زیباییزیبایی صورت

پوست موز و جوش صورت | ۷ روش استفاده از پوست موز برای رفع آکنه

هیچ‌کس نیست که جوش صورت را دوست داشته باشد، ولی متأسفانه در اغلب موارد کسانی که به جوش صورت دچار می‌شوند مجبور اند برای مدتی طولانی آن را تحمل کنند. با این حال راه‌های مختلفی برای مبارزه با جوش صورت وجود دارند. یکی از این راه‌ها استفاده از پوست موز برای جوش صورت است. روش‌های مختلفی برای به‌کارگرفتن پوست موز جهت رفع جوش صورت وجود دارند. بیایید به همراه یکدیگر ببینیم این روش‌ها کدام اند. سعی کنید آن‌ها را به کار بگیرید تا تأثیر عجیب پوست موز روی جوش صورت را ببینید.

چرا پوست جوش می‌زند؟

در مقاله‌ی مربوط به راه‌های از بین بردن جوش صورت گفتیم که مکانیسم جوش صورت چیست و چرا پوست صورت جوش می‌زند، برای توضیح در این مورد می‌توانید به آن مقاله رجوع کنید، اما به طور خلاصه می‌توان گفت غده‌هایی در زیر پوست وجود دارند که کارشان تولید ماده‌ای با نام سبوم است. این غده‌ها سبوم را برای حفظ رطوبت روی پوست تولید می‌کنند، اما گاهی سبوم به‌واسطه‌ی شرایطی مختلف بیش از حد تولید می‌شود. افزایش تولید سبوم و زیاد بودن آن روی پوست به همراه بسته‌بودن منافذ پوست همه موجب می‌شوند که باکتری‌ها، سبوم اضافی و همچنین سلول‌های مرده‌ی پوست به جوش تبدیل شوند.

ژنتیک، استرس، مصرف برخی داروها، اختلالات هورمونی و همچنین برخی از مواد آرایشی و بهداشتی از جمله عواملی هستند که در بسته شدن منافذ پوست و همچنین افزایش تولید سبوم و در نتیجه بروز جوش صورت نقش دارند.

پوست موز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها از جمله لوتئین است و بنابراین می‌تواند از پوست در برابر فعالیت‌های مخرب رادیکال‌های آزاد محافظت کند. پوست موز همچنین از روی و پتاسیم برخوردار است و افزون بر این از اسیدهای چرب برخوردار است. در ادامه خواهیم گفت که با چه روش‌هایی می‌توانید از پوست موز برای مقابله با جوش صورت بهره ببرید.

بیشتر بخوانید
10 تا از بهترین مواد غذایی مفید برای چربی سوزی

در نظر داشته باشید که از ۷ روشی که در ادامه معرفی می‌شوند فقط باید ۱ روش را انتخاب کنید.

روش‌های استفاده از پوست موز برای رفع جوش صورت

۱- مالیدن پوست موز به صورت

ابتدا صورت‌تان را با پاک‌کننده غیرصابونی بشویید و خشک کنید. سپس قسمت داخلی پوست موز را برای حدود ۱۰ دقیقه به پوست صورت بمالید. اگر حین کار پوست موز قهوه‌ای شد، از پوستی دیگر استفاده کنید.

پوست موز و جوش صورت

بعد از این سعی کنید ۲۰ دقیقه اجازه‌ی ماندن باقی‌مانده‌ی پوست موز روی صورت را بدهید و پس از آن صورت‌تان را بشویید. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

۲- مالیدن ترکیب پوست موز، بلغور جو دو سر و شکر

روش دیگر برای استفاده از پوست موز جهت رفع آکنه ترکیب آن با جو دو سر و شکر است. برای این منظور، پوست موز و جو دو سر و شکر را در مخلوط‌کن بریزید و خوب ترکیب کنید. ترکیب به‌دست‌آمده را با حرکات دایره‌ای روی پوست‌تان بمالید. حدود ۱۰ دقیقه این کار را انجام دهید و سپس اجازه دهید حدود یک ربع روی صورت‌تان بماند. بعد از آن پوست‌تان را با آب بشویید و سپس از مرطوب‌کننده‌ی بدون چربی استفاده کنید. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

این ترکیب همچون یک اسکراب ضدآکنه‌ی عالی عمل می‌کند، اما باید حتماً مراقب باشید که پوست صورت‌تان را آرام بمالید و نه با حالت تهاجمی.

۳- مالیدن ترکیب آبلیمو و پوست موز

پوست موز و لیمو

پوست موز را له کرده و مقداری از آن را با یک قاشق آبلیمو در مخلوط‌کن ترکیب کنید. این ترکیب را با استفاده از پنبه‌ی تمیز و به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست صورت بمالید. اجازه دهید حدود یک ربع ترکیب روی صورت‌تان بماند و پس از آن صورت را با پاک‌کننده‌ی غیرصابونی بشویید. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

بیشتر بخوانید
19 میوه‌ی مفید برای سرعت‌بخشیدن به رشد مو

لیمو به طور طبیعی اسیدی است و می‌تواند با آکنه‌ها مبارزه کند. همچنین سفید‌کننده‌ای عالی است و می‌تواند برای از بین بردن جای جوش نیز مناسب باشد.

۴- مالیدن ترکیب بیکینگ پودر و پوست موز به صورت

ابتدا پوست موز را له کرده و سپس مقداری از آن را با نصف قاشق غذاخوری بیکینگ پودر در آسیاب با مخلوط‌کن ترکیب کنید. ترکیب به‌دست‌آمده را با پنبه روی صورت بمالید و اجازه دهید ۲ دقیقه روی پوست‌تان بماند. سپس می‌توانید صورت را بشویید و از مرطوب‌کننده‌ی بدون چربی و غیر کومدون‌زا استفاده کنید.

بیکینگ پودر می‌تواند به دفع سموم از روی پوست‌تان کمک کند.

۵- مالیدن ترکیب پوست موز و زردچوبه

پوست موز و جوش صورت

روش پنجم استفاده از ترکیب پوست موز و زردچوبه است. این بار مقدار کمی زردچوبه را با پوست موز له‌شده ترکیب کنید و روی پوست بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه پوست را بشویید و سپس از کرم مرطوب‌کننده‌ی بدون چربی استفاده کنید. این کار را می‌توانید روزی یک بار انجام دهید.

زردچوبه از خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی برخوردار است و بنابراین می‌تواند با باکتری‌هایی که موجب جوش صورت می‌شوند مبارزه کند.

۶- مالیدن ترکیب سرکه سیب و پوست موز

سرکه سیب از ماده‌های قابض عالی است و می‌تواند در تنظیم تولید سبوم پوست بسیار کمک‌کننده باشد. همچنین از خواص ضد باکتری برخوردار است. ترکیب آن با پوست موز احتمالاً تأثیری مثبت روی مقابله با جوش صورت می‌گذارد.

برای بهره‌بردن از ترکیب سرکه سیب و پوست موز، مقداری پوست موز را له کنید و در مخلوط کن بریزید. پودر پوست موز به‌دست‌آمده را به اندازه‌ی یک قاشق با دو قاشق سرکه سیب و یک قاشق آب مخلوط کنید. ترکیب به‌دست‌آمده را با پنبه روی پوست صورت بمالید. حدود ۱۰ دقیقه بعد صورت را بشویید و سپس از مرطوب‌کننده‌ی بدون چربی استفاده کنید. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

بیشتر بخوانید
عوامل اصلی ایجاد چروک روی پوست و 7 روش برای برطرف کردن آن

۷- مالیدن ترکیب عسل و پوست موز

پوست موز و عسل
پوست موز و جوش صورت

عسل از بهترین مرطوب‌کننده‌های طبیعی روی کره‌ی زمین است. این ماده همچنین خواص سفیدکننده دارد و می‌تواند در از بین بردن جای جوش مفید باشد. پوست موز را له کنید و یک قاشق غذاخوری از آن را با نصف قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید. ترکیب را روی پوست بمالید و یک ربع بعد با آب بشویید. روزی یک بار این کار را انجام دهید.

سخن آخر

ممکن است عجیب باشد اما پوست موز روی جوش صورت مؤثر است. دفعات بعدی که موز خوردید پوست آن را دور نیندازید، بلکه از یکی از روش‌های بالا از پوست موز جهت مقابله با جوش صورت بهره ببرید.

منبع: StyleCraze

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا