حیوانات خانگیسبک زندگی

۱۱ روش برای جلوگیری از چنگ انداختن گربه به لوازم خانه

چنگ انداختن گربه به لوازم خانه مشکلی‌ست که اکثر قریب‌به‌اتفاق صاحبان گربه آن را تجربه کرده‌اند. متأسفانه این کار می‌تواند به لوازم منزل و خصوصاً مبل‌های پارچه‌ای و چوبی آسیب برساند؛ از همین رو باید با استفاده از روش‌های اصولی از انجام این کار توسط گربه جلوگیری کرد. در این نوشتار دقیقاً بر روی همین موضوع تمرکز داریم. در ادامه خواهیم گفت که چه روش‌هایی می‌توانند برای جلوگیری از چنگ زدن گربه به لوازم منزل مفید باشند.

جلوگیری از چنگ انداختن گربه به لوازم منزل

۱- گربه را درک کنید

این مهم است که بدانید گربه‌تان از روی عمد و لج بر لوازم خانه چنگ نمی‌اندازد. گربه‌ها به سبب موارد مختلفی ممکن است این کار را انجام دهند. یکی از دلایل انجام این کار توسط گربه، مشخص‌کردن قلمرو است. بر روی پنجه‌های گربه نوعی عطر وجود دارد که ردِ آن صرفاً توسط خود گربه قابل تشخیص است و نه ما انسان‌ها. گربه با چنگ‌زدن، ردِ این عطر را روی چیزها می‌اندازد و قلمرو خود را مشخص می‌کند.

افزون بر این، گاه چنگ زدن گربه روی لوازم منزل در راستای پاک‌کردن غشای بیرونی پوست و ناخن است. در برخی موارد نیز چنگ زدن موجب کاهش استرس گربه می‌شود و احساس خوبی به او می‌دهد.

خلاصه علل مختلفی برای انجام این کار وجود دارند و از آن‌جا که شما دوست گربه هستید باید او را درک کنید و نه آن که بیش از اندازه از این کار گربه عصبانی شوید.

۲- اسکرچر برای گربه تهیه کنید

جلوگیری از چنگ انداختن گربه به لوازم خانه
چنگ انداختن گربه به لوازم خانه

اگر یک اسکرچر تهیه کنید و به گربه آموزش دهید که از این اسکرچر استفاده کند، احتمالاً بتوانید از چنگ انداختن گربه روی لوازم خانه جلوگیری کنید. اسکرچر می‌تواند رفته‌رفته به وسیله‌ی اختصاصی گربه برای چنگ زدن تبدیل شود، اما نکاتی که به هنگام خرید اسکرچر باید در نظر داشته باشید یکی این است که اسکرچر باید تا حد امکان ارتفاعی برابر با قد گربه یا بیش‌تر از آن داشته باشد و دوم این که اسکرچر باید محکم و استوار باشد. سوم آن که نباید جنسی سخت و ضخیم داشته باشد و به ناخن‌های گربه آسیب بزند. ضمناً اگر گربه‌تان دوست دارد روی زمین و به صورت افقی چنگ بیندازد، امکان خرید اسکرچر این مدلی نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید
خرید ساعت بن تن مدل دخترانه با قیمت مناسب

نکته‌ی دیگر آن که اسکرچر را در محلی از خانه قرار دهید که گربه تمایل بیش‌تری به آن محل دارد. مثلاً اگر گربه تمایل دارد مبلمان گوشه‌ی پذیرایی را چنگ بیندازد، می‌توانید اسکرچر را نزدیک همان منطقه قرار دهید. همچنین برای آن که گربه را به استفاده از اسکرچر تشویق و ترغیب کنید می‌توانید مقداری روغن نعناع گربه‌ای به اسکرچر یا بمالید و یا اسپری کنید. آویز کردن یک اسباب بازی به اسکرچر نیز می‌تواند برای ترغیب گربه به استفاده از آن مفید باشد.

۳- به گربه یک «نه» با صلابت بگویید

هر زمان که گربه به وسایل خانه نزدیک شد و درصدد چنگ زدن به آن‌ها برآمد، یک نه با صلابت به او بگویید. گربه با شنیدن «نه» شما می‌فهمد که نباید این کار را انجام دهد. اما در نظر داشته باشید که این «نه» صرفاً تا زمانی مانع از چنگ زدن گربه می‌شود که خود شما در منزل حضور داشته باشید؛ مواقعی که شما در خانه نباشید گربه همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. در واقع این ترس گربه، فقط از شماست و نه از انجام کار.

۴- از آب استفاده کنید

روش دیگر برای جلوگیری از چنگ انداختن گربه به لوازم خانه این است که از آب استفاده کنید. مقداری از آب را در بطری اسپری ریخته و هر زمان که گربه به مبلمان نزدیک شد و قصد چنگ انداختن روی آن‌ها را داشت، آب را روی گربه اسپری کنید. بهتر است تا جای امکان پیش از آن که گربه چنگ زدن به لوازم منزل را آغاز کند این کار را انجام دهید. اما اگر به هر دلیلی این امر میسر نشد، می‌توانید در حین چنگ زدن گربه به لوازم منزل نیز این کار را انجام دهید.

۵- حواس گربه را پرت کنید

روش مفید دیگری برای جلوگیری از چنگ زدن گربه وجود دارد و آن این است که به هنگام چنگ زدن گربه، حواس او را پرت کنید. مثلاً می‌توانید با استفاده از یک اسباب بازی کاری کنید که گربه به سمت شما بیاید. اگر شرایط ظاهری اسباب بازی طوری باشد که گربه علاقه‌ای بیش‌تر نسبت به چنگ انداختن به آن نشان دهد، بهتر است.

بیشتر بخوانید
گیاهخواری چه محاسن و معایبی دارد؟

۶- از کلاه پلاستیکی ناخن استفاده کنید

پوشش‌هایی پلاستیکی وجود دارند که اگر آن‌ها را روی ناخن‌های گربه بگذارید، هر اندازه هم که گربه روی لوزم خانه چنگ بیندازد، اثری از چنگ او باقی نخواهد ماند. برای تهیه‌ی این پوشش‎ها، بهتر است ابتدا با دامپزشک مشورت کنید.

جلوگیری از چنگ زدن گربه به لوازم خانه
چنگ انداختن گربه به لوازم خانه

۷- گربه را در محلی دور از لوازم اصلی منزل نگهداری کنید

اگر این امکان برای شما وجود دارد که گربه را در اتاقی که وسایل کمتری دارد و دور از وسایل اصلی خانه است نگهداری کنید، از انجام این کار دریغ نکنید. کلاً تا جای امکان سعی کنید دسترسی گربه را به لوازم منزل سخت کنید. اما توجه داشته باشید که منظور ما از نگهداری گربه در اتاق به معنای آن نیست که گربه را به تنهایی در اتاق بگذارید.

۸- از منتول استفاده کنید

منتول قطره‌ای حاصل از نعناع است که گربه‌ها آن را دوست ندارند. اگر مقداری منتول به وسایل خانه بزنید به احتمال بسیار زیاد، گربه دیگر سمت وسایل خانه نخواهد رفت. فقط به خاطر داشته باشید که استفاده‌ی زیاد از منتول ممکن است موجب ایجاد رنگ روی وسایل خانه شود. بنابراین بهتر است یا خیلی کم از این ماده استفاده کنید و یا ان که مقداری از آن را فقط روی پایه‌های وسایل‌تان بزنید.

۹- از رومبلی‌های مخصوص حیوانات خانگی استفاده کنید

یک سری رومبلی‌ها و پارچه‌ها وجود دارند که می‌توانند از مبل و سایر وسایل در برابر چنگ زدن گربه محافظت کند. اگر روش‌های فوق پاسخ ندادن، می‌توانید از این رومبلی‌ها استفاده کنید.

برای جلوگیری از چنگ زدن گربه اشتباهات زیر را انجام ندهید

انجام کارهای فوق احتمالاً تا حدود زیادی به شما برای جلوگیری از خراش انداختن گربه روی لوازم منزل مفید است، اما در این بین باید از انجام یک سری کارها نیز اجتناب کنید؛ از جمله:

بیشتر بخوانید
۶ وسیله بهداشتی ضروری برای نوزادان و کودکان

۱- تنبیه کردن گربه

به هیچ وجه گربه را تنبیه نکنید. تنبیه گربه – چه کتک زدن او، چه داد زدن سر او و چه زندانی‌کردن‌اش – هیچ سودی در پی ندارد. گربه شما را به عنوان صاحب و پناهگاه خود می‌بیند و اگر با او بدرفتاری کنید، ضربه‌ی روحی بدی به او می‌زنید. به جای تنبیه می‌توانید از کارهای تشویقی استفاده کنید.

نکته‌ای که در این بین جای ذکر دارد این است که متأسفانه برخی از صاحبان گربه، برای تنبیه گربه او را در اتاقی تنها و تاریک می‌اندازند و یا حتی به گربه غذا نمی‌دهند. این کارها – همانطور که گفته شد – فقط موجب ضربه‌ی روحی به گربه می‌شوند.

۲- کوتاه‌کردن ناخن‌های گربه

ناخن‌های گربه را کوتاه نکنید. این کار در اکثر مواقع برای گربه دردناک است و همچنین ضربه‌ی روحی به او می‌زند. اگر حس می‌کنید ناخن‌های گربه بسیار بلند شده‌اند بهتر است با دامپزشک مشورت کنید و نظر او را جویا شوید.

جلوگیری از چنگ زدن گربه به لوازم خانه (2)

سخن آخر

در این نوشتار در مورد روش‌هایی که می‌توانند برای جلوگیری از چنگ زدن گربه روی لوازم خانه مفید باشند بحث کردیم. دیدیم که یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از این کارِ گربه این است که یک اسکرچر مناسب برای او تهیه کنیم و آن را در قسمتی مناسب از خانه قرار دهیم و استفاده از آن را نیز به گربه‌مان یاد بدهیم.

به احتمال بسیار زیاد، وجود اسکرچر می‌تواند تا حد زیادی از چنگ زدن گربه روی لوازم منزل جلوگیری کند، اما اگر این امر نیز نتوانست در این راه مفید باشد می‌توانید از سایر روش‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد استفاده کنید. فراموش نکنید که تنبیه گربه به هر دلیلی و به هر شکلی کاری اشتباه است و می‌تواند صدمات جسمی و روحی زیادی به گربه وارد سازد.

همچنین بخوانید: نکات نگهداری از هاسکی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. این‌جا ۱۱ روش برای این کار گفته شده، بعد نوشتید نمی‌دونید چطوری مشکل رو حل کنید؟
      در ضمن بهتره گربه نخرید و برید در پناه‌گاه‌ها کلی گربه هستن که می‌تونید سرپرستی اون‌ها رو قبول کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

12 + بیست =

دکمه بازگشت به بالا