پزشکی

چگونه پای ویروس کرونا به گیلان هم باز شد؟  

شمار مبتلایان به ویروس کرونا روز به روز در حال افزایش است. تا لحظه تنظیم این گزارش، وزارت بهداشت آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران را ۱۵۰۱ نفر اعلام کرده‌ و تعداد قربانیان این ویروس در ایران به ۶۶ نفر رسیده‌است. از این تعداد، تهران با ۵۷۵ مبتلا، قم با ۲۰۱ نفر مبتلا و پس از آنها گیلان با ۱۶۳ نفر مبتلا، بالاترین میزان افراد مبتلا به ویروس کرونا در میان تمامی استان‌های کشور را دارند.

سوال اینجاست؛ آیا در گیلان هم مسافری از قم آمده‌ بود؟
پاسخ منفی است!

در تاریخ ۱۳ الی ۱۶ بهمن ماه امسال بود که رقابت‌های وزنه‌برداری انتخابی المپیک توکیو ۲۰۲۰، در مجموعه ورزشی شهدای رشت برگزار شد. این رقابت‌ها قرار بود با حضور تیم ملی چین برگزار شود ولی از حضور تیم ملی چین به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، خودداری شد.

یک روز قبل از شروع رقابت‌ها در دوازدهم بهمن ماه، مدیر کل اداره ورزش و جوانان گیلان از ورود ۲ مدرس چینی برای حضور در مسابقات خبر داد. در حالی که مسئولان ورزشی گیلان ابتلای مربیان و مدرسان چینی به ویروس کرونا را رد کرده‌بودند اما رسانه‌های محلی گیلان این مدرسان را ناقلانی زنده برای این مسابقات شناختند. اگر چه بیش از ۴۰ ایرلاین اروپایی و آمریکایی هم تمام پروازهای خود به کشور چین را به حالت تعلیق درآورده‌بودند اما در همان زمان ایران نه تنها این کار را نکرد بلکه ورود و خروج چینی‌ها به ایران آزادانه و بدون اعمال محدودیت خاصی صورت می‌گرفت. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که ویروس کرونا از طریق همین مدرسان چینی به گیلان آمده باشد و احتمال دارد آزمایش‌های لازم برای گرفتن تست مخصوص کرونا انجام نشده‌ باشد.

بیشتر بخوانید
آیا ویروس کرونا ضعیف شده‌است؟

بامداد سه روز قبل بود که منتخب مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌بود، درگذشت.

محمدعلی رمضانی دستک که از سوم اسفند ماه در بیمارستان قائم رشت بستری شده‌بود پس از چند روز دست‌ و پنجه نرم کردن با ویروس کرونا در پایان تسلیم کرونا شد و جان خود را از دست داد. او در حالی که در بیمارستان بستری بود در دوران مبارزات انتخاباتی از بیمارستان با تعهد شخصی‌اش خارج شد و به ستاد انتخاباتی خود بازگشت…
به گفته پرستاران بیمارستان قائم، رمضانی پس از بازگشت به بیمارستان علائم بیماری‌اش تشدید شده‌بود. آنچه که در این ماجرا واضح است این است که رمضانی، پیش از برگزاری انتخابات در تجمعات مردمی ستاد خود شرکت کرده‌ و به دیدارهای مردمی رفته‌است.
در این میان، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور را بالاتر از آمارهای رسمی می‌دانند.

نهم بهمن ماه، نماینده فعلی مردم رشت، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، در مجلس شورای اسلامی گفت:

-آمار جان‌باختگان، ناشی از ابتلای به ویروس کرونا خیلی وحشتناک است!
-از مسئولان وزارت بهداشت می‌خواهم آمار واقعی مبتلایان را به مردم اعلام کنند.
-وضعیت آرامستان‌ها در رشت وحشتناک است!

پیش از این، احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز ادعا کرده‌بود آمار مبتلایان به ویروس کرونا به مراتب بسیار بیشتر از آمارهای رسمی است اما وزارت بهداشت هم در آن سوی میدان این ادعاها را تکذیب کرده‌است.

در رده‌بندی جهانی ایران از نظر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در رده چهارم و از نظر تعداد قربانیان در رده دوم قرار دارد. با تمام این تفاسیر به نظر می‌رسد اوضوع در گیلان بحرانی است. در همین ایام کرونایی گیلان بود که دو تن از نوازندگان مطرح سنتور در گیلان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، جان خود را از دست دادند. در ابتدا، علت فوتشان آنفولانزا اعلام شد اما یک هفته پس از مرگ این دو، جواب تست کرونایشان مثبت اعلام شد.

بیشتر بخوانید
آخرین خبرها درباره توزیع واکسن کرونا در ایران و جهان

خبرگزاری ایرنا هم در گزارشی از کمبود کیت کرونا در گیلان خبر داده‌است. این در حالی است که پرسنل بیمارستان‌های گیلان هم از کمبود امکانات و حتی کمبود نیرو خبر می‌دهند. پس از انتشار این اخبار کرونایی گیلان بود که دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان در اطلاعیه‌ای از تمامی پرستاران بازنشسته جهت همکاری در مراکز آموزشی، درمانی و بیمارستانی رشت دعوت به همکاری کرد.

شاید اگر از ورود مدرسان چینی در مسابقات، خودداری می‌شد یا اگر رمضانی از حضور در میان مردم در کارزار رقابت‌های انتخاباتی خودداری می‌کرد، امروز شاهد ابتلای افراد کمتری به ویروس کرونا در گیلان بودیم!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا