اطلاعات‌محورتکنولوژیزیست ‌محیطیهوش مصنوعی

هوش مصنوعی در دو ساعت می‌تواند باران را پیش بینی کند.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، تحقیقات نشان می‌دهد هوش مصنوعی می‌تواند بگوید که آیا در دو ساعت آینده باران می‌بارد یا خیر. دانشمندان دیپ مایند، آزمایشگاه هوش مصنوعی لندن متعلق به گوگل و دانشگاه اکستر، با مت آفیس همکاری کردند تا سیستمی به اصطلاح پیش بینی کننده بسازند. روش‌های سنتی از معادلات پیچیده استفاده می‌کنند و اغلب فقط بین شش ساعت تا دو هفته امکان پیش بینی وجود دارد. اما سیستم هوش مصنوعی می‌تواند پیش بینی‌های کوتاه مدت دقیق‌تری از جمله در رابطه با طوفان‌ها و سیل‌های بحرانی انجام دهد.

تغییرات آب و هوایی پیش بینی شرایط نامساعد آب و هوایی را دشوار می‌کند، زیرا تعداد و شدت باران‌های شدید افزایش می‌یابد که به اعتقاد محققان هم خسارات مادی قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت و هم منجر به مرگ می‌شود. نایل رابینسون، رئیس شرکت مت آفیس و نوآوری محصول، گفت:

شرایط آب و هوایی شدید عواقب فاجعه باری از جمله از دست دادن جان انسان‌ها دارد و همانطور که اثرات تغییرات آب و هوایی نشان می‌دهد، این نوع رویدادها متداول‌تر می‌شوند. به این ترتیب، پیش بینی‌های کوتاه مدت بهتر آب و هوا می‌تواند به افراد در حفظ امنیت و پیشرفت کمک کند.

نجات جان انسان‌ها

این سیستم نحوه شناسایی الگوهای معمول بارندگی را با استفاده از نقشه‌های راداری انگلستان از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، بر روی نقشه‌های سال ۲۰۱۹ آزمایش کرد و توسط ۵۰ هواشناس مت آفیس، در ۸۹ مورد، دقیق تشخیص داده شد. این تحقیق که در مجله نیچر منتشر شد، نشان داد:

هواشناسان به طور قابل توجهی روش هوش مصنوعی را بر روش‌های رقیب ترجیح می‌دهند.

شاکر محمد، دانشمند ارشد دیپ مایند گفت:

روزهای اولیه است، اما این آزمایش نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند یک ابزار قدرتمند باشد و به پیش بینی کنندگان این امکان را می‌دهد که زمان کمتری را صرف جستجوی توده‌های در حال رشد داده‌های پیش بینی کنند و در عوض بر درک بهتر پیامدهای پیش بینی خود تمرکز کنند. این امر برای کاهش اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی امروز، حمایت از سازگاری با تغییر الگوهای آب و هوایی و نجات بالقوه جان انسان‌ها ضروری خواهد بود.

ماداگاسکار در آستانه قحطی ناشی از تغییرات آب و هوایی

بیشتر بخوانید
9 تا از مشهورترین شخصیت‌های منفی در بازی‌های رایانه‌ای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 − 16 =

دکمه بازگشت به بالا