اجتماعی

پولدار که باشید اجازه دارید در نوروز کرونایی به سفر بروید

کمتر از بیست روز به آغاز دوره سفرهای نوروزی باقی مانده است. زمانی که شاید بسیاری از ما به آن چشم دوخته بودیم تا خستگی و فرسودگی سالی که به سختی گذشت را جبران کنیم و شاید امیدی هم داشتیم که ویروس مرگبار کرونا ریشه‌کن شود، اما حالا این مانع قوی‌تر از قبل بر سر راهمان قرار گرفته و همچنان در حال تاخت‌وتاز است.

دولت که سال گذشته با اعمال محدودیتی نیم بند حتی نتوانست جلوی سفرهای جاده‌ای را بگیرد و با ادامه دادن برقرار بودن رفت‌وآمد هواپیماها از مبدا چین عملاً ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ را به سوغات آورد، امسال نیز در اقدامی عجیب و قابل تامل نوع دیگری از محدودیت‌ها را قرار است اجرا کند. محدودیتی طبقه‌بندی شده که نه تنها قادر به کنترل این ویروس، نوع جهش یافته و پیک چهارم آن نیست بلکه آن را به دوگانگی در برخورد با طبقات فرودست و ثروتمند محکوم خواهد کرد.

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت نهم اسفند ماه مهمان برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما بود. در آن برنامه پیرامون سفرهای نوروززی در ایام شروع پیک چهارم ویروس کرونا در کشور با حضور سایر مهمانان برنامه میز گردی تشکیل شد. به زعم معاون وزیر بهداشت، وزارتخانه طبق طبقه‌بندی خاصی که انجام داده نوع یک و دو مسافران نوروزی قابل کنترل هستند. این نوع از مسافران در طبقه‌بندی شکل‌گرفته شامل کسانی است که در هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و مهمان‌سراها تحت نظر اسکان پیدا می‌کنند، می‌توانند به سفر بروند چون امکان نظارت بر روی این دسته از مسافران وجود دارد. نوع چهارم هم به طور کلی سفر رفتن برای‌شان ممنوع است؛ این دسته از مسافران شامل کسانی است که به سفر می‌روند و چادر می‌زنند.

بیشتر بخوانید
روح الله زم اعدام شد

بنابر گفته معاون وزیر بهداشت مشکل فعلی وزارتخانه با دسته سوم از مسافران نورزوی یعنی افرادی که با خودروی شخصی خود به منازل شخصی یا منازل اقوام و نزدیکان یا خانه‌های اجاره‌ای می‌روند و ساکن می‌شوند. بر اساس این اظهارات مسافرت‌های نوروزی در حالی به اقامت در هتل، همراهی با تور‌های گردشگری و رفت‌و‌آمد هوایی مشروط شده که تجربه یک سال گذشته نشان می‌دهد امکان رعایت پروتکل‌ها در این موارد بسیار پایین است.

به طور مثال شرکت‌های هواپیمایی با وجود آنکه موظف بودند تنها ۶۰ درصد صندلی پروازهای داخلی خود را بفروشند با این حال برای جبران خسارت ناشی از ویروس کرونا از این دستور‌العمل تخطی کردند و با حداکثر ظرفیت خود به انجام پروازها ادامه دادند؛ وضعیتی که در طول یک سال گذشته رانندگان تاکسی شهری نیز به آن دچار شدند اما آنها هنوز با رعایت همین پروتکل‌ مشغول به فعالیت هستند. نمونه تخطی هواپیمایی‌ها جنجال‌هایی بود که در پروازهای هواپیمایی ماهان پیش آمد و آخرین مورد آن هم که حسابی جنجال به پا کرد، پرواز با ظرفیت کامل ماهان از کرمان به تهران بود که پس از بررسی‌ها مشخص شد هواپیمایی ماهان، دم پرواز هم بلیط فروخته است.

در مورد سفر با تورهای گردشگری که مشخصه اصلی فعالیت آنها گشت‌و‌گذار در شهرها و روستاها آن هم در شرایط دسته جمعی است، انتقاد دیگری است که می‌توان به قانون جدید سفرهای نوروزی وارد کرد چرا که برگزاری این تورها باز هم موجب شیوع موج جدی‌تر ویروس کرونا خواهد شدآن هم وقتی طبق آخرین خبرها، هیچ دستورالعمل مشخصی برای برگزاری آنها ابلاغ نشده و در طول یک سال گذشته هر چند کم رونق بوده اما با تمام اتفاقات به فعالیت خود ادامه داده‌اند. طبق آخرین اخبار شروی مانند داشتن گواهی منفی تست کرونا به درستی در کشور انجام نمی‌شود و از سویی خوب است بدانید بسیاری از تورها همچنان به برگزاری کمپینگ در دل طبیعت می‌کنند؛ آن هم هنگامی که چادر زدن در دسته‌بندی دولت و وزارت بهداشت به طور قطع ممنوع اعلام شده است.

بیشتر بخوانید
آیا ازدواج اجباری می‌تواند قانونی شود؟ + نظر 2 کارشناس حقوقی

حالا هر چند که به نظر می‌رسد یکی از اهداف طبقه‌بندی شده در شکل مسافرت برای جبران خسارتی است که هتل‌ها و شرکت‌های هواپیمایی و تورهای گردشگری در طی این یک سالی که با کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کرده‌ایم، متحمل شده‌اند اما برآیند آن فرقی است که میان گروه پولدار و بی‌بضاعت جامعه قائل شده چرا که ناگفته پیداست مسافرت با شروطی که در نظر گرفته شده تنها توسط طبقات پولدار و برخوردار امکان‌پذیر خواهد بود و اقشار ضعیف تنها قادر خواهند بود با خودروهای شخصی خود به مسافرت بروند و آن چند روز تعطیلات را با سکونت در منزل اقوام و فامیل و یا با چادر زدن در پارک‌ها بگذرانند. از همین رو شاید بهتر بود این قوانین به شکلی یکپارچه و فراگیر وضع شود تا به این ترتیب بتوان از شیوع موجه چهارم ویروس کرونا در کشور نیز پیشگیری کرد.

در رابطه با موضوع سفرهای کرونایی همچنین بخوانید: چه کار باید کنیم تا در حین سفر با هواپیما به ویروس کرونا مبتلا نشویم؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

19 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا