خانه‌داریسبک زندگی

راهنمای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش و لباس‌ها

اگر اهل استفاده از لاک ناخن هستید، یا حداقل یکی از اعضای خانواده یا هم‌خانه‌های‌تان از لاک ناخن استفاده می‌کند، احتمالاً تجربه‌ی ریختن مقداری لاک ناخن روی فرش یا لباس را دارید. لکه‌های لاک ناخن اغلب به‌وضوح دیده می‌شوند، به‌شدت چسبنده‌اند و بدون پاک‌کردن‌شان سطح مورد نظر جلوه‌ای ناخوشایند پیدا می‌کند. اما خبر خوب این است که لکه‌ی لاک ناخن خلاف بسیاری از لکه‌ها درصورت اقدام به‌موقع آن‌قدرها هم سخت پاک نمی‌شود. در این نوشتار به بهترین روش‌های پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش، لباس و سایر سطوح خواهیم پرداخت.

قواعد کلی برای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی سطوح مختلف

همان‌گونه که اشاره کردیم پاک کردن لکه لاک ناخن از روی سطوح زمانی میسر است که به‌موقع برای این کار اقدام شود. در اغلب موارد هرچه لکه لاک ناخن بیشتر روی سطح باقی بماند و به‌اصطلاح کهنه شود، با دشواری بیشتری از آن پاک خواهد شد.

به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی هرچه سریع‌تر برای پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن اقدام کنید، احتمال موفقیت‌تان در پاک‌کردن کامل لکه بیشتر خواهد بود.

اقدام سریع برای پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی سطوح به‌ویژه درمورد لاک‌هایی که سریع‌تر خشک می‌شوند اهمیت بیشتری دارند. قاعده‌ی کلی دیگر در پاک کردن لکه لاک ناخن این است که هنگام پاک‌کردن لکه از سابیدن لکه خودداری کنید، چرا که با این کار باعث انتشار آن و گسترش سطح آغشته‌شده به لاک ناخن خواهید شد و دردسری مضاعف برای زدودن لکه پیش روی خواهید داشت.

گذشته از این موارد حتماً پیش از این‌که برای پاک کردن لاک ناخن دست‌به‌کار شوید، مطمئن شوید که سطح موردنظرتان رنگی ثابت دارد، چرا که سطوحی که رنگ ثابت ندارند ممکن است با افزودن مواد شیمیایی، یا حتی گاهی تنها با تماس با رطوبت، تغییر رنگ دهند. علاوه‌براین به بافت و جنس سطح لک‌شده هم دقت کنید، چون استفاده از بعضی از مواد شیمیایی ممکن است به بافت بعضی از پارچه‌ها آسیب بزند و باعث پوسیدن و پاره‌شدن‌شان شود.

نکته‌ی مهم دیگر در پاک کردن لاک ناخن از روی سطوح مختلف این است که حتماً بعد از استفاده از مواد شیمیایی سطح را با پارچه، پنبه یا اسفنجی تمیز و مرطوب تمیز کنید و اجازه ندهید شوینده‌ها، الکل و مواد مشابه در بافت فرش یا پارچه باقی بماند.

بیشتر بخوانید
طالع‌بینی ازدواج متولدین اردیبهشت | فال ازدواج زن و مرد اردیبهشتی

پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش

پاک کردن لکه لاک ناخن

یکی از بهترین راه‌کارها برای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش استفاده از چند قطره الکل یا لاک‌پاک‌کن بدون استون است. برای پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی فرش با این مواد با استفاده از قطره‌چکان با دقت چند قطره الکل یا لاک‌پاک‌کن فاقد استون روی سطح مورد نظرتان بریزید و پارچه‌ی نرم یا اسفنج تمیز را روی لکه قرار دهید و با فشاردادن و برداشتن مکرر پارچه سعی کنید لکه را به‌تدریج کم‌رنگ کنید و از بین ببرید. درصورتی‌که به پد لاک‌پاک‌کن فاقد استون دسترسی دارید می‌توانید از همان پد برای برداشتن لکه از روی فرش استفاده کنید.

دقت داشته باشید همان‌طور که گفتیم از سابیدن الکل یا لاک‌ناخن با پارچه، پنبه یا اسفنج روی فرش اجتناب کنید، چرا که این کار تنها لکه را به سایر قسمت‌های فرش سرایت خواهد داد و لاک را به عمق بیشتری نفوذ می‌دهد.

برای پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی فرش می‌توانید از هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه هم استفاده کنید. درصورت استفاده از آب‌اکسیژنه می‌توانید پیش از این‌که شروع به پاک‌کردن لکه با پارچه کنید، اجازه دهید آب‌اکسیژنه حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی لکه باقی بماند؛ این اقدام می‌تواند احتمال اثربخشی آب‌اکسیژنه را بیشتر کند.

برای پاک‌کردن لاک ناخن از روی فرش‌هایی که سطحی تیره دارند یا در ترکیب آن‌ها از رنگ‌های نسبتاً زیادی استفاده شده، بهتر است از الکل یا آب‌اکسیژنه استفاده کنید و درمورد فرش‌هایی که رنگ روشن دارند لاک‌پاک‌کن بدون استون گزینه‌ی بهتری است.

چنان‌چه پس از خشک‌شدن لکه‌ی لاک ناخن روی فرش متوجه آن شدید، بهتر است پیش از هر اقدامی سعی کنید با ابزاری مثل چاقو یا تیغ لاک خشک‌شده را از روی سطح فرش بردارید و درصورت لزوم برای تکمیل این کار از جاروبرقی هم استفاده کنید. بعد از این‌که تا جای امکان لاک ناخن خشک‌شده را برداشتید، از روش‌هایی که ذکر کردیم برای زدودن باقیمانده‌ی لکه استفاده کنید.

پاک کردن لکه لاک ناخن از روی لباس‌ها و پارچه‌ها

پیش از اقدام برای پاک‌کردن لاک ناخن از روی لباس‌ها و پارچه‌ها حتماً به جنس پارچه توجه کنید. رنگ و بافت بعضی از پارچه‌ها بر اثر تماس با مواد شیمیایی تغییر می‌کنند و آسیب می‌بینند. به‌عنوان مثال پارچه‌های استات یا اکریلیک درصورت تماس با بعضی از پاک‌کننده‌ها مثل استون آسیب می‌بینند. چنان‌چه با لباس یا پارچه‌ای گران‌قیمت روبرو هستید و از تأثیر مواد شیمیایی بر آن اطمینان ندارید، بهتر است پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی آن را به خشک‌شویی بسپارید. به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی بهتر است برای پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن ابتدا از لایه‌ی داخلی لباس و پارچه و از سطحی کوچک شروع کنید تا مطمئن شوید که آسیبی جدی به پارچه وارد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید
طالع‌بینی ازدواج متولدین خرداد | فال ازدواج زن و مرد خردادی

پاک کردن لاک ناخن از روی لباس‌ها و پارچه‌های پلی‌استر، کتان و پلاستیک

در ابتدای نوشته به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی گفتیم که اقدام سریع برای پاک کردن لکه لاک ناخن اغلب باعث بهترشدن نتیجه می‌شود، اما این قاعده استثناهایی هم دارد. به‌عنوان مثال برای پاک‌کردن لاک ناخن از روی پارچه‌های پلاستیکی، پلی‌استر و کتانی گذشت زمان و خشک‌شدن لاک نه‌تنها بد نیست، بلکه می‌تواند با بعضی اقدامات نتیجه‌ای مطلوب‌تر هم داشته باشد.

برای پاک‌کردن لاک ناخن از روی پارچه‌هایی که گفتیم می‌توانید ابتدا تکه‌ای یخ روی لکه قرار دهید تا خشک شود. قراردادن یخ روی لکه می‌تواند مانع از پخش‌شدن لکه‌ی لاک ناخن روی پارچه‌های نسبتاً لغزنده شود. بنابه نوع لاک ناخن، درصورتی‌که بعد از خشک‌شدن لکه امکان برداشتن آن با ناخن یا موچین میسر بود، لاک را با دقت از روی پارچه بلند کنید. دقت داشته باشید که حین انجام این کار به بافت پارچه فشار بیش‌ازاندازه وارد نشود و چنان‌چه احساس کردید امکان پاره‌شدن بافت پارچه وجود دارد، از روش‌هایی که در ادامه اشاره خواهیم کرد استفاده کنیم.

پاک کردن لکه لاک ناخن از روی لباس‌ها و پارچه‌های جیر

برای زدودن لاک ناخن از روی انواع پارچه‌ی جیر باز هم اقدام سریع مؤثرتر خواهد بود. برای پاک‌کردن لاک ناخن از روی جیر می‌توانید مقداری جوش‌شیرین روی لکه بریزید و بعد از حدود ۱۰ دقیقه آن را با اسفنج یا پارچه یا درصورت لزوم با یک مسواک پاک کنید. چنان‌چه لکه‌ی لاک خشک شده بود، ابتدا آن را مرطوب کنید و سپس جوش‌شیرین را اضافه کنید. چنان‌چه با روش بالا لکه پاک نشد، مقداری الکل یا آب‌اکسیژنه روی آن بریزید و با استفاده از مقداری پنبه با ضربه‌زدن، و نه سابیدن، سعی کنید لکه را پاک کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین روش‌ها برای ازبین‌بردن بوی سیگار در خانه

پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی لباس‌ها و پارچه‌های فوم و چرم مصنوعی

لکه‌ی لاک ناخن از روی پارچه‌هایی که از فوم یا چرم مصنوعی ساخته شده‌اند با سهولت نسبتاً بیشتری پاک می‌شود. برای زدودن لاک ناخن از روی این سطوح مقداری الکل روی لکه بریزید و با پنبه و به‌صورت ضربه‌زدن لاک را از سطح پارچه جدا کنید. به‌جای الکل می‌توانید از چند قطره صابون مایع یا مایع ظرفشویی هم استفاده کنید.

انواع شوینده‌ی لباس و پارچه گزینه‌هایی مناسب برای پاک‌کردن لاک ناخن از روی این سطوح هستند. برای پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی لباس یا پارچه همچنین می‌توانید از لاک‌پاک‌کن‌های فاقد استون یا موادی که به‌طور اختصاصی برای پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن ساخته شده‌اند استفاده کنید.

پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی سایر انواع پارچه

برای پاک‌کردن لاک ناخن از روی لباس‌ها و پارچه‌ها ابتدا پارچه‌ی سفید تمیزی را زیر سطح موردنظر خود قرار دهید و چند قطره شوینده‌ی لباس، لاک‌پاک‌کن بدون استون یا موادی که برای پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن ساخته شده‌اند را روی لکه بریزید. سپس با مقداری پنبه، پارچه یا اسفنجی تمیز با ضربه زدن و فشاردادن سعی کنید لکه را از روی لباس یا پارچه پاک کنید. همان‌طور که درباره‌ی لکه‌ی لاک ناخن روی فرش گفتیم از سابیدن لکه خودداری کنید چون این کار باعث نشت بیشتر لکه روی سطح می‌شود.

سخن پایانی

در این نوشتار به روش‌های پاک‌کردن لاک ناخن از روی فرش و انواع لباس و پارچه پرداختیم. اگر با استفاده از روش‌هایی که در این نوشتار به آن‌ها اشاره شد موفق به پاک‌کردن لکه‌ی لاک ناخن نشدید، درصورت امکان از خدمات خشک‌شویی‌ها و قالی‌شویی‌های معتبر استفاده کنید.

همچنین بخوانید: با کاربردهای لیمو آشنا شوید

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هفده + 14 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا