پزشکی

چگونه از پوست دست در روزهای شیوع کرونا محافظت کنیم؟

فکر می‌کنم خیلی از شما در این روزها که ویروس کرونا شیوع زیادی داشته است و باید مدام دستان‌تان را بشویید، پوسته‌پوسته‌شدن دست یا خشکی پوست دست را تجربه کرده باشید. این قضیه جای تعجب ندارد، چراکه برخورد زیاد آب و صابون با دست است که باعث خشکی و پوسته‌پوسته‌شدن پوست دست می‌شود؛ با این حال چند راه‌حل برای این قضیه وجود دارند. خوشبختانه با استفاده از این چند راه می‌توانید تا حدی وضعیت پوست دست‌تان را بهبود ببخشید. در ادامه چند روش مفید برای جلوگیری از پوسته‌پوسته‌شدن دست در اثر شستشوی زیاد معرفی می‌شوند.

جلوگیری از پوسته‌پوسته‌شدن دست در اثر شستشوی زیاد

در نظر داشته باشید که مواردی که در ادامه معرفی می‌شوند هم برای جلوگیری از پوسته‌پوسته شدن دست و خشکی پوست هستند و هم برای درمان این وضعیت:

۱- آب گرم را به آب داغ ترجیح دهید

احتمالاً می‌دانید که بر طبق توصیه‌های پزشکان، برای از بین بردن ویروس کرونا روی دست باید حداقل ۲۰ ثانیه دست‌ها را با آب و صابون بشویید. در این ۲۰ ثانیه باید لای انگشتان، روی انگشتان، پشت دست، روی دست، زیر ناخن‌ها و خلاصه تمامی قسمت‌های دستان شسته شوند.

جلوگیری از پوسته‌پوسته‌شدن دست در اثر شستشو

اگر از آب داغ استفاده کنید نه تنها ممکن است این ۲۰ ثانیه را به دلیل تحمل‌نکردن آب داغ رعایت نکنید بلکه داغی آب موجب از بین رفتن چربی طبیعی پوست شده و بنابراین خشکی پوست دست و پوسته‌پوسته‌شدن آن را به همراه خواهد داشت. پس تا جای امکان از آب داغ برای شستن دست‌ها استفاده نکنید و در عوض از آب گرم بهره ببرید.

بیشتر بخوانید
تازه‌ترین توصیه آموزشی سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا

۲- موقع خواب دستکش استفاده کنید

روش دیگری که می‌تواند برای جلوگیری از پوسته‌پوسته‌شدن دست در اثر شستشوی زیاد در روزهای شیوع کرونا مفید باشد استفاده از دستکش است. به این ترتیب که شب قبل از خواب، حدود ۵ دقیقه دست‌های‌تان را در ظرفی پر از آب گرم قرار دهید. سپس مقداری کرم مرطوب‌کننده روی دست‌ها بمالید و بعد از آن دستکش نخی به دست کنید. در طی شب که در خواب هستید اجازه دهید دستکش در دست‌تان بماند تا در این چند ساعت دست‌ها بتوانند به دور از هوا مرطوب شوند. به این ترتیب وضعیت پوست دست‌تان بسیار بهتر از قبل خواهد شد.

۳- از مایع‌دستشویی‌هایی که مرطوب‌کننده دارند استفاده کنید

مایع‌دستشویی‌های یک سری از برندها در ترکیبات‌شان از گلیسیرین و سایر مرطوب‌کننده‌ها برخوردار هستند. بهتر است برای پیشگیری از خشکی پوست در اثر شستشو یا رفع خشکی پوست از این مایع‌دستشویی‎های دارای مرطوب‌کننده استفاده کنید. نکته‌ی دیگری که باید مدنظر داشته باشید این است که فقط باید از صابون‌های مایع استفاده کنید و نه صابون‌های جامد یا همان قالبی یا مایع ظرفشویی. صابون‌های جامد و مایع‌های ظرفشویی از ph بالایی برخوردار هستند و بیشتر از صابون‌های مایع دست را خشک می‌کنند.

۴- از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید

البته که یکی از بهترین راه‌ها برای درمان خشکی پوست در اثر شستشوی زیاد استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده است. در طی روز چندین بار کرم مرطوب‌کننده به دست‌های‌تان بزنید. کرم‌های مرطوب‌کننده مقدار آبِ رو و داخل پوست را افزایش می‌دهند و همچنین نوعی لایه‌ی محافظتی روی پوست ایجاد می‌کنند.

جلوگیری از پوسته‌پوسته‌شدن دست در اثر شستشو

همچنین می‌توانید از وازلین هم استفاده کنید. در کل در این روزها که مجبور به شستن زیاد از حد دست‌ها هستید هرچه بیشتر دست‌ها را از طریق کرم‌های مرطوب‌کننده یا وازلین مرطوب و آبرسانی کنید بهتر است.

بیشتر بخوانید
ماجرای انتشار فیلم ورود پنهانی واکسن فایزر به ایران از چه قرار است؟

۵- گاهی از ژل استفاده کنید

در دوران شیوع کروناویروس مدام باید دستان‌تان را بشویید، حتی برای کارهای سبک (و حتی زمانی که دست‌تان خیلی هم کثیف نیست) و همین موجب می‌شود که میزان آب زیادی به دست‌تان وارد شود و همین میزان آب زیاد است که خشکی پوست را در پی دارد، چراکه موقع تبخیر آب مقداری از آب داخل پوست‌تان هم بخار می‌شود.

چاره‌ای که در این بین وجود دارد این است که چند دفعه به جای آن که دستان‌تان را با آب و صابون بشویید، از ژل ضدعفونی‌کننده‌ی دست استفاده کنید. البته بهترین روش برای ضدعفونی‌کردن دست‌ها استفاده از آب و صابون است، اما گاهی که دست‌تان چندان آلوده نیست و فقط محض اطمینان دست‌تان را تمیز می‌کنید بهتر است در آن مواقع از ژل ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

دقت داشته باشید که هر ژلی را نباید استفاده کنید بلکه باید از ژل‌هایی بهره ببرید که از گلیسیرین و سایر ترکیبات مرطوب‌کننده و نرم‌کننده برخوردار هستند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

بیست − هفت =

دکمه بازگشت به بالا