پزشکی

شروع تابستان و اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب

برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید، چه در محیط سر بسته و چه در محیط سر باز، لازم و ضروری است از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم. هر چند که کرم ضد آفتاب باید در کل سال استفاده شود ولی در روزهای گرم و داغ تابستان، استفاده از آن بسیار ضروری می‌باشد.

ضد آفتاب تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از پیری زودرس و همچنین ابتلا به سرطان پوست و جلوگیری ازایجاد لک و تیرگی پوست دارد و استفاده از آن برای تمامی گروه‌های سنی توصیه می‌‌شود. حتی کودکان نیز ضد آفتاب مخصوص دارند که در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید، اکیدا توصیه به استفاده از آن می‌شود.

پزشکان به بانوان توصیه می‌کنند، استفاده از کرم‌های زیبایی و آرایشی را به هیچ عنوان جایگزینی برای کرم ضد آفتاب تلقی نکنند، بلکه این گونه کرم‌ها با بستن منافذ پوست، باعث جلوگیری از خروج سموم، عرق و ایجاد جوش‌های پوستی و پیری زودرس پوست می‌شوند.

چه نوع کرم ضد آفتابی برای پوست ما مناسب هست؟

نور خورشید دارای اشعه‌های UAV و UVB  است که هر دو آنها  برای پوست ضرر دارد. لذا کرم‌های ضد افتاب باید بتواند از پوست در برابر این اشعه‌ها محاظت نمایند.

SPF درج شده روی ضد آفتاب به چه معناست؟

SPF مخفف SUNBURN PROTECTION FACTOR به معنای فاکتور حفاظتی در برابر اشعه فرابنفش می‌باشد. SPF در واقع بر روی مدت زمانی تاکید دارد که کرم ضد آفتاب در برابر نفوذ اشعه فرابنفش از پوست شما محافظت می‌کند و مانع از سوختن و قرمزی آن می‌شود. البته این فاکتور بر اساس استفاده از میزان دو میلی گرم ضد آفتاب در هر سانتی‌متر مربع از سطح پوست محاسبه شده‌است. بنابراین میزان استفاده از کرم ضد آفتاب نیز اهمیت ویژه‌ای دارد، ولی مقالات نشان داده که اکثر افراد، ۲۰ تا ۵۰ درصد مقدار لازم کرم را به موضع می‌مالند و آن را به صورت یکنواخت پخش نمی‌کنند. اینکه شما هم فکر کنید، پس هر چه SPF بالاتر باشد، می توان با خیال راحت مدت زمان بیشتری در آفتاب ماند نیز تفکری اشتباه است چرا که تاثیر حفاظتی ضد آفتاب معمولا بعد از ۲ ساعت کاهش می‌یابد و می‌بایست تجدید گردد.

بیشتر بخوانید
7 تا از بهترین سبزیجات برای تأمین کلسیم بدن

درنتیجه ضد آفتاب مناسب برای پوست باید دارای SPF بین ۳۰ تا ۵۰ باشد. همچنین به مقدار لازم بر روی پوست استفاده شود. استفاده از ضد آفتاب باید یک ربع پیش از خروج از منزل صورت گیرد. بیشترین آسیب نور بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر می‌باشد و محافظت از پوست در این ساعات بسیار دارای اهمیت است.

گردآوری شده به همت: فرزانه براری

بیشتر بخوانید: حساسیت دندان به گرما و سرما، چه عللی دارد؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا