شبکه‌های اجتماعی

جنجال پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون + فیلم

تیتراژ پایانی سریال بچه مهندس جنجالی شد. در این تیتراژ آهنگی دسته‌جمعی از سرود ای ایران پخش می‌شود که صدای «لیلا فروهر» نیز در میان صداها هست. پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون جنجالی شده و بحث‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

این اولین بار نیست که صدای یک خواننده‌ی لس‌آنجلسی از صدا و سیما پخش می‌شود، پیش از این چندین بار دیگر چنین اتفاقی افتاده بود.

توضیح کارگردان در مورد پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون

علی غفاری، کارگردان بچه‌مهندس ۳، در مورد پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون توضیح داد. او در این باره گفت:

در مورد جنجال اخیر، به‌طور دقیق از خواننده‌اش مطلع نیستم. این ترانه مشهورملی حماسی ماست که نخستین اجرای آن متعلق به استاد بنان است و سابقه تاریخی سروده شدن آن را هم می‌دانید. اگر بنا به نظر خودم بود دوست داشتم که سرود «ای ایران» استاد بنان را پخش می‌کردم، چون خیلی خاطره‌انگیز بود، اما چون تلویزیون مایل نبود اجرای این سرود توسط یک خواننده باشد؛ درنهایت تصمیم بر همین نسخه‌ای شد که از تلویزیون پخش شد که البته هیچ‌خواننده‌ای ندارد و بیشتر همخوانی این سرود، مد نظر ما بود.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که این نسخه را صداوسیما انتخاب کرده بود یا خیر گفت:

نه، این نسخه‌ای که پخش شد انتخاب خودم بود، ولی بیشتر همخوانی سرود مدنظر ما بود و هیچ‌اطلاعی از متن اصلی این نسخه نداشتیم و فکر نمی‌کنم که مخاطبان هم متوجه صدای تک‌خوانی خواننده زن لس‌آنجلسی (لیلا فروهر) شده باشند.

توضیح در مورد سرود ای ایران

«سرود ای ایران» از مشهورترین سرودهای ایرانی است و برخی اعتقاد دارند این سرود در واقع سرود ملی غیررسمی ایران است. ای ایران را زنده‌یاد روح‌الله خالقی آهنگسازی کرد و شعر آن توسط حسین گلاب سروده شد. گفته می‌شود ریشه‌ی آن به دهه‌ی ۲۰ و پس از حضور متفقین در ایران بازمی‌گردد. گویا شاعر از این که پرچم بیگانه در کشور به اهتزاز درآمده ناراحت و مغموم شده و از همین رو شعری برای ستایش از میهن سروده است.

بیشتر بخوانید
20 سالگی هری پاتر | بازیگران اصلی بعد از فیلم

برای اولین بار زنده‌یاد غلام‌حسین بنان بود که سرود را اجرا کرد و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت، اما بعد از آن بارها و بارها در مکان‌ها و زمان‌های مختلف توسط افراد و گروه‌های گوناگون اجرا شده است.

بخشی از شعر ای ایران به قرار زیر است:

ای ایران ای مرز پرگُهر

ای خاکت سرچشمه هنر

دور از تو اندیشه بَدان

پاینده مانی تو جاودان

ای، دشمن اَر تو سنگ خاره‌ای مَن آهنم

جان من فدای خاک پاک میهنم

مهر تو چون، شد پیشه‌ام

دور از تو نیست، اندیشه‌ام

در راه تو، کِی ارزشی دارد این جان ما

پاینده باد خاک ایران ما

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا