پزشکی

آشنایی با پنج باور غلطی که این روزها درباره واکسن کرونا به گوش می‌رسد

خوب است بدانید باورهای غلطی در ارتباط با واکسن کرونا وجود دارد که ممکن است مانع از دریافت واکسن توسط بخشی از افراد جامعه شود.  چه می‌شود که با وجود رسیدن نوبت واکسیناسیونِ برخی افراد، آنها از دریافت واکسن امتناع می‌کنند؟ شاید باورهای غلطی وجود دارد که مانع از دریافت واکسن توسط بخشی از افراد جامعه می‌شود. در این نوشتار با توجه به اطلاعاتی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر کرده، به پنج باور درباره واکسن ویروس کرونا پاسخ داده‌ایم.

۱-عوارض واکسن کرونا خطرناک است

باید گفت موارد آسیب شدید به دلیل تزریق واکسن بسیار نادر است، اما این موارد نادر آنقدر در رسانه‌ها حتی رسانه‌‌های خودمان همچون صدا و سیما انعکاس داشتند که اکنون بسیاری از افراد را از دریافت واکسن منصرف کرده است. خوب است بدانید واکسن‌های کرونا هر چند تا به امروز عوارض نادری از خود نشان داده‌اند، اما بیشتر آنها بی‌خطر بوده و تزریق آنها مزایای بیشتری نسبت به عدم دریافت آنها دارد.

۲-تزریق واکسن باعث ابتلا به ویروس کرونا می‌شود

نکته اعتماد بخش اینجاست که تاکنون در هیچ یک از واکسن‌های موجود از ویروس زنده استفاده نشده است. از طرفی ویروس کشته شده هم دیگر توان بیماری‌زایی ندارد؛ پس با این تفاسیر جای نگرانی وجود ندارد و با دریافت واکسن شما مبتلا به کرونا نمی‌شوید و نیازی نیست خودتان قرنطینه کنید.

۳-افراد دارای بیماری زمینه‌ای نمی‌توانند واکسن بزنند

کسانی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند می‌توانند واکسن را دریافت کنند به شرط آنکه آلرژی به مواد استفاده شده در واکسن نداشته باشند. به همین دلیل نیاز است برای اطمینان از عدم آلرژی به واکسن ویروس کرونا، پیش از تزریق با پزشک خود مشورت کنند.

بیشتر بخوانید
نقد و بررسی علمی ویروسی به نام کرونا که عالم و آدم را اسیر خودش کرده!

۴-دریافت واکسن کرونا مانع از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ می‌شود

خوب است بدانید هیچ واکسنی در جهان به طو ر کامل مانع از ابتلا به ویروس کرونا نمی‌شود، بلکه از ابتلای به موارد شدید بیماری، بستری و مرگ جلوگیری می‌کند، پس جای تعجب ندارد اگر ببینید افرادی که واکسینه شده‌اند دوباره به این ویروس مبتلا می‌شوند.

۵-پیش از اقدام برای بارداری دریافت واکسن می‌تواند خطرناک باشد

در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویروس کرونا مشکلی در بارداری از جمله تکامل جفت ایجاد می‌کند. علاوه بر این در طول تاریخ هیچگاه مشکلات باروری زنان و مردان از عوارض جانبی واکسن شناخته نشده و واکسن ویروس کرونا نیز مشکلی در باروری ایجاد نخواهد کرد.

قطعاً باورهای غلط در رابطه با واکسن کرونا به همین پنج مورد خلاصه نمی‌شود و با توجه به نوع واکسن ممکن است سوالات دیگری نیز برای دریافت کنندگان به وجود بیاید اما آنچه که در این نوشتار بیان شد مجموعه داده‌هایی است که از وبسایت سازمان بهداشت جهانی گردآوری شده

همچنین بخوانید: با چه باورهای غلطی درباره بیماری کرونا مواجهیم؟

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

12 + 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا