پزشکی

چرا از همان ابتدا شهر قم را قرنطینه نکردند؟

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، سردار غلامرضا جلالی، چند روز پیش به روی خط برنامه زنده صبحگاهی شبکه دو، انتهای الوند، آمد و درباره قرنطینه کردن شهر قم کرده‌بود:

ما هنوز به این جمع بندی نرسیده‌ایم که اکنون زمان قرنطینه است. ما حتی آمار مبتلایانمان در شهر قم طی این چند روز هم افزایش پیدا نکرده و شهر قم به نحوی هم کنترل می‌شود. به نظرم الان از نظر آمارها هم در شرایط ثبات هستیم.

ثباتی که از دید آمارهای رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بود اما در شرایط فعلی با آماری مواجهیم که نشان از افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در سطح کشور دارد. با تمام این تفاسیر اما قم هنوز هم قرنطینه نشده‌‌…دلیلش هم با ثبات بودن همان آمارهای سردار جلالی است!

این در حالی است که جدیدترین آمار رسمی کرونا در ایران تا ساعت ۱۰ صبح امروز، پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۹۸، از ابتلای ۱۴۱ نفر به این ویروس حکایت دارد. آماری که نشان می‌دهد ویروس کرونا، تاکنون ۲۰ استان کشور را درگیر خود کرده‌‌است و عمده مبتلایان به این ویروس و قربانیانش، هالی شهر قم هستند.

با این حال نگرانی‌ها فراتر از آمارهای اعلام شده‌است. بسیاری، آمار ابتلا به کرونا و سرعت شیوع سریعش را آن هم با ویژگی‌های شهر قم و وجود اماکن زیارتی متعدد، نگران کننده می‌دانند. در شهر قم درب اماکن زیارتی هنوز به روی زائران باز است اما در این شهر برای مکان‌های زیارتی مانند حرم حضرت معصومه، راهکار را قرار دادن میله‌‌ای پیوسته و ایجاد فاصله میان زائران و بارگاه، توصیه‌ زائران به انجام دستورالعمل‌های بهداشتی و ضد عفونی کردن بیشتر بارگاه در طول روز دانستند.

بیشتر بخوانید
الکل، قاتلی که این روزها در ایران با کرونا رقابت تنگاتنگی دارد

این در حالی است که سردار جلالی در ادامه در همان برنامه اظهار کرده‌بود:

اگر که کنترل ویروس از دستمان خارج شود و انتشار کرونا توسعه یابد؛ طبیعتا قرنطینه یکی از اقدامات لازمی هست که باید انجام شود.

در مقابل کره جنوبی را داریم که فرسنگ‌ها دورتر از ایران و در مجاورت کشور چین منشا ظهور ویروس کرونا در جهان است. دولت کره جنوبی با انتشار خبر اولین قربانی در این کشور در اثر ابتلا به ویروس کرونا، سریعا دستور به قرنطینه کردن شهری با جمعیت ۲/۵ میلیون نفر را صادر کرد.

حال سوال اینجاست که جمع بندی برای قرنطینه در کشور چه زمانی فرا خواهد رسید؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا