اطلاعات‌محور

قیمت سهام تسلا پس از نظرسنجی توییتری ایلان ماسک کاهش یافت.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، پس از اینکه کاربران توییتر به ایلان ماسک، رئیس تسلا گفتند ۱۰ درصد از سهام خود را در این خودروسازی به منظور پرداخت مالیات به فروش رساند، سهام تسلا ۴.۹ درصد کاهش یافت. آقای ماسک از فالوورهای توییتر خود در مورد اینکه آیا باید سهام را بفروشد یا خیر، نظرسنجی کرد و ۵۸ درصد از ۳.۵ میلیون نفر که رای دادند گفتند که باید سهام را بفروشد. ممکن است او نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار سهام خود را از دست بدهد.

آقای ماسک این نظرسنجی را در آخر هفته در پاسخ به «مالیات میلیاردرها» پیشنهادی دموکرات‌های ایالات متحده برگزار کرد. آقای ماسک که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است، متعهد شد که از نتایج نظرسنجی پیروی خواهد کرد، به هر نحو که باشد.

دموکرات‌ها طرح‌هایی را برای هدف قرار دادن میلیاردرها از طریق مالیات بر دارایی‌های آنها، مانند سهام، پیشنهاد کرده بودند. میلیاردرها اغلب در سهام غرامت می‌گیرند، به این معنی که ثروت آنها بسته به قیمت سهام افزایش یا کاهش می‌یابد. اما آنها فقط پس از فروش سهام، مالیات بر سود را پرداخت می‌کنند.

آقای ماسک تعداد زیادی گزینه سهام دارد که قرار است سال آینده منقضی شوند. برای استفاده از آنها، باید صورت حساب مالیاتی زیادی بپردازد. تا ۳۰ ژوئن، سهام آقای ماسک در تسلا به حدود ۱۷۰.۵ میلیون سهم رسید و فروش ۱۰ درصد آن بر اساس قیمت‌های پایانی روز جمعه، نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار خواهد بود. مدیر اجرایی، که در حال حاضر ۲۳ درصد از سهام تسلا را در اختیار دارد، هنوز به صورت علنی در مورد نتیجه نظرسنجی توییتر اظهار نظر نکرده است.

بیشتر بخوانید
عبدالرسول زرین، گردانی تک نفره در جنگ تحمیلی

آقای ماسک در توییتر گفت که از هیچ یک از شرکت‌هایش حقوق یا پاداش نمی‌گیرد، به این معنی که هیچ درآمدی برای پرداخت مالیات بر درآمد ندارد. راس مولد، مدیر سرمایه گذاری AJ Bell گفت:

ایلان ماسک دوست ندارد کارها را به روش معمولی انجام دهد و بنابراین برگزاری نظرسنجی در توییتر درباره اینکه آیا باید ۱۰ درصد از سهام خود در تسلا را بفروشد ممکن است دیوانه کننده به نظر برسد، اما می‌توان گفت که این رفتار برای او عادی است.

آقای مولد گفت که این وضعیت یک دعوت آزاد برای فروشندگان است تا شرط بندی کنند که سهام سقوط کند، که در صورت کاهش قیمت سهام برای آنها سود ایجاد می‌کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار، رگولاتور ایالات متحده، از اظهار نظر خودداری کرد.

تحلیل و بررسی توسط لوسی هوکر، گزارشگر تجاری بی‌بی‌سی

با این جدیدترین شیرین کاری توییتری، به نظر می‌رسد آقای ماسک قصد دارد طرح دموکرات‌ها را برای افزایش مالیات بر ثروتمندترین افراد آمریکا هدف قرار دهد. این طرح که در اوایل سال جاری ارائه شد، نحوه مالیات آمریکایی‌ها را تغییر می‌دهد، اما این طرح فقط برای حدود ۷۰۰ فرد، از جمله ثروتمندترین افراد آمریکا، از جمله آقای ماسک، اعمال می‌شود.

معمولاً افراد بسیار ثروتمند پول خود را در قالب دارایی‌هایی مانند سهام در شرکت‌های خود نگهداری می‌کنند و تنها در صورت فروش آن سهام، مالیات پرداخت می‌کنند. آنها می‌توانند با استفاده از آن دارایی‌ها به عنوان وثیقه پول قرض کنند و از سطوح مالیاتی که اکثر مردم عادی می‌پردازند اجتناب کنند.

این طرح پیشنهاد می‌کرد مالیات بر اساس میزان افزایش ارزش آن دارایی‌ها، حتی اگر فروخته نشده باشد، وضع شود که به عنوان «سودهای محقق نشده» شناخته می‌شود. اما پس از مخالفت برخی از سناتورهای دموکرات، فعلاً کنار گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید
مودبانه بلاک کردن | چه طوری کسی را مودبانه بلاک کنیم؟

نظرسنجی توییتر از ایلان ماسک خواست ۱۰ درصد از سهام تسلا را بفروشد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده + هفت =

دکمه بازگشت به بالا