اطلاعات‌محوربین‌المللیسیاسیشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

چالش حقوقی دولت بریتانیا در استفاده از واتس اپ

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، دولت بریتانیا با استفاده از واتس اپ و اپلیکیشن‌های پیام‌ فوری با چالش دیوان عالی کشور روبرو است. دستورالعمل‌های رسمی‌ عنوان شده است که می‌گوید وزیران باید از حذف اپلیکیشن‌های پیام‌ فوری در سیستم داخلی اطمینان حاصل کنند. فعالان حوزه شفافیت اطلاعات می‌گویند این دستورالعمل‌ها غیرقانونی است و به بررسی قضایی قوانین پرداخته‌اند.

وزیران بریتانیا از استفاده از واتس اپ و ایمیل خصوصی برای بحث در مورد مشاغل دولتی منع شده‌اند. اما کوری کرایدر، مدیر گروه حقوقی کمپین فاکس گلاو، به بی‌بی‌سی نیوز گفت که قوانین به وضوح رعایت نمی‌شوند و ناسازگار هستند. او می‌گوید:

این اولین مورد در نوع خود است و مسئله مهمی ‌را در دولت مدرن بریتانیا مطرح می‌کند. ما این کار را برای دفاع از تمامیت بحث عمومی ‌خود انجام می‌دهیم. اگر شواهد ناپدید شده باشد، نمی‌توانیم از تاریخ درس بگیریم.

این گروه استدلال کرده است که استفاده از سیستم‌های پیام رسانی که اجازه حذف متن‌ها را می‌دهد، قانون سوابق عمومی ‌۱۹۵۸، که در صورت نیاز به حفظ پیام‌های عمومی‌ برای منافع عمومی‌، نیاز به بررسی قانونی دارد را نقض کرده است. اما فعالان شفافیت اطلاعات می‌گویند که این قوانین تهدیدی برای تمامیت پرونده‌های عمومی‌ و قوانین آزادی اطلاعات است. دفتر کابینه بریتانیا گفت که تا کنون در مورد پرونده‌های حقوقی خاصی اظهار نظر نکرده است. یک سخنگو افزود:

وزیران بریتانیا از طیف وسیعی از روش‌های ارتباطی مدرن برای بحث، مطابق با الزامات قانونی و با در نظر گرفتن راهنمایی‌های دولت استفاده خواهند کرد.

اما آنجلا راینر، معاون رهبر کارگران، گفت که وزیران نباید با پیام‌های خصوصی که پس از آن حذف می‌شوند حکومت کنند، و افزود:

این کاملاً غیر دموکراتیک است و به شفافیت و پاسخگویی ضربه می‌زند.

خاموشی

استفاده وزیران در بریتانیا از ایمیل، پیامک و خدمات پیام رسانی در ماه‌های اخیر مرکز نگرانی‌های فزاینده بوده است. برخی از پیام‌های بوریس جانسون در واتس اپ توسط دومینیک کامینگز فاش شد، زیرا مشاور ارشد سابق نخست وزیر به دنبال افشای کاستی‌هایی در مدیریت دولت بریتانیا از بحران کووید ۱۹ بود. اما ظاهراً این تصاویر توسط آقای کامینگز با استفاده از اسکرین شات ضبط شده است. پیام‌های واتس اپ را می‌توان به صورت خود-حذف تنظیم کرد.

بیشتر بخوانید
جنگ ایران و آمریکا در راه است؟ | قمار ترامپ برای انتخابات؟

اکنون در اسناد منتشر شده توسط دیوان عالی مشخص شده است که به وزرا و مقامات گفته می‌شود از حذف برنامه‌های چت‌ و پیام فوری داخلی گوگل خود اطمینان حاصل کنند. در اسناد محرمانه دفتر کابینه بریتانیا از فوریه امسال آمده است:

پیام‌های فوری در اختیار همه کارکنان قرار می‌گیرد و باید برای ارتباطات معمول در مواردی که نیازی به ثبت سوابق ارتباطات نیست، به ایمیل ترجیح داده شود. سابقه پیام‌های فوری در چت‌های فردی و گروهی باید خاموش باشد و نباید پس از اتمام جلسه حفظ شود. اگر محتوای یک پیام فوری برای ضبط یا به عنوان یک ممیزی مورد نیاز است، باید یک یادداشت برای پرونده ایجاد شود و محتوای پیام در آن ذخیره شود. به عنوان مثال، یک نوشته در یک ایمیل یا در یک سند ایجاد شده در یک پردازشگر کلمه که خود در درایو مربوطه ذخیره می‌شود.

خطرناک

فاکس گلاو، که پرونده را از طرف مدعیان، یعنی گروه رسانه‌ای غیر انتفاعی شهروندان، مطرح می‌کند، گفت که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مقامات این روش را دنبال کرده‌اند وجود ندارد و قوانین همه جا موجود است. کلارا مگوایر، مدیر شهروندان، گفت که گزارش کمیته منتخب سه شنبه در مورد نحوه مدیریت دولت در برابر همه گیری کووید ۱۹ نشان می‌دهد فرهنگ محرمانه بودن باعث ده‌ها هزار مرگ و میر اضافی شده است. او همچنین افزود:

ما معتقدیم که این پرونده به قلب این مشکل راه پیدا می‌کند و مشتاقانه منتظریم تا ثابت کنیم استفاده دولت از واتس اپ نه تنها خطرناک بلکه غیرقانونی نیز هست.

برگزیت در گام پایانی | سرانجام انگلستان و اتحادیه اروپا به کجا می‌رسد؟

بیشتر بخوانید
آمازون به دلیل نقض قانون داده‌های کاربران، به پرداخت 886 میلیون دلار جریمه محکوم شد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا