صنعتی

پشم سنگ، قیمت، خرید، عایق

پشم سنگ یک الیاف نسوز معدنی است که بر پایه سنگ‌های آذرین بنام بازالت است. که به انگلیسی Rock wool نام دارد. این عایق با استفاده از ریسندگی مواد معدنی یا سنگ مذاب مانند پشم سرامیک و پشم سرباره تولید می‌شود. یک عای صوتی، حرارتی، رطوبتی و نوعی حفاظ در برابر آتش است. تحمل دمای حرارتی آن حدود مثبت ۷۵۰ درجه سانتی‌گراد و تحمل برودتی آن منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد و نقطه ذوب آن ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد است.

عایق پشم سنگ و سرباره در انواع شکل‌ها تولید می‌شوند. که در عایق‌کاری بسیار پرکاربرد هستند و قیمت هر کدام متفاوت می‌باشد و کاربرد‌های مختلفی دارند. این عایق‌های الیافی عبارتند از : فله‌ای، توری‌دار یا بلانکت، لوله‌ای، تخته‌ای یا پانلی، لحافی یا فویل‌دار.

انواع عایق‌ها در صنایع پالایشگاهی، ساختمان‌سازی، پتروشیمی‌ها، صنایع غذایی، تأسیسات نفت و گاز و در گل‌خانه‌ها برای رشد و کشت گیاهان استفاده می‌شود. برای این‌که هزینه‌های گرمایشی و سرمایشی را کاهش دهیم در هنگام ساخت ساختمان‌های مسکونی و اداری استفاده از این عایق‌ها اجباری می‌باشد. عایق باعث بالارفتن هزینه‌های ساخت می‌شود. ولی در دراز مدت به نفع ساکنین است.

عایق حرارتی و صوتی پشم سنگ از الیاف‌های معدنی تشکیل می‌شود. به خاطر همین به Mineral Wool نیز معروف است. سنگ بازالت مواد اصلی تشکیل‌دهنده این عایق حراتی است. عملکرد خوبی در برابر آتش و حرارت دارد. این عایق الیافی می‌تواند آب زیادی را در خود ذخیره کند و مانع از نم در دیوار‌ها و سقف‌ها شود.

انواع پشم سنگ

پشم سنگ در انواع مختلفی جهت کاربردی‌شدن تولید می‌شود. دلیل تولید انواع عایق به‌خاطر است که بتوان همه جای خانه را عایق نمود، تا از هدر رفت انرژی گرمایی و سرمایشی کم کرد. دلیل دیگر، استفاده از آن راحت باشد تا هر کسی بتواند خودش خانه خود را عایق کند. قیمت هر یک از محصولات این عایق متفاوت است و در انواع ضخامت، چگالی، روکش و در انواع شکل‌ها تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید
اتصالات پلی‌اتیلن چیست؟

۱- پشم سنگ تخته‌ای

پشم سنگ تخته‌ای

پشم سنگ تخته‌ای یک عایق مکعبی با سطحی صاف که مخصوص عایق‌کاری دیوار‌ها و سقف بین واحد‌ها و کف ساختمان طراحی و تولید می‌شود. قیمت پشم سنگ تخته‌ای با سایر محصولات متفاوت است. این عایق تخته‌ای از ضخامت ۳ سانتی‌متر الی ۱۰ سانتی‌متر با انواع چگالی‌ها از دانسیته ۵۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم در مترمکعب تولید می‌شود.

این عایق تخته‌ای در واقع یک مکعب الیافی با انواع ضخامت و دانسیته جهت درجه حرارت‌های مختلف استفاده می‌شود. برای این‌که بتوان از آن در محیط‌ها بسته و باز استفاده نمود. از روکش فویل آلومینیوم استفاده می‌شود. فویل مانع از رسیدن رطوبت به عایق می‌شود. و از ورود و خروج گرما و سرما و صوت جلوگیری می‌کند. قیمت این عایق بستگی به ضخامت، چگالی، و نوع روکش فویل آلومینیوم و کاغذ کرافت و تیشو سیاه دارد.

۲- پشم سنگ توری‌دار

پشم سنگ توری‌دار

پشم سنگ توری‌دار یک عایق پتویی یا تشکی است که با توری مش تولید می‌شود. توری نوعی نگه‌دارنده الیاف‌ها و مقاومت فیزیکی و کششی آن را بالا می‌برد. این عایق پتویی را بیشتر و عمده کاربرد آن در درجه حرارت‌های زیاد و در پالایشگاه، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، و صنعت نفت و گاز و کشتی‌رانی استفاده می‌شود.

عایق توری‌دار در چند کالای متفاوت تولید می‌شود که عبارتند از پشم سنگ یک‌طرف توری‌دار، دو طرف توری‌دار، یک‌طرف توری‌دار با فویل آلومینیوم که قیمت آن‌ها با هم متفاوت می‌باشد. کاربرد و نحوه نصب آن‌ها نیز متفاوت است و بیشتر در عایق‌کاری تأسیسات بزرگ و در حرارت‌های بالا استفاده می‌شود و برای عایق‌کاری مخازن و تانکر‌های سوخت‌رسان از این عایق استفاده می‌شود. از این عایق توری‌دار جهت حفظ گرما و حرارت و یکسان نگه‌داشتن دما و محیط و کم‌کردن هزینه‌های گرمایشی استفاده می‌شود.

ضخامت این عایق از ۳ سانتی‌متر تا ۱۰ سانتی‌متر و چگالی آن از ۸۰ الی ۲۰۰ کیلوگرم در متر مکعب با توری مش تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید
سازنده کویل مسی

۳- پشم سنگ لوله‌ای

پشم سنگ لوله‌ای

پشم سنگ لوله‌ای برای عایق‌کاری لوله می‌باشد. عایق لوله‌ای جهت حفظ دمای لوله‌ها و محافظت از لوله‌ها در مواقع ضربه‌های احتمالی محافظت می‌کند. لوله‌ها همیشه به‌صورت طولانی و پر پیچ‌وخم در تأسیسات استفاده می‌شود. برای عایق‌کاری لوله‌ها برای همین منظور از عایق لوله‌ای استفاده می‌شود. لوله‌ها دمای لوله‌ها را در امتداد لوله‌ها یکسان نگه می‌دارد. و مانع از اتلاف انرژی گرمایی و سرمایشی می‌شود.

قیمت پشم سنگ لوله‌ای بسیار متفاوت است. این عایق لوله‌ها در انواع سایز لوله‌ها و در انواع ضخامت‌ها و با انواع فویل آلومینیوم تولید می‌شوند. فویل مانع ار ورود و خروخ و مانع از عبور هوا در بین الیاف‌ها می‌شود. اجازه نفوذ رطوبت و میعان به لوله‌ها نمی‌دهد. از این عایق لوله‌ها برای عایق کایری لوله‌های فلزی و پی‌وی‌سی استفاده می‌شود.

امتدادی در روی عایق لوله‌ها است که می‌توان آن‌را با دست باز و لوله را درون آن قرار داد. عایق‌کاری با آن راحت است و بسیار سبک می‌باشد، به‌طوری خود مالک خانه می‌تواند خودش اقدام به عایق‌کاری کند. ضخامت عایق لوله‌ها از ۳ سانتی‌متر الی ۱۰ سانتی‌متر با انواع دانسیته‌های مختلف با درجه حرارت‌های پایین و بالا تولید می‌شود.

۴- پشم سنگ هیدرو پونیک

پشم سنگ هیدرو پونیک نوعی عایق جهت کشت و رشد گیاهان استفاده می‌شود. در این روش از خاک استفاده نمی‌شود و برای این‌که در مصرف آب صرفه‌جویی شود، از این عایق برای تولیدمثل گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت این عایق با سایر محصولات دیگر متفاوت است و در انواع ضخامت چگالی و ابعاد‌های متفاوت تولید می‌شود.

۵- پشم سنگ فویل‌دار

پشم سنگ فویل‌دار

پشم سنگ فویل‌دار نوعی عایق یه شکل لحافی است با روکش فویل آلومینیوم و کاغذ کرافت تولید می‌شود. این عایق با الیاف‌های سبک، نازک و ظریف با انواع ضخامت‌ها و چگالی‌ها و ابعاد‌های مختلفی تولید می‌شود. عمده کاربرد این عایق لحافی فویل‌دار بیشتر در پوشش سقف سالن‌های بزرگ و عایق‌کاری تأسیسات موتورخانه استفاده می‌شود. محدوده دمای آن بین منفی ۱۵ الی مثبت ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد است. ابعاد‌های آن در عرض ۱۲۰ سانتی‌متر و طول آن ۱۰ متر است. قیمت این عایق نسبت به سایر محصولات ارزان‌تر و مساخت بیشتری را عایق‌بندی می‌کند.

بیشتر بخوانید
ثمین پلیمر تولیدکننده کفپوش‌های صنعتی در پارک علم و فناوری البرز

 مزایای پشم سنگ

 • آب را دفع می‌کند.
 • قارچ و کپک نمی‌زند.
 • محافظی در برابر آتش است.
 • هزینه‌های حمل آن ارزان است.
 • در مقابل حیوانات و حشرات موذی مقاوم است.
 • آتش نمی‌گیرد و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.
 • سرطان‌زا نیست و هیچ آسیبی به انسان وارد نمی‌کند.
 • عایق طبیعی و معدنی است و با محیط زیست سازگاری دارد.
 • سبک است و به راحتی حمل‌ونقل و به‌راحتی نصب می‌شود.
 • قابل بازیافت است و هیچ خطری برای محیط زیست و انسان ندارد.

کاربرد پشم سنگ

 • کشت گیاهان
 • عایق‌کاری ساختمان‌ها
 • ساخت کوره‌های صنعتی
 • استفاده در اجاق گاز‌های فردار و صنعتی
 • پالایشگاه‌های نفت و گاز و پتروشیمی‌ها

تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه 

تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه در مقاومت حرارتی، صدا و رطوبت می‌باشد.

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ ماده‌ای الیافی معدنی با درجه حرارت بالا در حدود ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد است. ماده‌ای که دارای ذخیره گرمایی کم که به عنوان بهترین عایق ساختمان شناخته می‌شود. چگالی آن بین ۲۵ الی ۲۰۰ کیلوگرم در متر مکعب تولید و نقطه ذوب آن ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد است.

پشم شیشه چیست؟ 

پشم شیشه یک عایق معدنی که از ضایعات شیشه، سنگ آهک، شن و ماسه معدنی تولید می‌شود. با درجه حرارتی نسبتاً بالا در حدود ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد.

چگالی آن بین ۸ الی ۱۲۰ کیلوگرم در متر مکعب تولید می‌شود. و نقطه ذوب آن ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

قیمت پشم سنگ

قیمت پشم سنگ بستگی به نوع اشکال، چگالی، برند، ضخامت، و نوع روکش عایق دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نه + سه =

دکمه بازگشت به بالا