هنرهنر هفتم

۲۰ تا از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران

لیستی که در ادامه‌ی این نوشتار می‌آید، لیستی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. در ابتدا مروری بر پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما بدون احتساب تورم خواهیم داشت و پس از آن نگاهی می‌کنیم بر پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران با احتساب تورم.

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران بدون احتساب تورم

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که میزان فروش هر یک از فیلم‌هایی که در ادامه می‌آیند بدون احتساب تورم است. یعنی فیلمی که در سال ۱۳۹۸ چند میلیارد فروش داشته‌است، در واقع ممکن است کم‌فروش‌تر باشد از فیلمی که در سال ۱۳۶۱ چند میلیون فروش داشته، اما به هر حال معیار ما میزان فروش فیلم‌های ایرانی اکران‌شده در سینما به ریال است. با هم در ادامه نگاهی به ۲۰ تا از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران تا اواسط مردادماه ۱۳۹۹ خواهیم داشت:

۲۰- به وقت شام [۱۳ میلیارد و ۹۹ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان]

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران

به وقت شام فیلمی به‌کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیاست. این فیلم پیش از آن که اکران شود جنجال‌های زیادی به پا کرد، جنجال‌هایی که ناشی از حضور برخی بازیگران فیلم با لباس داعشی در مراکز خرید تهران بودند.

به‌هر صورت، فیلم به‌وقت شام پیرامون پدر و پسری‌ست که در طی پروازی که به دمشق، پایتخت سوریه، دارند به‌دنبال رها کردن مردمی هستند که تحت سیطره‌ی حکومت اسلامی یا داعش قرار گرفته‌اند.

بابک حمیدیان و هادی حجازی‌فر در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. موسیقی فیلم نیز بر عهده‌ی کارن همایون‌فر بوده‌است. به وقت شام در سال ۱۳۹۶ اکران شد و همانطور که ذکر کردم فروشی معادل ۱۳ میلیارد و ۹۹ میلیون و ۹۱۰ هزارتومان داشت.

۱۹- سلام بمبئی [۱۳ میلیارد و ۷۲۶ میلیون و ۹۷۷ هزار تومان]

سلام بمبئی فیلمی‌ست محصول مشترک ایران و هند. قربان محمدپور نویسندگی و کارگردانی فیلم را بر عهده داشته است. سلام بمبئی محصول سال ۱۳۹۴ است ولی در سال ۱۳۹۵ اکران شد. فیلم روایت‌گر آشنایی دختری هندی با پسری ایرانی‌ست. هر دوی این دختر و پسر دانشجوی پزشکی در شهر بمبئی هستند و آشنایی‌شان رخ‌دادهایی را در پی دارد. نقش دخترِ قصه را دیا میرزا و نقش پسر داستان را محمدرضا گلزار ایفا کرده‌اند.

۱۸- فیلم ۵۰ کیلو آلبالو [۱۳ میلیارد و ۸۲۴ میلیون و ۲۰۹ هزار تومان]

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران

۵۰ کیلو آلبالو نیز در سال ۱۳۹۴ ساخته شد و در اواخر همان سال نیز به اکران درآمد. نویسندگی آن را به‌صورت مشترک مانی حقیقی و فرهاد توحیدی بر عهده داشته‌اند و کارگردانی را نیز مانی حقیقی انجام داده‌است. بازیگران مطرح و مشهور زیادی در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند از جمله داریوش اسدزاده، افسانه بایگان، علی صادقی، بهنوش بختیاری، مانی حقیقی، پژمان جمشیدی، سیامک انصاری، فرهاد آییش، ساعد سهیلی، ویشکا آسایش و مهران غفوریان.

ساخت موسیقی فیلم را امیر توسلی بر عهده داشته‌است. فیلم ۵۰ کیلو آلبالو علاوه بر آن‌که یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است، یکی از پرحاشیه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران هم هست. به‌عنوان مثال، تهیه‌کننده‌ی این فیلم به‌دلیل آن‌که تیزر فیلم در یک شبکه‌ی ماهواره‌ای به نمایش درآمد به دادگاه احضار شد. یا مثلاً علی جنتی وزیر ارشادِ آن زمان و حتی برخی از مراجع تقلید از محتوایِ این فیلم ابراز نارضایتی کردند. حتی جنتی اعلام داشت که اگر از محتوای فیلم خبر داشتم اجازه نمی‌دادم اکران شود.

۱۷- تگزاس [۱۴ میلیارد و ۴۳۹ میلیون و ۱۴۸ هزارتومان]

تگزاس به کارگردانی سید مسعود اطیابی یکی دیگر از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. تگزاس در سال ۱۳۹۷ اکران شد و ازآن‌جا‌که فروش خوبی داشت، نسخه‌ی دوم آن با نام «تگزاس ۲» نیز ساخته شد و در سال ۱۳۹۸ روی پرده‌ی سینماها رفت، اما نسخه‌ی دوم فروش بیشتری نسبت به نسخه‌ی دوم داشت و بنابراین در ادامه‌ی این نوشتار به آن خواهیم رسید.

ماجرای فیلم تگزاس پیرامون دو رفیق است. یکی از این دو در برزیل زندگی کرده و دیگری نیز خواهان آن است که به برزیل برود و در آن کشور ساکن شود. از همین رو است که درصدد آن برمی‌آید که سرپرستی کودکی برزیلی را در اختیار بگیرد.

پژمان جمشیدی، سام درخشانی و حمید فرخ‌نژاد از بازیگران فیلم تگزاس هستند. امیر توسلی موسیقی این فیلم را ساخته است.

۱۶- محمد رسول‌الله [۱۴ میلیارد و ۶۶۳ میلیون و ۴۷۸ هزار تومان]

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران

محمد رسول‌الله به‌کارگردانی مجید مجیدی فیلمی‌ست که تجربه‌ی دراختیار داشتن رتبه‌ی نخست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران را داراست. زمانی که فیلم در سال ۱۳۹۴ روی پرده‌ی سینماها رفت برای مدتی پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شد، اما در هر صورت این فیلم هنوز هم یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست. موسیقی فیلم را ای. آر. رحمان بر عهده داشته و سناریو نیز از خودِ مجید مجیدی به همراه کامبوزیا پرتوی و حمید امجد است.

بیشتر بخوانید
بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان بر طبق امتیاز متاکریتیک

همان‌گونه که از نام فیلم برمی‌آید، فیلم پیرامون زندگی پیامبر اسلام است و هم در ایران و هم در میان کشورهای عربِ مسلمان موافقان و مخالفان زیادی داشته است.

داریوش فرهنگ، ساره بیات، مهدی پاکدل، مینا ساداتی و علی‌رضا شجاع نوری از جمله بازیگران این فیلم هستند.

۱۵- لاتاری [۱۴ میلیارد و ۸۱۴ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان]

لاتاری یکی دیگر از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست و از جمله فیلم‌های غیرکمدی فهرست ماست. این فیلم در اواخر سال ۱۳۹۶ و در نوروز ۱۳۹۷ روی پرده‌ی سینماها رفت و همانطور که از میزان فروش آن برمی‌آید، بسیار مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت.

نویسنده و کارگردان لاتاری محمدحسین مهدویان است و بازیگرانی همچون ساعد سهیلی، حمید فرخ‌نژاد، نادر سلیمانی و جواد عزتی در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند.

فیلم روایت‌گر دو جوان است که در پی راضی‌کردن خانواده‌های‌شان برای ازدواج هستند. هر دو خواستار آن اند که از طریق لاتاری بتوانند اقامت آمریکا را کسب کنند، اما ماجرایی در این بین اتفاق می‌افتد که مسیر زندگی آن‌ها را به‌طور کامل از رؤیایی که در سر دارند دور می‌کند. دختر به دبی می‌رود و پس از مدتی مشخص می‌شود که اسیر باندهای قاچاق جنسی شده‌است. قسمتی از فیلم در کشورهای امارات متحده‌ی عربی و قطر ضبط شده‌است.

