زیباییمو

چرا بعد از کاشت مو تا مدتی بی‌حسی سر باقی می‌ماند؟

کاشت مو طبیعی پربازده‌ترین و امن‌ترین روش برای جبران موهای از دست‌رفته و طاسی به حساب می‌آید. عوارض کاشت مو بسیار ناچیز است و مددجو با کمترین آزار و اذیتی به نتایج دلخواه خود می‌رسد. در صورتی‌که کاشت مو در یک کلینیک معتبر و تحت نظارت پزشک متخصص و مجرب صورت گیرد، عوارضی مثل بی‌حسی سر بعد از کاشت مو به حداقل رسیده و بعد از چند روز ناپدید می‌شوند. کاشت مو فرایندی است که در آن فولیکول‌های مو از ناحیه بانک مو برداشته می‌شود و در ناحیه‌ای که کم پشت‌شده کاشته می‌شود. در این روش به جای بی‌هوشی، از بی‌حسی استفاده می‌شود و به همین دلیل، بی‌حسی سر بعد از کاشت مو تقریباً طبیعی است.

در تکنیک‌های پزشکی سه نوع بی‌حسی منطقه‌ای، عمومی و موضعی وجود دارد که روش آخر برای کاشت مو کافی است؛ یعنی فقط پوست ناحیه‌ای از سر که با آن کار داریم بی‌حس می‌شود. این بی‌حسی با تزریق داروهای خاصی صورت می‌گیرد و هرگونه درد حین عمل و حتی بعد از عمل را از بین می‌برد. البته گاهی نیز به دلیل اضطراب و استرسی که مددجو برای عمل دارد از داروهای آرام‌کننده در کنار بی‌حسی استفاده می‌شود.

علت بی‌حسی بعد از کاشت مو چیست؟

در روش‌های قدیمی کاشت مو از بی‌هوشی عمومی برای کاشت مو استفاده می‌شد؛ چرا که در این روش‌ها برش‌های نواری در پوست سر ایجاد می‌شد که درد آن با بی‌حسی هم تسکین نمی‌یافت. اما امروزه با پیشرفت روش‌های جراحی کاشت مو و پیدایش روش‌های جدید مثل کاشت مو به روش FUE عوارض و درد ناشی از عمل کاهش یافت. بنابراین با استفاده از تزریق مواد بی‌حسی نواحی گیرنده و اهداکننده مو بی‌حس می‌شوند تا عمل به خوبی صورت بگیرد. گاهی این بی‌حسی سر بعد از کاشت مو نیز ادامه پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید
نکات مهم برای انتخاب محصولات آرایشی مناسب پوست حساس

قبل از ایجاد بی‌حسی در پوست سر، تست‌هایی بر روی فرد انجام می‌شود تا حساسیت او به دارو بررسی گردد.

علت باقی‌ماندن بی‌حسی ممکن است ریزش موها باشد. در واقع ۳ تا ۴ هفته بعد از کاشت مو ریزش موها رخ می‌دهد که طبیعی است و نشانه درست‌بودن نتیجه پیوند است. بنابراین زمانی که موهای ریخته‌شده رشد می‌کنند و رویش پیدا می‌کنند، احساس بی‌حسی، گزگز و خارش سر طبیعی است. روشی که برای کاشت مو استفاده می‌کنید در بهبود این بی‌حسی نقش پررنگی دارد؛ به عنوان مثال به احتمال زیاد تنها چند روز بعد از کاشت مو به روش FUE خارش و بی‌حسی سر بهبود می‌یابد.

علت دیگر بی‌حسی سر بعد از کاشت مو آسیب به رشته‌های عصبی پوست است. در صورتی‌که کاشت فولیکول‌ها با دقت و مهارت انجام نشود ممکن است اعصاب پوست سر دچار آسیب‌های جزئی شود. بی‌حسی ناشی از این آسیب‌ها عمیق‌تر بوده، دیرتر بهبود می‌یابد و حتی ممکن است دائمی باشد. با مراجعه به یک کلینیک کاشت مو معتبر احتمال این عوارض کاشت مو به صفر می‌رسد؛ چرا که روش‌های جدید تضمینی هستند و تنها به مهارت و تجربه پزشک برای اجرای احتیاج دارند.

بی‌حسی سر بعد از کاشت مو در چه روشی بیشتر است؟

بی‌حسی سر بعد از کاشت مو در برخی مددجویان ممکن است تا چند روز به طول بیانجامد و از نظر روانی فرد را اذیت کند. این بی‌حسی بعد از چند روز رفع می‌شود و جای خود را به خارش یا درد خفیفی مثل سوزن‌سوزن‌شدن می‌دهد. از آن‌جایی که داروی بی‌حسی در کنار سوزن‌های ریز آسیب‌های جزئی به اعصاب سر وارد می‌کنند؛ حتماً باید چند روز تا بهبودی کامل صبر کنید. اما شدت بی‌حسی و مدت زمان آن تا حد زیادی به روش انتخابی شما برای کاشت مو نیز بستگی دارد. به‌طوری‌که در روش‌های قدیمی‌تر عوارض کاشت مو جدی‌تر است و دیرتر هم بهبود می‌یابد.

بیشتر بخوانید
چطور مانیکور ناخن انجام دهیم؟ مرحله‌به مرحله با مانیکور در خانه

به عنوان مثال در روش ‌FUT به دلیل ایجاد برش‌های عمیق بی‌حسی سر بعد از کاشت مو دیرتر بهبود می‌یابد. اما در کاشت مو به روش FUE به دلیل ظرافت عمل و ایجاد جراحات جزئی، ترمیم کامل پوست به سرعت صورت می‌گیرد. پس از آن‌جایی که سعی متخصصان بر این است که با روش‌های جدیدتر عوارض کاشت مو را کاهش دهند، هرچه روش مورد استفاده جدیدتر باشد بی‌حسی بعد از آن نیز کمتر خواهد بود.

شدت بی‌حسی سر به چه عواملی بستگی دارد؟

شدت و مدت زمان بی‌حسی سر بعد از کاشت مو علاوه بر روش مورد استفاده به شرایط فرد نیز بستگی دارد و در هر مددجو متفاوت است. اغلب افرادی که از عمل پیوند مو استفاده می‌کنند، این بی‌حسی را احساس می‌کنند. اما در بیشتر موارد به‌صورت خودبه‌خود رفع می‌شود. در واقع اکثر افراد بی‌حسی را با شدت کم و به‌صورت محدود تجربه می‌کنند. به‌طور کلی شدت این عارضه به عوامل زیر بستگی دارد:

 • روش انجام کاشت مو
 • مهارت، تخصص و تجربه پزشک و کادر درمان در اجرای تکنیک‌های عمل
 • بیماری‌های زمینه‌ای به خصوص در مورد ترمیم بافت و سیستم ایمنی
 • داروهای مصرفی مددجو
 • مراقبت‌های صورت‌گرفته بعد از کاشت مو
 • سن فرد (هر چه سن مددجو بیشتر باشد، مدت زمان بی‌حسی سر نیز بیشتر خواهد بود.)

نمونه کاشت مو

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

بهترین راه برای کاهش عوارض کاشت مو مثل بی‌حسی سر بعد از کاشت مو انجام مراقبت‌های بعد از عمل به‌صورت کامل است. در واقع دوره نقاهت شما و مدت زمان آن به رعایت دستورالعمل‌های توصیه‌شده به پزشک بستگی دارد. مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو شامل:

 • تا چند روز به‌صورت نیمه نشسته بخوابید و سعی کنید سر بالاتر از تنه قرار بگیرد.
 • اولین شستشو سر بعد از عمل را به یک هفته بعد و در محل کلینیک موکول کنید.
 • خودسرانه از هیچ دارویی استفاده نکنید.
 • پانسمان و بانداژ سر را به‌صورت مرتب پیگیری کنید.
 • قسمتی که در آن مو پیوند زده‌شده را با بالش تماس ندهید.
 • از خارش یا مالش پوست سر خودداری کنید.
 • تا یک هفته از هر گونه فعالیت بدنی اضافه خودداری کنید.
 • از برخورد مستقیم نور آفتاب با سر جلوگیری کنید.
بیشتر بخوانید
تأثیر خواب بر سلامتی بدن و پوست

درمان بی‌حسی سر بعد از کاشت مو

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، قبل از شروع عمل کاشت مو، دوز خاصی از داروی بی‌حس‌کننده را به پوست سر تزریق می‌کنند تا برای پیوند زدن مو آماده شود. این بی‌حسی تا بعد از پایان عمل نیز باقی می‌ماند و یکی از عوارض کاشت مو رایج در میان مددجویان همین باقی‌ماندن بی‌حسی است. البته بیشتر این بی‌حسی به دلیل نتایج خود عمل است و اثرات دارو پس از مدتی از بین می‌رود. بنابراین باید از روش‌هایی برای کاهش این عوارض استفاده کنیم.

بی‌حسی سر یکی از عارضه‌های طبیعی و متداول کاشت مو طبیعی است که برای بهبود آن باید صبور باشید. البته با روش‌هایی که بیشتر توسط پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان سرعت بهبود را افزایش داد اما نمی‌توان از آن فرار کرد. اولین راه برای درمان بی‌حسی بعد از کاشت مو این است که التهاب و تورم بعد از عمل را کمتر کنیم. به این منظور لازم است اقدامات زیر را انجام بدهید:

 • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم قسمت بی‌حس‌شده
 • رعایت دقیق مراقبت‌های بعد از عمل
 • عدم تماس پوست سر با اشیا‌ء آلوده
 • مراجعه به کلینیک درمانی برای رفع بی‌حسی‌های شدید و عمیق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نه + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا