اطلاعات‌محورخبر ببر

پنج بنای تاریخی که مردم جانشان را نجات دادند

در این نوشتار می‌خواهیم به معرفی پنج بنای تاریخی که مردم جانشان را نجات دادند، آشنا شویم. پنج بنایی که هم ارزش ملی و هم ارزش خاص برای جهانیان دارند.

۱-تخت جمشید

خوب است بدانید در ماه‌های نخست پس از انقلاب اسلامی، صادق خلخالی، روحانی جنجالی و قاضی انقلابی حرف از تخریب پارسه و تخت جمشید به عنوان نماد شاهنشاهی در ایران، زد. در همان زمان مقاومت مردم وظیفه شناس مرودشت و برخی از اعضای کابینه دولت موقت باعث شد جلوی خلخالی گرفته شود و او از رسیدن به هدف خود یعنی تخریب نمادی ملی که برای تاریخ بشریت هم بسیار حائز اهمیت است، باز بماند.

۲-میدان نقش جهان

سال ۱۳۸۰ بود که برجی به نام برج جهان نما در حریم میدان تاریخی نقش جهان ساخته شد. در همان زمان فعالان میراث فرهنگی به این موضوع اعتراض کردند و با پیگیری‌هایی که داشتند توانستند جلوی سودجویی برخی مسئولان ذی‌نفع در این ماجرا را بگیرند و مالک و سازنده برج مجبور کردند تا ارتفاع برج را کاهش دهد.

۳- خانه دایی جان ناپلئون

خانه معروف سریال خاطره انگیز دایی جان ناپلئون مورد دیگری است که از تخریب نجات یافت. خوب است بدانید مالکان این ملک قصد داشتند خانه را بفروشند تا پس از آن این مکان پر از خاطره تبدیل به پاساژ و مرکز تجاری شود اما بعد از کشمکش‌های فراوان و با اعتراض و پیگیری خبرنگاران و همراهی شهرداری، این خانه خریداری و سپس تبدیل به موزه شد.

۴- خانه شهر کرمان

در مورد این بنا خوب است بدانید که در سال ۱۳۹۰ شورای شهر کرمان تصمیم گرفت خانه شهر را که سبک معماری چشم نواز آن ترکیبی از معماری سنتی و مدرن تخریب کند که پس از آن که با اعتراض فعالان میراث فرهنگی مواجه شد، از این کار دست کشید و خانه شهر، ثبت ملی شد.

بیشتر بخوانید
موضوع غیب شدن سهمیه‌های بنزین چیست؟

۵-ارگ علیشاه تبریز

آخرین بنا در این فهرست، ارگ علیشاه تبریز است. خوب است بدانید این ارگ از بناهای منحصر به فرد دوره ایلخانی است. این بنای تاریخی به بهانه برپایی مصلی در تبریز بارها مورد بی‌مهری و تخریب قرار گرفت اما آن طور که می‌دانیم با اعتراض پیگیرانه مردم و فعالان عرصه میراث فرهنگی تخریب‌ها دستِ کم در شرایط فعلی متوقف شده است.

بیشتر بخوانید: دستی دستی نقش جهان را به سمت درب خروجی یونسکو هدایت می‌کنند

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا