تکنولوژیکامپیوتر و اینترنت

چرا کبوترها برای پهنای باند ماهواره‌ای به معنای خطر هستند؟

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، پروفسور آلن وودوارد، کارشناس امنیت سایبری دانشگاه ساری (Surrey) در مورد سرویس پهنای باند ماهواره‌ای جدید خود از شرکت استارلینک ایلان ماسک، کارآفرین فضایی صحبت می‌کند. او فکر می‌کند، خاموشی‌ها ممکن است ناشی از تعداد زیادی کبوتر مزاحم باشد که آنتن‌ها و دیش‌های ماهواره‌ها را برای نشستن انتخاب می‌کنند. او می‌گوید:

آن ظرف خاکستری کوچک که روی سقف آشپزخانه قرار گرفته است، برای کبوتران کنجکاو، ممکن است شبیه حمام مدرن پرندگان با مقدار کمی آب به نظر برسد.

این یک انتهای زمینی سیستم اینترنت ماهواره‌ای استارلینک است. پروفسور وودوارد که در مکانی زندگی می‌کند که فقط می‌تواند رویای فیبر پهن باند را داشته باشد، می‌گوید خوشحال است که یکی از آزمایش کنندگان سیستم بتا پهن باند ماهواره‌ای مدار پایین زمین (LEO) است.

آقای ماسک اخیراً اعلام کرده که ۱۰۰ هزار پایانه را به مدار ارسال کرده است. دیش کوچک سیگنال‌هایی را از ماهواره‌های عبوری دریافت و آنها را ارسال می‌کند. این ماهواره‌ها بخشی از ۱۷۰۰ جرم فلکی هستند که در ارتفاع ۵۴۰ کیلومتری از زمین قرار دارند. آنها به اندازه‌ای سریع حرکت می‌کنند که هر ۹۰ دقیقه یا بیشتر می‌توانند کامل به دور زمین بچرخند. ده‌ها هزار عملیات دیگر نیز برنامه ریزی شده است، اما گوین شاتول، رئیس شرکت فضایی اسپیس ایکس که استارلینک را اداره می‌کند، اذعان کرد که پرتاب‌های جدید تحت تأثیر کمبود تراشه و سوخت مایع اکسیژن قرار گرفته است. درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ باعث افزایش تقاضا برای اکسیژن تجاری شده است و سوخت کمتری برای استفاده‌ ماهواره‌ها می‌ماند.

دیش استارلینک روی سقف آشپزخانه
دیش استارلینک روی سقف آشپزخانه

خاموشی‌های عمده

پروفسور وودوارد هنوز در حال بررسی علت اصلی این اشکالات است. اگرچه یک متخصص به بی‌بی‌سی گفته است نشستن کبوتر روی آنتن استارلینک قطعاً عملکرد آن را تضعیف می‌کند. کبوترها تنها مشکل نبوده‌اند، اما در این هفته، خاموش شدن عمده کاربران استارلینک در سراسر جهان رخ داد. پروفسور وودوارد گفت، ارتباط من به طور کامل از بین رفت. به نظر می‌رسد این سرویس که هنوز به طور رسمی در حالت بتا است، برای بسیاری از کاربران حدود یک ساعت از کار افتاده است و استارلینک دلیل آن را توضیح نداده است.

بیشتر بخوانید
سری لپ‌تاپ‌های فوق باریک، سبک و آمولد سامسونگ گلکسی بوک پرو

استارلینک یکی از شرکت‌هایی است که امیدوار است خدمات اینترنت ماهواره‌ای ارائه دهد. پروژه Kuiper آمازون نیز قصد دارد ۳۲۳۶ ماهواره را به فضا پرتاب کند. همچنین، Telesat، یک شرکت کانادایی، می‌گوید که ۲۹۸ ماهواره را در مدار قرار خواهد داد. اتحادیه اروپا برای تجهیزات فلکی بزرگ برنامه دارد. چین نیز برنامه‌هایی را برای شبکه خود اعلام کرده است. همچنین OneWeb، که بخشی از آن متعلق به مالیات دهندگان بریتانیایی است، مانند استارلینک از قبل سخت افزاری در فضا دارد. این شرکت ۳۴ ماهواره را در این هفته پرتاب کرد، بدین معنا که در حال حاضر ۲۸۸ مورد از ۱۵۰ کیلوگرم شی موجود در فضا به این شرکت تعلق دارد.

موشک حامل 36 ماهواره OneWeb
موشک حامل ۳۶ ماهواره OneWeb

تمرکز OneWeb بر ارائه اینترنت به مشاغل، کاربران دریایی و دولت‌ها است. با این حال، قرارداد آن با BT به این معنی است که احتمالاً پهنای باند مصرفی را به مناطق روستایی با استفاده از تکنولوژی نسل پنجم نیز ارائه می‌دهد. بسیاری از مردم در مناطق دور افتاده ممکن است در نهایت پهنای باند را از طریق ماهواره دریافت کنند، چه آن را متوجه باشند چه نباشند. مایک تامپسون، مدیر توسعه فنی مشاوران Access Partnership می‌گوید:

این فناوری ممکن است برای کاربر نهایی نامرئی باشد. به عنوان مثال، ارائه دهنده ممکن است یک پیوند ماهواره‌ای را در شهری که فیبر در آن موجود نیست اجرا کند و از آن برای تغذیه لوله پهن باند محلی استفاده کند.

هزینه آن چقدر است؟

همه این‌ها هزینه دارد. پروفسور وودوارد می‌گوید:

قیمت در بالاترین حد است. برای تهیه تجهیزات به عنوان آزمایش کننده بتا حدود ۵۰۰ پوند پرداخته است و سپس ۸۹ پوند در ماه برای اشتراک آن می‌پردازد.

درد خرید فناوری جدید فقط برای کاهش قیمت و ظهور نسخه‌های جدید برای بسیاری از پذیرندگان اولیه بسیار آشنا خواهد بود. خانم شاتول این هفته فاش کرد که تا پایان سال، مدل‌های دیش جدید نصف قیمت خواهند بود. با این حال، حداقل پروفسور وودوارد استفاده از استارلینک را آسان یافته است. او می‌گوید:

من آن را روی سقف آشپزخانه قرار دادم، زیرا تنها سقف مسطح بود و دسترسی به آن آسان بود. استارلینک برنامه‌ای را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد موانع وجود دارد یا خیر. بنابراین شما می‌توانید بهترین مکان را انتخاب کنید که باعث ساعت‌ها صرفه جویی در  گشتن می‌شود.

او گفت که پس از اتصال آن به روتر، ظرف یک دقیقه یا بیشتر در حال چرخیدن است و سپس اینترنت پر سرعت وصل می‌شود. سرعت بارگیری به طور متوسط ​​۱۵۰-۲۰۰ مگابیت بر ثانیه و بارگذاری ۱۰-۲۰ مگابیت بر ثانیه است. پروفسور وودوارد گفت، قطعی‌های کوتاهی وجود داشت، اما هیچ چیزی نمی‌توانست، به عنوان مثال پخش تلویزیونی را قطع کند. او گفت:

این تکنولوژی باعث شده هر چیز دیگری را که می‌توانم در اینجا به دست بیاورم بی‌خیال شوم.

در ماه فوریه، ماسک در پستی در توییتر خود نوشت که استارلینک امیدوار است حداکثر سرعت ارائه شده خود را به ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه برساند. اما نوع خدماتی که کاربران از طریق ماهواره‌های LEO تجربه خواهند کرد به عوامل زیادی بستگی دارد. کارشناسان می‌گویند یکی از آنها تعداد دیش‌های دیگر در نزدیکی خواهد بود. استارلینک در حال حاضر تعداد کاربران را در هر منطقه تحت پوشش محدود می‌کند. پروفسور مایکل فیچ، از دانشگاه ساری می‌گوید تعداد زیادی از کاربران نمی‌توانند حداکثر سرعت را همزمان در یک منطقه مشخص داشته باشند. او توضیح می‌دهد:

نرخ بیت متوسطی که کاربران فردی تجربه می‌کنند با افزایش تعداد کاربران نزدیک به محل آنها، کاهش می‌یابد، زیرا سیستم دارای ظرفیت محدودی است که می‌تواند در هر منطقه معین ارائه دهد.

پروفسور مایکل فیچ می‌گوید که میزان کاهش به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چگونه سیستم می‌تواند ظرفیت را از منطقه‌ای به منطقه دیگر منتقل کند. تنظیم کننده Ofcom اخیراً نگرانی‌هایی را در مورد تداخل بین سیستم‌های ماهواره‌ای ایجاد کرده است، اما پروفسور فیچ می‌گوید بعید است جدی باشد. دیگران اما دیدگاه‌های متفاوتی دارند. آقای تامپسون می‌گوید:

به طور کلی، یک اتصال اینترنتی کند اما قابل اعتماد، مفیدتر از یک اتصال پرسرعت اما با قطعی متناوب است. برنامه‌های کاربردی تعاملی (مانند کنفرانس ویدئویی) نیاز به اتصال مداوم دارند.

آسمان شلوغ

LEO مکان شلوغی است و ستاره شناسان قبلاً از خراب شدن رصد‌های ماهواره‌ها شکایت کرده‌اند. اما دیگران نگران برخورد هستند. پروفسور هیو لوئیس از دانشگاه ساوتهمپتون می‌گوید:

ما در حال حاضر تعداد زیادی از حرکت‌های نزدیک به برخورد را در مدار شامل استارلینک مشاهده می‌کنیم.

او هشدار می‌دهد که توقف برخورد بین این تعداد تجهیزات ماهواره‌ای ممکن است به زودی از آنچه انسان‌ها یا الگوریتم‌های ساده می‌توانند با خیال راحت مدیریت کنند، فراتر رود. او می‌گوید ممکن است برای ایمن نگه داشتن فضاپیماها به راه حل‌های تکنولوژیکی پیشرفته‌تری نیاز باشد.

بیشتر بخوانید
توییتر | بررسی داستان پرنده آبی سایبری که این روزها جنجالی شده است
تصویری از گروهی از ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس
تصویری از گروهی از ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس

تعداد ماهواره‌هایی که به دور زمین می‌چرخند تا حدودی به تقاضای خدمات پهن باند آنها بستگی دارد. برای پروفسور وودوارد، استارلینک یک خرید جدید گران قیمت، اما شگفت آور بود. او پس از چند روز استفاده گفت:

من در مورد کیفیت سیگنال‌های ارسالی و دریافتی، با توجه به دریافت سیگنال از اجسامی که در مدار کم ارتفاع زمین عبور می‌کنند، شک داشتم. اما در کل تجربه باعث شده است که من خوش بین باشم.

اینکه آیا او همچنان چنین احساسی خواهد داشت ممکن است به نحوه توسعه فناوری و البته کبوترها بستگی داشته باشد.

سرمایه گذاری در مسابقه فضایی انگلستان داغ می‌شود

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

بیست − 8 =

دکمه بازگشت به بالا