هنرهنر هفتم

کدام بازیگران اسکار ۲۰۲۰ را از آن خود می‌کنند؟

شمارش معکوس برگزاری نود و دومین دوره از مراسم آکادمی اسکار آغاز شده است. زمان اسکار ۲۰۲۰ از ساعت ۴:۳۰ بامداد روز ۲۱ بهمن آغاز خواهد بود و فرش قرمز اسکار نیز از ساعت ۳:۰۰ بامداد همان روز آغاز می‌شود.

در مراسم آکادمی اسکار امسال در هر یک از رشته‌های بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش اول زن پنج چهره با یکدیگر رقابت می‌کنند. فیلم جوکر با نامزد بودن در ۱۱ بخش، رکوردار شانس دریافت اسکار در بخش‌های مختلف است.

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

واکین فینیکس

به باور کارشناسان، امسال واکین فینیکس بیشترین شانس ممکن برای کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد دارد. بازی درخشان او در فیلم «جوکر» به کارگردانی تاد فیلیپس افتخارات زیادی برایش به ارمغان آورده است. از جمله این افتخارات کسب جایزه گلدن گلوب و بفتا برای بهترین بازیگر نقش اول مرد است.

آنتونیو باندراس

آنتونیو باندراس نیز یکی از نامزدان جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد است. او در فیلم «درد و شکوه» به کارگردانی پدرو آلمودوار بازی درخشانی از خود نشان داد و در سال ۲۰۱۹ جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را در جشنواره سینمایی کن دریافت کرد.

آدام درایور

آدام درایور اکنون ده سالی است که به عنوان بازیگر در عرصه سینما فعالیت دارد. او در سال ۲۰۱۹ در ژانرهای کاملا گوناگونی نقش‌آفرینی کرد و قابلیت‌های خود را به نمایش گذاشت. درایور به خاطر بازی تحسین‌ برانگیزش در فیلم «داستان ازدواج» به عنوان یکی از نامزدهای جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برگزیده شده است.البته به بازی تحسین برانگیز و قابل تقدیر اسکارلت جوهانسون در نقش مقابل درایور در این فیلم توجه کرده‌ایم و در بخش بازیگران زن به آن پرداخته‌ایم.

بیشتر بخوانید
نقش‌آفرینی یک بازیگر ایرانی در مرد عنکبوتی 3 + عکس
لئوناردو دی‌کاپریو

لئوناردو دی‌کاپریو که از چهره‌ای پرسابقه هالیوود محسوب می‌شود، برای هفتمین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. او در سال ۲۰۱۶ برای فیلم از گور برخاسته موفق به دریافت این جایزه شده بود. دی‌کاپریو این بار به خاطر درخشش در فیلم کمدی درام «روزی روزگاری در هالیوود» ساخته کوئنتین ترانتینو، به جمع نامزدان جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد پیوسته است.

جاناتان پرایس

جاناتان پرایس، بازیگر پرسابقه اهل ولز نیز یکی از پنج نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد است. پرایس در کنار آنتونی هاپکینز بازی فوق‌العاده‌ای از خود در فیلم «دو پاپ» نشان داد. او امسال یکی از نامزدان دریافت جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر نقش اول مرد بود، اما دست خالی صحنه را ترک کرد.

بهترین نقش اول زن

اسکارلت جوهانسون

اسکارلت جوهانسون، در این دوره از مراسم اسکار نامزد دریافت دو جایزه شده‌است، یکی به خاطر نقش‌آفرینی در فیلم «داستان ازدواج» به عنوان نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن و دیگری به خاطر بازی‌ در فیلم «خرگوش جوجو» به عنوان بهترین بایگر نقش مکمل زن. این نخستین بار است که نام جوهانسون در فهرست نامزد‌های نهایی اسکار به چشم می‌خورد.

سینتیا اریوو

سینتیا اریوو که بازیگر اصلی درام تاریخی «هریت» است، یکی دیگر از نامزدان جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در این دوره است. او در مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۰ نیز نامزد دریافت این جایزه شده بود اما در نهایت از کسب عنوان و جایزه بی‌نصیب ماند.

سیرشا رونان

سیرشا رونان، بازیگر جوان ایرلندی برای چهارمین بار است که نامزد دریافت جایزه اسکار می‌شود. او به خاطر درخشش در فیلم تاریخی «زنان کوچک» به عنوان یکی از نامزدان جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن انتخاب شده است.

بیشتر بخوانید
همسر واکین فینیکس بازیگر نقش جوکر باردار شد
رنی زلوگر

این چهارمین بار است که نام رنی زلوگر در فهرست نامزدان اسکار به ثبت می‌رسد. او در سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ نیز نامزد دریافت این جایزه شده و در سال ۲۰۰۴ به خاطر بازیگری در فیلم کوهستان سرد اسکار بازیگر نقش مکمل زن را گرفته بود. زلوگر این بار به خاطر درخشش در فیلم «جودی» نامزد دریافت اسکار شده است. جودی داستان زندگی جودی گارلند، بازیگر و خواننده آمریکایی را روایت می‌کند. .

شارلیز ترون

شارلیز ترون هم که یکی از پنج نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن است، پیشتر دو بار طعم نامزدی و یک بار هم طعم دریافت اسکار را چشیده است. او به خاطر درخشش در فیلم «بامب‌ شل» به عنوان یکی از نامزدان انتخاب شده است. بامب‌ شل رویدادی حقیقی از آزار جنسی کارکنان زن فاکس نیوز توسط مدیر ارشد آن است که راجر ایلز داستان آن را روایت می‌کند.

به نظر شما از بین چهره‌های لیست بالا چه کسانی جایزه اسکار بهترین نقش اول مرد و زن سال ۲۰۲۰ را دریافت خواهد کرد؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

15 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا