اقتصادیخبر ببر

کرونا، چالشی برای آرایشگران

با گسترش شیوع ویروس کرونا در روزهای اخیر، بسیاری از مشاغل دچار رکود و چالش شده‌اند. مشاغلی که شب عید «سر چراغشان» بود و ماه‌ها برای رسیدن به کسب و کار پر رونق در این ایام ثانیه شماری می‌کردند. آرایشگری هم یکی از این مشاغل است.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه تهران در همین باره می‌گوید:

شرایط فعلی کشور در رکود شغلی و حرفه‌ای آرایشگران تاثیر بسیار بدی گذاشته‌است.

کرونا، چالشی برای آرایشگران

با توجه به لغو مراسم‌ تالارها و لغو رزروهایی که بابت آرایشگاه‌ها اخذ شده‌بود، کسب و کار حرفه‌ای این افراد دچار بحران و رکود شدیدی شده‌است.

یکی از آرایشگران در رابطه با شرایط فعلی اظهار داشت:

الان وضعیت ما اصلا خوب نیست چون نه تنها نمی‌توانیم جوابگو باشیم بلکه نمی‌توانیم به خاطر شیوع بیماری سر کار برویم. در این شرایط نه می‌توانیم نوبت بدهیم و نه مشتری می‌آید. اگر هم ما بخواهیم سر کار برویم، مشتری نمی‌آید. این در شرایطی است که تمام مردم از یک ماه پیش برنامه‌های خاص عید خود را برنامه ریزی کرده‌ و برای آرایشگاه هم وقت گرفته بودند و برای خانم‌ها یک امر مهم، همین آرایشگاه رفتن به نظر می‌رسد؛ به دنبالش نوبت می‌گیرند تا همهمه نشود و بر اساس ساختارهای متفاوت آرایشگاه‌ها، بیعانه هم پرداخت می‌کنند.

در این شرایط موجود بهمان بیعانه‌ای را برای زمانمان در نظر گرفته‌ایم به دلیل وضعیت موجود باید بازگردانیم چون دیگر نه ما سر کار هستیم و نه مشتریان می‌آیند که این خود مشکلی دو طرفه است. به هر حال ضرر مالی، مشکلی است که جبران پذیر است اما ضرری که به دلیل اتلاف وقتمان بر ما می‌گذرد جبران نشدنی است. این یعنی دو طرفه باختن؛ هم از نظر مالی و هم از نظر عمر ضرری جبران ناپذیر می‌دهیم.

مشتریان آرایشگاه‌ها نیز این روزها دچار مشکل شده‌اند.

کاشت ابرو، کاشت مژه و کاشت ناخن مواردی هستند که نیاز به ترمیم ماهیانه دارد. هم اکنون مشتریان هم با تعطیلی آرایشگاه‌ها نمی‌توانند برای ترمیم اقدام کنند. موضوعی که باعث می‌شود با وجود تمام خطرات بهداشتی، همچنان به سراغ آرایشگاه‌ها بروند.

بیشتر بخوانید
جهان شجریان نوه استاد شجریان و جنجال‌های خوانندگی‌اش + فیلم

هر چند میزان خدمات آرایشگاه‌های مردانه مانند آرایشگاه‌های زنانه نیست اما این روزها بازار آرایشگاه‌های مردانه نیز کساد است. در حال حاضر در استان‌های قم، گیلان و ایلام آرایشگاه‌ها تعطیل شده‌اند اما برخی از آرایشگاه‌ها همچنان پذیرای مشتریان هستند و دلیل آن عدم دستور اتحادیه آرایشگران مبنی بر تعطیلی این صنف است. این در حالی است که پیش بینی‌ها خبر از ادامه شیوع ویروس کرونا در کشور می‌دهند!

به نظر می‌رسد ارگان‌های مربوطه برای تعطیلی این دسته از صنوف نیز باید تصمیم جدی بگیرند.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا