس بگذارند که سازمان بهداشت جهانی موافقت نکرد و چون این ویروس در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی ظهور کرده‌بود، نام آن را ویروس covid-19 گذاشتند.

در ادامه نیز گفت:

این ویروس از نظر بیماری زایی نسبت به آنفولانزای H1N1 که ما در همین پاییز امسال درگیرش بودیم و هر سال هم با آن درگیر هستیم به مراتب پایین‌تر است.

آقای حریرچی  افزود که در شهر قم ویروس کرونا کنترل شده و بخشی از ظرفیت بیمارستان‌‌های مخصوص مبارزه با این بیماری در این شهر خالی است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت:

با آنکه در ایران ۱۳۲۰۰ نفر به ویروس آنفولانزا مبتلا شدند اما در آمریکا این ویروس جان ده هزار نفر را گرفت!

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم همراهی مردم در مقابله با کرونا را ضروری دانست و از مردم خواست تا از انجام سفرهای نوروزی پرهیز کنند.

بیشتر بخوانید
اعمالی که باید بعد از خرید کردن در عصر کرونا، انجام دهیم!

 کرونا به خوزستان هم رسید!

به نقل از کانال پزشکان امروز اولین مورد مثبت برای ویروس کرونا در آبادان و در بیمارستان نفت گزارش شد.

بستری بودن ۵ فرد مشکوک به کرونا در کرمانشاه

محمودرضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از بستری بودن ۵ فرد مشکوک به کرونا در این استان خبر داد.

بیایید با هم نگاهی به نمودار سرعت نسبی واگیری کووید ۱۹ معروف به کرونا (شاخص آبی رنگ) نسبت به ابولا (شاخص سبز رنگ) و سارس (شاخص بنفش رنگ) و آنفلوآنزای مرغی (شاخص زرد رنگ) بیندازیم:

طبق یک مدلسازی که متخصصان کانادایی و آمریکایی مشترکا انجام داده‌اند پیش‌بینی می‌شود در سراسر جهان احتمال دارد حداقل ۵۵۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شوند. البته در بدبینانه‌ترین شکل هم امکان اینکه میزان مبتلایان تا ۴/۴ میلیون نفر هم برسد دور از انتظار ندانستند که بر همین اساس احتمالا شاهد مرگ سیزده تا صد هزار نفر خواهیم بود. البته تاکید می‌کنیم که اینها محسبات علمی با داده‌های فعلی است و به نوعی یک فرضیه است.

امروز خبرگزاری فارس هم خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه بنابر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، زمان برگزاری آزمون دکتری سال ۱۳۹۹ از روز جمعه نهم اسفند ۹۸ به روز پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه ۹۹ تغییر کرده‌است.

کرونا؛ ویروسی که باید از آن ترسید و دست پر به جنگش رفت

سعید نمکی، وزیر بهداشت می‌گوید یکی‌ از فوتی‌های کرونا در قم، یک بازرگان قمی بوده که در همین دوران آلودگی سفرهای متعددی به کشور چین داشته‌است.

البته آقای وزیر تاکید دارد که پروازهای مستقیم به چین از هفتم بهمن قطع شده‌است ولی این بازرگان قمی پرواز غیرمستقیم داشته و اماراتی‌ها و ترکیه‌ای‌ها مقصرند که مسافران را کنترل نکردند. حال آیا مبدا و منشا انتشار ویروس را باید این بازرگان مرحوم اهل قم بدانیم یا کارگران چینی شاغل در قم که پیش از این به عنوان عامل اولیه انتشار در کشور معرفی شدند؟

وزیر بهداشت در مورد قرنطینه کردن قم هم گفت:

فعلا سفر به قم و شهرهای زیارتی را مطلقا توصیه نمی کنیم؛ از مردم قم هم خواهش می کنم که سفر نکنند به ما می گفتند که قم را قرنطینه کنید اما مردم آنقدر فهیم هستند که خودشان قرنطینه خانگی را اعمال می‌کنند.

از کرونا در قم چه خبر؟

محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید براینکه «از سوی وزارت بهداشت دستور رسیده که آماری در خصوص مبتلایان به کرونا  اعلام نشود»، گفت:

با توجه به موج دیشب و افزایش تعداد بیماران کرونا که در سطح شهر هم پخش هستند، زنگ خطر در قم به صدا در آمده است!

طیف سنی قربانیان ویروس کرونا در چین

کرونا مثل هر ویروس دیگه ای ممکن است قربانیانی از طیف سنی مختلف داشته‌باشد و کیفیتی که هر شخص به آن مبتلا می‌شود بسته به میزان ایمنی بدن آن شخص دارد. بر اساس داده‌های آماری هم احتمال از دست دادن جان مبتلایان در سنین بالاتر علی الخصوص بالای ۸۰ سال، به مراتب از سایر بازه‌های سنین مبتلا شدگان بیشتر است.

بیشتر بخوانید
حسن روحانی در نشست ستاد ملی کرونا : ایران در مبارزه با کرونا تنها بود

کرونا؛ ویروسی که باید از آن ترسید و دست پر به جنگش رفت

پس لطفا مراقب خودتان و بچه هایتان باشید. اگر هم علائم خاصی دیدید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید. رعایت کامل و ۱۰۰٪ مسائل بهداشتی را نیز فراموش نکنید.

دوستان همسایه پس از این ماجرا چه برخوردی با ما داشتند؟

اول از همه کشور عراق این کشور دوست، مظلوم و جنگ زده بود که به بهانه ظهور کرونا در ایران، مرزهای زمینی از جمله مرز مهران را به روی ایرانیان و حتی کامیون‌های باری بست. بعد از آن هم کلیه سفرهای ممکن به مقصد ایران را لغو کرد. سپس کویت هم همین رویه را در پیش گرفت و مانند عراق تمامی سفرهای زمینی، هوایی و دریایی به ایران را لغو کرد. جالب زمانی بود که بعد از این دو کشور همان مبدا ویروس کرونا، کشور چین، تمامی پروازهایش به مقصد ایران را لغو کرد.

اخیرا هم شاهد بستن مرزهای زمینی با ترکیه توسط مرزبانی این کشور با ایران هستیم و حتی خبر رسیده برخی از دولتمردان ترکیه در صدد این هستند تا از ورود مسافران ایرانی به کشورشان در ایام عید نوروز جلوگیری کنند. حالا هم در جدیدترین واکنش در این شرایط کاربران ترکیه هشتگ ‎#IranSinirlariKapatilsin را ترند شماره‌ی یک توییتر کردند. برای اعتراض به دولت ترکیه که باید رفت‌وآمد و پروازهای با ایران را ممنوع کند. در این بین تصویری هم از پروازهای میان ایران و ترکیه توییت شده‌بود.

کرونا؛ ویروسی که باید از آن ترسید و دست پر به جنگش رفت

تفاوت رویکرد صاحبان مشاغل صنایع پزشکی در خارج از ایران؛ ساخت دستگاهی که روزانه ۵ میلیون ماسک تولید می کند!

مهندسان تایوانی به محض افزایش آمار ابتلا به ویروس کرونا، خود را در قرنطیه ساخت دستگاه قرار دادند و نتیجه‌اش شده دستگاهی با توان تولید روزانه ۵ میلیون ماسک در مقابل برخی سودجو هم در ایران شروع به احتکار ماسک و مواد ضد عفونی کننده کردند!

آخرین آمار  مبتلایان و فوت شدگان کرونا در ایران:

تعداد مبتلایان به کرونا به ۴۳ نفر افزایش یافت. جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۴۳ نفر و تعداد قربانیان هم به ۸ نفر رسیده‌است.

بیشتر بخوانید
تازه‌ترین توصیه آموزشی سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا

خبر مهم و به نوعی کرونایی رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران: ماسک و مواد ضدعفونی دست به وفور موجود است!

امروز رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران گفت:

کشور در حوزه تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده دست، هیچ مشکل و محدودیتی ندارد و تولید آنها بسیار زیاد است. متأسفانه برخی افراد بدون هیچ درکی از شرایط کشور صرفا برای سودآوری خود این کالاها را در برخی شهرها احتکار کردند. با ورود مراجع قضایی تعدادی از آنها کشف شد و با افزایش تأمین این محصولات دیگر نگرانی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

راستی کدوم دانشگاه‌ها تعطیلند؟

کرونا؛ ویروسی که باید از آن ترسید و دست پر به جنگش رفت

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج − 3 =

دکمه بازگشت به بالا