۱۴- سرخ‌پوست [۱۴ میلیارد و ۹۸۱ میلیون و ۳۲۱ هزار تومان]

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران

نیما جاویدی نویسنده و کارگردانِ فیلم سرخ‌پوست به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. سرخ‌پوست ماجرای جست‌وجوهای یک سرگرد با نام نعمت جاهد [با بازی نوید محمدزاده] در زندان‌های شهری در جنوب کشور در دهه‌ی ۴۰ است. زندانی‌ای به نام احمد سرخ‌پوست در طی جابه‌جایی زندان‌ها ناپدید می‌شود و از همین روست که نعمت جاهد، خصوصاً ازآن‌جا‌که به دنبال ترفیع از مقام سرگردی به سرهنگی است، دربه‌در به‌دنبال احمد سرخ‌پوست می‌گردد.

نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، آتیلا پسیانی، حبیب رضایی، مانی حقیقی و ستاره پسیانی از بازیگران این فیلم هستند. موسیقی فیلم را رامین کوشا ساخته است. فیلم سرخ‌پوست در سال ۱۳۹۸ روی پرده‌ی سینماها رفت.

۱۳- مصادره [۱۵ میلیارد و ۶۸۷ میلیون و ۱۸۳ هزار تومان]

مهران احمدی، بازیگر نقش بهبود در مجموعه‌‌سریال‌های پایتخت، در اولین تجربه‌ی کارگردانی‌اش خاطره‌ای خوب در ذهن‌اش ماند، چرا که فیلمی که ساخت توانست یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران شود. مصادره محصول سال ۱۳۹۶ است و در اواخر همان سال  و در نوروز ۱۳۹۷ روی پرده‌ی سینماها رفت.

ماجرای فیلم مصادره مربوط به دهه‌ی ۵۰ و یک ساواکی و زمینی که در عباس‌آباد دارد است. رضا عطاران، هادی کاظمی، هومن سیدی، ملینا واردانیان، میرطاهر مظلومی و خود مهران احمدی از جمله بازیگران این فیلم هستند. آهنگسازی فیلم بر عهده‌ی مسعود سخاوت‌دوست و نویسندگی فیلم بر عهده‌ی علی فرقانی بوده‌است.

۱۲- فروشنده [۱۵ میلیارد و ۷۱۴ میلیون و ۹۱۹ هزار تومان]

فروشنده یکی دیگر از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. نام این فیلم ابتدا «برسد به دست آهو» بود، اما بعدها به فروشنده تغییر کرد. فروشنده چند جایزه در جشنواره‌ی بین‌المللی کن کسب کرد و بعداً توانست جایزه‌ی بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را از مراسم اسکار دریافت کند تا به این ترتیب کارگردان فیلم یعنی اصغر فرهادی موفق به کسب دو جایزه‌ی اسکار شود – یکی برای فیلم جدایی نادر از سیمین و دیگری برای فیلم فروشنده.

فروشنده حکایتی اخلاقی‌ست از مواجهه‌ی یک زن و مرد با نام‌های رعنا و عماد با ماجرایی در ظاهر ساده ولی در باطن پیچیده. رعنا و عماد در این فیلم با بازی ترانه علی‌دوستی و شهاب حسینی بازیگران تئاتر هستند.

۱۱- خوب، بد، جلف [۱۶ میلیارد و ۳۲۶ میلیون و ۹۱۵ هزار تومان]

خوب بد جلف در حال حاضر یازدهمین فیلم از میان پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. این فیلم را پیمان قاسم‌خانی کارگردانی کرده و البته نویسنده‌ی آن هم خودش است. فیلم خوب بد جلف فیلمی کمدی است، همانطور که اکثر فیلم‌های پرفروش تاریخ سینمای ایران کمدی هستند. مانی حقیقی در این فیلم نقش کارگردانی را ایفا می‌کند که به‌دنبال جذب دو بازیگر است. تهیه‌کننده‌ی فیلم به او فشار می‌آورد که از دو بازیگری که او معرفی کرده استفاده کند، اما این دو بازیگر بسیار بازیگران بدی هستند.

حمید فرخ‌نژاد، پژمان جمشیدی، رضا رویگری، مجید مظفری، رضا کریمی، آزاده صمدی، ویشکا آسایش، حسین پاکدل و مانی حقیقی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

خوب بد جلف در سال ۱۳۹۵ ساخته شد و در اواخر همان سال و در نوروز ۹۶ روی پرده‌ی سینماها رفت.

بیشتر بخوانید
بیوگرافی امین حیایی | تصاویر - حواشی - فیلم‌ها

۱۰- من سالوادور نیستم [۱۶ میلیارد و ۹۵۱ میلیون و ۷۱۷ هزار تومان]

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران

من سالوادور نیستم در دوران اکران‌اش برای مدتی پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران بود. رضا مقصودی فیلم‌نامه‌اش را نوشته و منوچهر هادی کارگردانی‌اش کرده است. از بازیگران مشهور آن می‌توان به رضا عطاران، یکتا ناصر و ریوالدو بازیکن مشهور فوتبال اشاره کرد.

ماجرای فیلم پیرامون سفر فردی به نام ناصر به برزیل است. ناصر با بازی رضا عطاران فردی پایبند به اصول مذهبی است. او یک روز کیفی پر پول را پیدا می‌کند و آن را به صاحب‌اش بازمی‌گرداند. این کار او موجب شهرت زیادی برای‌اش می‌شود و حتی یک روز یک آژانس گردشگری به او جایزه‌ی سفر به برزیل را می‌دهد. ناصر ابتدا نمی‌خواهد به برزیل سفر کند، اما سرانجام به برزیل می‌رود. در برزیل زنی شوهرش را با ناصر اشتباه می‌گیرد و ماجراهایی کمدی در ادامه اتفاق می‌افتند.

فیلم اواخر اسفندماه ۹۴ و در نوروز ۹۵ روی پرده‌ی سینماها رفت.

۹- شبی که ماه کامل شد [۱۹ میلیارد و ۱۲ میلیون و ۹۸۲ هزار تومان]

شبی که ماه کامل شد یکی دیگر از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. نرگس آبیار نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشته‌است. فیلم روایت‌گر ماجرای دختری جوان با بازی الناز شاکردوست است که عاشق مردی خارج از تهران می‌شود. او بعد از ازدواج باید از ایران خارج شود، اما خارج‌شدن‌اش از ایران همراه است با ماجراهایی هیجانی. فیلم به ماجرای عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالک ریگی مرتبط است.

الناز شاکردوست، هوتن شکیبا و شبنم مقدمی از بازیگران فیلم شبی که ماه کامل شد هستند. فیلم در خرداد ۹۸ روی پرده‌ی سینماها رفت.

۸- گشت ارشاد ۲ [۱۹ میلیارد و ۷۸۵ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان]

گشت ارشاد ۲ ادامه‌ی فیلم گشت ارشاد ۱ و به کارگردانی سعید سهیلی است. این فیلم در اواخر سال ۹۵ و اوایل سال ۹۶ روی پرده‌ی سینماها رفت. در گشت ارشاد ۱، عباس و حسن به زندان می‌روند و عطا به کما می‌رود، اما در گشت ارشاد ۲ دو نفر اول از زندان آزاد می‌شوند و نفر سوم از کما خارج می‌شود. اما عطا با خارج‌شدن‌اش از کما دچار فراموشی می‌شود و ماجراهایی در این بین اتفاق می‌افتند.

حمید فرخ‌نژاد، ساعد سهیلی، پولاد کیمیایی و بهاره افشاری از جمله بازیگران فیلم گشت ارشاد ۲ هستند. فیلم‌نامه‌ی فیلم را مهدی محمدنژادیان و سعید سهیلی نوشته‌اند و موسیقی فیلم را امیر توسلی ساخته‌است. گفتنی است که گشت ارشاد ۲ در زمان اکران‌اش برای مدتی پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران بود.

۷- آینه بغل [۲۰ میلیارد و ۴۹۷ میلیون و ۲۹۵ هزار تومان]

آینه بغل را منوچهر هادی کارگردانی کرده و بابک و میثم کایدان نویسندگی‌اش را انجام داده‌اند. فیلم در آذرماه سال ۱۳۹۶ روی پرده‌ی سینماها رفت. مرتضی پسر فقیری است که برای سالگرد نامزدی‌اش ماشین گران‌قیمتی را از گاراژی که در آن کار می‌کند قرض می‌گیرد. وقتی با نامزدش با ماشین در شهر گشت می‌زنند، آینه بغل ماشین شکسته می‌شود. مرتضی برای دلجویی از صاحب ماشین به منزل او می‌رود، اما در این بین رخ‌دادهایی اتفاق می‌افتند و ماجرای فیلم را پیش می‌برند.

۶- نهنگ عنبر ۲ [۲۰ میلیارد و ۹۹۱ میلیون و ۸۹۸ هزار تومان]

سامان مقدم نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان فیلم نهنگ عنبر ۲ است. این فیلم دنباله‌ی فیلم نهنگ عنبر ۱ است و در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ روی پرده‌ی سینماها رفت. در نهنگ عنبر ۲ ارژنگ و رؤیا به شمال سفر می‌کنند، اما در طی سفر ماجراهای گذشته‌ی آن‌ها در دهه‌ی ۶۰ مرور می‌شوند.

رضا عطاران، مهناز افشار، ویشکا آسایش، حسام نواب‌صفوی و سیروس گرجستانی از بازیگران این فیلم هستند. گفتنی است که فیلم به‌هنگام پخش بسیار سانسور شد و این قضیه اعتراض کارگردان را در پی داشت. او گفت فیلمی که می‌بینید لاشه‌ی نهنگ عنبر ۲ است. نهنگ عنبر ۲ نیز همچون چند مورد دیگر از فهرست ما، برای مدتی در زمان اکران‌اش پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران بود.

۵- رحمان ۱۴۰۰ [ ۲۲ میلیارد و ۵۴۲ میلیون و ۲۱۸ هزار تومان]

رحمان ۱۴۰۰ در نوروز سال ۹۸ روی پرده‌ی سینماها رفت، اما پس از مدتی توقیف شد با این حال توانست یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران شود. مهران مدیری، سعید آقاخانی، محمدرضا گلزار، بهرام افشاری و یکتا ناصر از جمله بازیگران رحمان ۱۴۰۰ هستند. منوچهر هادی فیلم را کارگردانی کرده و نویسندگی فیلم را بابک و میثم کایدان انجام داده‌اند.

پزشک به رحمان که آبدارچی یک شرکت است می‌گوید قرار است به‌زودی بمیرد. رحمان به سرش می‌زند که به‌واسطه‌ی مردن‌اش بتواند پولی به جیب خانواده‌اش بزند. او به همراه رفیق‌اش نقشه می‌چینند تا اشکان پسر رییس شرکت آسیبی به رحمان وارد کند تا بتوانند از او دیه بگیرند. اما هر بار با بدشانسی مواجه می‌شوند و در این بین اتفاقاتی دیگر رخ می‌دهند.

بیشتر بخوانید
نصرالله وحدت درگذشت

۴- تگزاس ۲ [ ۲۵ میلیارد و ۸۸ میلیون و ۱۱۲ هزار تومان]

دیدیم که تگزاس ۱ در فهرست ما ۱۷مین فیلم پرفروش‌ترین تاریخ ایران بود، اما تگزاس ۲ بسیار محبوب‌تر بوده و توانسته عنوان چهارمین فیلم از میان پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران را از آنِ خود کند. تگزاسِ ۲ ادامه‌ی تگزاسِ ۱ است و ماجرای بازگشت ساسان و بهرام به ایران را بازگو می‌کند.

فیلم در اواخر فروردین ۹۸ روی پرده‌ی سینماها رفت و فروشی بسیار موفق داشت. پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، سام درخشانی و مهدی هاشمی از جمله بازیگران فیلم هستند. نویسنده‌ی فیلم حمزه صالحی و کارگردان آن مسعود اطیابی هستند. امیر توسلی هم ساخت موسیقی فیلم را بر عهده داشته‌است.

۳- متری شش و نیم [۲۷ میلیارد و ۷۲۰ میلیون و ۲۳۹ هزار تومان]

همکاری موفقِ سعید روستایی، نوید محمدزاده، پیمان معادی و پریناز ایزدیار در فیلم ابد و یک روز موجب شد که آن‌ها باری دیگر با هم همکاری کنند و حاصل آن سومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران شد. فیلم متری شش و نیم حول قصه‌ی یک سرکرده‌ی قاچاق و پخش مواد مخدر در تهران است که از کودکی با فقر بزرگ شده است. پیمان معادی، نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی و پریناز ایزدیار از جمله بازیگران فیلم متری شش و نیم هستند.

نویسندگی و کارگردانی فیلم را سعید روستایی بر عهده داشته و موسیقی آن را پیمان یزدانیان ساخته است. فیلم در اواخر سال ۹۷ و نوروز ۹۸ روی پرده‌ی سینماها رفت.

۲- هزارپا [۳۸ میلیارد و ۶۳ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان]

هزارپا برای مدتی پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شد تا آن‌که فیلم مطرب جای آن را گرفت، ولی اگر قرار باشد تورم حساب شود هزارپا از مطرب پرفروش‌تر بوده است. هزارپا فیلمی کمدی با بازی رضا عطاران، جواد عزتی، لاله اسکندری، شهره لرستانی و سارا بهرامی است که در دو قسمت پخش شد. ماجرای آن مربوط به دهه‌ی ۶۰ و پیرامون دو کیف‎قاپ یعنی رضا عطاران و جواد عزتی است. روزی آن‌ها متوجه می‌شوند که دختری پولدار در آسایشگاه جانبازان نذر کرده که با یک جانباز ازدواج کند. رضا عطاران پای‌اش را در یک تصادف از دست داده، اما می‌خواهد از فرصت استفاده کند و خود را جانباز جا بزند تا بتواند با این دختر پولدار ازدواج کند.

امیر برادران، پیمان جزینی و  مصطفی زندی نویسندگان فیلم هستند و ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم است. ساخت موسیقی فیلم را محمدرضا علیقلی بر عهده داشته‌است.

۱- مطرب [۳۸ میلیارد و ۵۴۶ میلیون و ۴۵۶ هزار تومان]

مطرب از لحاظ میزان فروش بدون احتساب تورم پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است. مطرب در سال ۹۷ ساخته شد اما آبان‌ماه ۹۸ روی پرده‌ی سینماها رفت. فیلم ماجرای خواننده‌ای را به تصویر می‌کشد که در اواخر دوران پهلوی به خواننده تبدیل می‌شود اما با وقوع انقلاب عاجز از آن می‌ماند که شهرتی برای خود دست و پا کند. او از آن‌جا که نتوانسته مشهور شود نمی‌تواند به لس‌آنجلس برود. اما همواره در حسرت این است که کنسرتی برگزار کند. روزی با هماهنگی دختر و پسرش فرصتی پیش می‌آید تا بتواند در ترکیه کنسرتی برگزار کند. رفتن او به ترکیه ماجرای فیلم را پیش می‌برد.

مصطفی کیایی نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان فیلم است. برادر او یعنی محسن کیایی در مطرب نقش‌آفرینی کرده و در نقش پسر خواننده‌ی داستان ظاهر می‌شود. جز محسن کیایی، پرویز پرستویی، الناز شاکردوست و مهران احمدی در این فیلم بازی کرده‌اند.

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران با احتساب تورم

لیست فیلم‌هایی که در بالا با عنوان پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران معرفی شدند، بدون احتساب تورم بود. در واقع از آن‌جا که نرخ بلیط سینما در سال ۱۳۹۸ بیشتر از سال ۱۳۹۶ یا قبل‌تر بوده طبیعتاً فیلم‌های سال ۹۸ از لحاظ ریالی شانس بیشتری برای پرفروش‌بودن داشته‌اند، اما اگر قرار باشد بدون احتساب تورم لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران گردآوری شود، فیلم اخراجی‌ها دو در رده‌ی نخست قرار می‌گیرد. فیلم‌های هزارپا در رده‌ی دوم، نهنگ عنبر ۲ در رده‌ی سوم، مطرب در رده‌ی چهارم، آینه بغل در رده‌ی پنجم، گشت ارشاد ۲ در رده‌ی ششم، من سالوادور نیستم در رده‌ی هفتم، خوب بد جلف در رده‌ی هشتم، محمد رسول‌الله در رده‌ی نهم و فروشنده در رده‌ی دهم قرار می‌گیرند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا