پزشکی

چه طوری محیط خانه را برای پیشگیری از ویروس کرونا مهیا کنیم؟

پیشگیری از ویروس کرونا حالا یکی از مهم‌‌ترین دغدغه‌های این روزهاست. به گفته پزشکان و متخصصان در سر‌تاسر جهان با رعایت بهداشت در محیط‌های مختلف و به حداقل رساندن برخوردهای اجتماعی می‌توان از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری کرد. مراقبت‌های بهداشتی علاوه بر محیط‌های عمومی در منزل هم ضروری هستند.

یکی از سوال‌های رایج این روزهای مردم در حوزه پیشگیری از کرونا این است که وقتی ازبیرون به خانه می‌آییم آیا لازم است لباس‌ها و وسایلخود را ضد عفونی کنیم؟ 

دکتر زهره امین زاده، متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این سوال چنین می‌گوید:

واقعا شست و شوی دست بسیار بسیار مهم هست. مسئله دیگر بحث تنفس هست. این دو مورد مهم هستند به دلیل اینکه اگر شما با فردی تماس داشته باشید که بیمار باشد در واقع قطرات تنفسی می‌تواند تا فاصله یک یا دو متر در اثر سرفه پرتاب شود و به این وسیله می‌‌توانند وارد راه‌های تنفسی فرد سالمی که در مقابلش قرار گرفته، شود. بنابر این توصیه این است به همان دلیلی که به آن اشاره کردم از تجمعات دوری شود. به دلیل اینکه این افراد در واقع امکان دراد که ویروس را در این تجمعات به طور مثال بر اثر سرفه کردن منتقل کنند و در پی آن افراد سالم درگیر بیماری شوند.

ضد عفونی شدن لباس‌های در خارج از منزل، برای افراد عادی که در محیطی که بیماران شدید و خطرناک نیستند، الزامی نیست و همچین توصبه‌ای نه از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) و نه از طرف وزارت بهداشت نمی‌شود.

ضد عفونی کردن سطوح منزل و دستگیره‌ها می‌تواند خطر ابتلا به ویروس کرونما را کاهش دهد که البته با وجود شست‌و‌شوی مداوم دست‌ها، خیلی ضروری به شمار نمی‌رود. ابتلای یکی از اعضای خانواده به این ویروس می‌توند در دوران نهفتگی باعث انتقال ان به سایر افراد شود. علائم کرونا در ابتدا تفاوت چندانی با نشانه‌های سرماخوردگی ندارد و حتی ممکنه است در برخی افراد این ویروس در حد همان سرماخوردگی اثر داشته و فرد را راهی بیمارستان نکند اما اگر علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا را حس کردید سعی کنید تا وقتی احساس بهبودی ندارید از خانه خارج نشوید و بعد از مراجعه به پزشک عمومی با مصرف مایعات و استراحت به روند درمان بیماری کمک کنید.

بیشتر بخوانید
همه‌چیز در مورد دیابت نوع دو | علائم - عوامل - درمان دارویی - درمان خانگی

برای مبتلا نشدن سایر افراد و اعضای خانواده لازم است حتی در صورت ابتلا به سرماخوردگی ساده نکاتی را در این مورد رعایت کنید. در این باره نیز خانم دکتر زهره امین‌زاده چنین راهنمایی کرده‌اند:

ببینید کرونا مانند هر ویروس تنفسی دیگر است و نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشور دیگری توصیه نمی‌شود برای هر کسی که دارای علائم عطسه و سرفه هست کیت تشخیص و شناسایی ویروس کرونا را بیاورند. با چنین علائم ملایمی قرار یر این نیست که مردم برای تشخیص کرونا مراجعه کنند اما مسئله این است که فرقی نمی‌کند چه این ویروس آنفولانزا باشد و چه کرونا ویروس، کسی که دارای علائم هست باید دستورالعمل مراقبتی را رعایت کند و اتفاقا لازم است چنین افرادی که بیمار می‌شوند از ماسک استفاده کنند.

حتی در خانه به دلیل اینکه سرفه و عطسه می‌کنند و ترشحاتشان به سایر افراد خانواده منتقل نشود توصیه می‌شود این افراد حتما از ماسک استفاده کنند، تا جای ممکن در خانه بمانند که بقیه را آلوده نکنند. اگر از دستمال کاغذی استفاده می‌کنند، اکیدا توصیه می‌شود که دستمال مصرفی خود را روی سطوح نگذارند و مستقیم به درون سطل زباله بیندازند. بعد از آن لازم است حتما دست‌های خود را به خوبی بشویند و سعی کنند دست خود را حتی‌الامکان ببه سطوح دیگری نزنند تا به سایر افراد منتقل نکنند. این‌ها اصول بهداشتی هستند که برای هر عفونت ویروسی باید رعایت شوند که ویروس کرونا هم یکی از آنهاست.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

شانزده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا