اقتصادیخبر ببر

کاهش چشمگیر صادرات نفتی و غیرنفتی کشور تحت تاثیر تحریم‌ها و کرونا

کشوری که زمانی سالانه بالای ۱۱۰ میلیارد دلار از صادرات نفت درآمد داشت، حالا به مرحله‌ای رسیده که درآمدش به گواه آمارهای موجود در این حوزه، تنها ۵ میلیارد دلار است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در این باره گفته که درآمد نفتی ایران در بهترین حالت ممکن فقط ۵ میلیارد دلار است. این میزان، کمترین درآمد نفتی ایران، در بیش از ۲۵ سال گذشته و به مراتب کمتر از میرانی است که دولت در تدوین بودجه سال جاری پیش‌بینی کرده بود. این در حالی است که درآمد نفتی ایران سال ۲۰۱۱ میلادی و پیش از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، به رقمی بالغ بر ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده بود، ما از سال ۲۰۱۲ بود که روند نوسانی و غالبا کاهشی آن آغاز شد و و میزان صادرات نفتی ایران در این سال به ۶۹ میلیارد دلار سید.

میزان فروش نفت در طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹:

 • سال ۲۰۱۳: ۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار
 • سال ۲۰۱۴: ۵۳ میلیارد و ۶۵۲ میلون دلار
 • سال ۲۰۱۵: ۲۷ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار
 • سال ۲۰۱۶: ۴۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار
 • سال ۲۰۱۷: ۴۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار

این آمارها همه به پیش از برجام بر می‌گردند. جالب است بدانید در سال ۲۰۱۸ و پس از امضای برجام میان ایران و گروه ۵+۱، درآمد نفتی کشور به ۶۲ میلیارد دلار سید.

 

با اعلام تحریم حوزه نفتی و بانکی ایران توسط آمریکا، صادرات نفتی کشور دچار نوسان شد. مشتریان اروپایی نفت کشور، با اینکه هنوز فرصت واردات نفت از ایران را داشتند، تسلیم تهدید و خواست آمریکا شدند و به خرید خود پایان دادند. حتی شرکت‌های نفتی اروبایی هم پروژه‌های خود در میادین نفتی کشور را به دلیل ترس از تحریم‌ها و جریمه‌های سنگین احتمالی آمریکا، نیمه کاره رها کردند و کشور را ترک کردند. همین امر باعث شد، درآمد نفتی کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی به رقمی در حدود ۸ میلیارد دلار برسد.

بیشتر بخوانید
قطعه اول تهران شمال:"خداوکیلی برا رفت و برگشتت صد تومن بده"

پاییز گذشته، درآمد نفتی کشور در سال ۱۳۹۹ در حدود ۶۰ میلیارد دلار پیش‌بینی شده بود. حالا اما خبرها برآوردی ۵ میلیارد دلاری را نشان می‌دهند و این اعداد و ارقام ثابت می‌کنند تحریم‌ها کمر، صادرات غیرنفتی کشور را خم کرده است اما این کاهش و اثر گذاری تنها مختص صادرات نفتی کشور نیست، بلکه صادرات غیر نفتی کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

وضعیت صادرات غیرنفتی ایران در سال‌های اخیر

 1. صادرات فرش دستباف که در سال ۹۶ رقمی در حدود ۴۲۶ میلیون دلار بود، در سال ۹۷ میزان صادرات آن به رقم ۲۳۸ میلیون دلار کاهش یافت و سال گذشته صادرات این کالا به ۶۹ میلیون دلار رسید.
 2. میزان درآمد صادرات صنایع دستی که در سال ۹۰ رقمی بالغ بر ۴۸۰ میلیون دلار بود، در سال بعد به ۲۸۹ میلیون دلار رسید. سال ۹۸ میزان صادرات صنایع دستی به رقم ۲۵۸ میلیون دلار رسید.
 3. تحریم‌ها روی درآمدهای کشور از طریق حریم هوایی نیز اثر گذار بوده است. نکته قابل توجه در این مورد این است که در سال ۹۸ میزان درآمد از محل پروازهای عبوری از آسمان کشور، حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که در سال ۹۶ این رقم ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود.
 4. در مورد پسته که دیگر محصول برجسته صادراتی غیر نفتی کشور است باید بگوییم درآمد حاصل از صادرات آن در سال ۹۵، رقمی ذر حدود ۶۳۶ میلیون دلار بوده است. جالب اینجاست که در ۶ ماه نخست سال ۹۶ این مبلغ ۲۱۸ میلیون و ۸۳۷ هزار دلار اعلام شد. این در حالی است که در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۹۷ نیز درآمد حاصل از صادرات پسته ۳۹۴ میلیون و ۳۶۴ هزار دلار بود. در چند ماه اخیر نیز که به دلیل بروز خشکسالی و کمبود آب، تولید پسته کاهش داشته، رقم دقیقی از میزان صادرات آن منتشر نشده است.
بیشتر بخوانید
27 مردادماه: شاخص بورس باز هم منفی شد!

پس از بررسی‌های صورت گرفته دریافتیم، از سهم صادرات ایران به کشورهای همسایه آگاه شدیم که به قرار زیر می‌باشند:

 • در سال ۹۴: میزان صادرات به کشورهای همسایه، رقم ۴۲ میلیارد و ۴۲۹ میلیون دلار اعلام شده است.
 • در سال ۹۵: رقم آن ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار بوده است.
 • در سال ۹۸: به رقم ۲۲ ملیارد و ۸۵۵ میلیون دلار سید.

در سال‌های اخیر، تحریم‌های آمریکا علیه نفت و نظام بانکی کشور، مقامات را به تقویت صادرات غیرنفتی ترغیب کرده است. با این حال رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا و ترس از تنبیهات و جریمه‌های احتمالی کاخ سفید، بسیاری از کشورها را به توقف واردات کالا از ایران واداشته است.

با تمام این تفاسیر انتظار می‌رفت در سال جاری کل صادرات غیرنفتی، نفتی و خدمات ایران ۵۵.۵ میلیارد دلار باشد که این رقم نصف ارزش صادراتی ایران در سال ۲۰۱۷ می‌باشد. البته این پیش‌بینی با این پیش فرض بوده که ایران بتواند روزانه نیم میلیون بشکه نفت بفروشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفته در سال جاری و در بهترین حالت ۳۵ تا ۴۰ میلیارد دلار درآمد خواهیم داشت. با در نظر گرفتن شرایط ژئوپلیتیکی فعلی کشور در منطقه و جهان و با توجه به اینکه صادرات نفتی کشور به صورت مویرگی انجام می‌شود، به نظر می‌رسد سال آینده سال به مراتب سخت‌تری است و می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به صورت اساسی با معضلی به نام کمبود ارز مواجه شویم.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × پنج =

دکمه بازگشت به بالا