پزشکی

بررسی چرایی ممنوعیت صادرات واکسن کرونا در اتحادیه اروپا

این روزها صادرات واکسن کرونا از برخی کشورهای اروپایی به سایر کشورها ممنوع شده است. اولین کشوری که صادرات واکسن کرونا را ممنوع کرد، ایتالیا بود. این اتفاق در حالی رخ داد که قرار بود ۲۵۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا از مبدا ایتالیا به استرالیا صادر شود. علت این اقدام، راه اندازی سامانه‌ای است که به منظور کنترل صادرات از اواخر ماه ژانویه سال جاری ایجاد شده است. بر اساس این سیستم، کنسرن‌های داروسازی که تعهداتی در قبال ارسال دارو به اتحادیه اروپا دارند موظف هستند برای واکسن‌هایی که در حوزه اتحادیه اروپا تولید می‌شوند، درخواست مجوز صادرات بدهند.

بر همین اساس کشوری که در عضویت اتحادیه اروپا قرار دارد و واکسن صادراتی در آنجا تولید شده، مسئول صدور مجوز صادرات است، در حالی که از کشورهای آمریکا و بریتانیا تقریباً هیچ نوع واکسنی به خارج صادر نمی‌شود. جالب اینجاست که از حوزه اتحادیه اروپا تاکنون میزان قابل توجهی واکسن کرونا به کشورهای ثالث صادر شده است. این در حالی است که تولید کنندگان واکسن به دلیل مشکلات تولید نتوانسته‌اند قرارداد خود با اتحادیه اروپا را تا به امروز عملی کنند؛ طوری که قرار است آسترازنکا تنها نیمی از دوزهای وعده داده شده را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحویل دهد.

با توجه به همین شرایط بود که چندی پیش مقامات ایتالیا تاخیر در تامین واکسن را غیرقابل قبول توضیف کرده بودند. حدود یک ماه پیش نیز آلمان خواستار محدود شدن صادرات واکسن‌های کرونای تولید شده در حوزه اتحادیه اروپا شده بود. با افزایش چشمگیر موارد ابتلا و مرگ در کشورهای اروپایی واکسیناسیون اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است. نکته اینجاست که اتحادیه ارووپا تاکنون ۶۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا سفارش داده است و بر ۲۷ کشور عضو نیز واکسن می‌خرد؛ اما این در حالی است که اتحادیه اروپا همواره به دلیل کندی در راه اندازی برنامه واکسیناسیون مورد انتقاد قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
سیر تا پیاز تاثیر کووید-19 بر روی زنان باردار

واکسن آسترازنکا بر خلاف واکسن‌های فایزر و مدرنا در سرمای یخچال نگهداری می‌شود، از طرفی واکسن آسترازنکا ارزان‌ترین واکسن فعلی است که هر دوز آن چهار دلار قیمت دارد. شرکت تولید کننده آسترازنکا پیش از این گفته بود در سال جدید میلادی یعنی سال ۲۰۲۱ سه میلیارد دوز این واکسن را تولید خواهد کرد اما مشخص نیست این شرکت چه مقدار کمتر از تعهد خود به اتحادیه اروپا واکسن می‌دهد.

جالب اینجاست که محدودیت‌های صادراتی به لحاظ سیاسی برای اتحادیه اروپا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا مطلوب کشورهای اروپایی این است که شرکت‌های داروسازی در اروپا واکسن را تولید کنند و در همان منطقه شعب خود را گسترش دهند. خوب است بدانید که اتحادیه اروپا پیش‌تر اعلام کرده بود قصد دارد تا نیمه تابستان سال ۲۰۲۱، هفتاد درصد جمعیت خود را واکسینه کند. بر همین اساس کاهش تحویل واکسن لطمه بزرگی به برنامه واکسیناسیون اتحادیه اروپا وارد می‌کند. حال باید منتظر ماند و دید سرانجام کشمکش‌های موجود بر سر واکسن کرونا در اتحادیه اروپا به چه می‌انجامد.

بیشتر بخوانید: واردات واکسن آسترازنکا مجوز گرفت!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا