سیاسی

پشت پرده بازی بد تروئیکای اروپایی در قبال برجام

چرا راه حل گذر از بحران را مذاکره دو جانبه با آمریکا می‌دانند؟

خبرهای رسیده حاکی از این است که سه کشور اروپایی حاضر در برجام یعنی انگلیس و فرانسه و آلمان یا اصلطلاحاً تروئیکای اروپایی، حامی اصلی صدور قطعنامه علیه ایران هستند.

شورای حکام آژانس انرژی اتمی اخیراً درباره کاهش سطح همکاری ایران با آژانس و عدم دریافت پاسخ مناسب و قانع کننده‌ای از سوی ایران در رابطه با پیدا شدن آثار اورانیوم در محل‌هایی که از پیش به آژانس اعلام نشده تشکیل جلسه داده است. گفته می‌شود پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران هم از سوی یکی از کشورهای اروپایی در حال آماده شدن است. در همین رابطه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان هم گفته تصویب چنین قطعنامه‌ای شرایط موجود را بر هم می‌زند و اگر چنین اتفاقی بیفتد ایران هم راهکارهای خودش را در پیش خواهد گرفت.

برخلاف انتظار، به نظر می‌رسد به جای آمریکا، تروئیکای اروپایی به تصویب این قطعنامه احتمالی اصرار دارند. دلیل این موضوع را باید در روابط جدید سه کشور اروپایی با دولت جدید آمریکا پس از دوران دونالد ترامپ جست‌وجو کرد. خوب است بدانید این سه کشور خواستار همراهی با دولت جو بایدن در عرصه بین‌الملل هستند اما با این تفاسیر حاضر نیستند به بهای این همراهی روابط خود با کشورهای روسیه و چین را تیره و تار کنند چرا که روسیه همسایه اروپا و چین و شریک تجاری بسیار مهم این کشورهاست.

 

حجم روابط اقتصادی چین و اروپا به اندازه‌ای است که بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته مشخص شد که به تازگی چین با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگترین شریک تجاری کشورهای قاره سبز تبدیل شده است. از طرفی تروئیکای اروپایی به دلیل تبعات اقتصادی تحریم روسیه، تمایلی به تشدید تنش‌ها با مسکو ندارند، در نتیجه این موارد باعث شده این سه کشور برای اجتناب از تقابل با روسیه و چین، ایران را به منزله مستمسکی برای همراهی با آمریکا قرار دهند.

بیشتر بخوانید
اگر اصولگرایان با آمریکا مذاکره کنند بهتر است

دولت جو بایدن هم اگرچه احتمالاً با قطعنامه موافق است اما کاملاً منفعل است چرا که اولویت خود را تقابل با کشورهای روسیه و چین می‌داند نه ایران. جالب اینجاست که اتحادیه اروپا و بیشتر اعضای آن هم با تصمیم تروئیکای اروپایی موافق نیستند و این در حالی است که عملکرد سه کشور اروپایی در قبال آن هم پس از خروج آمریکا از برجام و عدم پایبندی به تعهدات برجامی خود بارها مورد انتقاد قرار گرفتند. در این بین برخی هم پیشنهاد داده‌ بودند که ایران باید به جای مذاکره در قالب ۵+۱، مستقیماً با خود آمریکا مذاکره کند چرا که تجربه ثابت کرده که واسطه‌های سیاسی از جمله همین تروئیکای اروپایی صرفاً به دنیال منافع خود در این ماجرا هستند.

همچنین بخوانید: تروئیکای اروپایی: اقدام آمریکا قانونی نیست

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا