جهانگردشگری

۲۳ تصویر ناب و دل‌انگیز از پارک ملی ژانگ جیاجی چین

پارک ملی ژانگ جیاجی (Zhangjiajie) از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری آسیا است. این منطقه در جنوب شرق کشور چین در استان هونان یا شیان قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی را از سرتاسر جهان به خود می‌خواند. این پارک ملی به‌صورت رسمی در سال ۱۹۸۲ تأسیس شد و هر ساله اصلاحات و بازسازی‌هایی در آن صورت می‌گیرند. ۱۰ سال پس از تأسیس در میراث جهانی یونسکو ثبت شد و ۱۲ سال بعد بود که به‌عنوان «جئوپارک» شناخته شد.

موقعیت استان هونان در کشور چین

بسیاری از کسانی که به پارک ملی ژانگ جیاجی می‌روند به‌دنبال غرق‌شدن در طبیعت ناب این منطقه‌ی طبیعی هستند. عناصر طبیعی زیادی در این پارک وجود دارند که هر یک می‌توانند قشر عظیمی از طبیعت‌دوستان را به خود جذب کنند. مشهورترین عنصر در این پارک ملی دل‌انگیز، ستون‌های سنگی مرتفع و بلند آن هستند که به سمت آسمان قدبرافراشته‌اند. این ستون‌ها تعدادشان به بیش از ۳ هزار ستون می‌رسد و منظره‌هایی عالی هم برای عکاسی هستند و هم برای تماشا و صیقل روح در دل طبیعی ناب و بکر.

پارک ملی ژانگ جیاجی

پارک ملی ژانگ جیاجی هم خود بسیار زیبا و دل‌انگیز است و هم آن که مقامات استان هونان و دولت چین به آن رسیدگی‌هایی کرده‌اند و بنابراین باعث شده‌اند که افزون بر طبیعت زیبای این پارک، بتوان از امکاناتی هم که دارد لذت برد.

یکی از امکاناتی که به این پارک اضافه شده آسانسور شیشه‌ای و محیط‌باز آن است. این آسانسور را به‌عنوان بلندترین آسانسور محیط‌باز جهان می‌شناسند، چراکه ۳۳۶ متر ارتفاع دارد. اوج هیجان را می‌توان در این آسانسور محیط‌باز تجربه کرد.

یکی دیگر از امکاناتی که دولت چین در پارک ملی ژانگ جیاجی قرار داده و می‌توان به‌واسطه‌ی آن بالا رفتن آدرنالین را تجربه کرد، مسیری شیشه‌ای در ارتفاعی زیاد است. این مسیر شیشه‌ای بسیار هیجان‌انگیز است و خود شیشه‌اش ۶ سانتی‌متر پهنا دارد. وقتی که روی این مسیر شیشه‌ای راه بروید می‌توانید از بالا پایین را ببینید، اما پایین را نه از بالای نرده‌ها بلکه درست زیر قدم‌های‌تان. قدم‌زدن روی این مسیر شیشه‌ای نفس را در سینه حبس می‌کند. لااقل برای من که تاکنون روی آن قدم نزده‌ام، حتی تصورش هم موجب حبس‌شدن نفس در سینه‌ام می‌شود. چطور می‌توان از فراز شیشه به پایین نگاه کرد و مضطرب نشد؟

بیشتر بخوانید
تعطیلی معادن رمز ارز در چین

پارک ملی ژانگ جیاجی در چین

پارک ملی ژانگ جیاجی در چین

یک جای دیگر در این پارک ملی ژانگ جیاجی وجود دارد که با نام دره‌ی مرگ آن را می‌شناسند. این دره‌ی مرگ در واقع نام پلی است که تقاطعی تنگ دارد. این تقاطع تنگ نرده‌های‌اش هم کوتاه هستند و ازآن‌جا که در ارتفاعی حدود ۱۵۰۰ تا زمین قرار دارد، وقتی کسی روی آن می‌ایستد یا راه می‌رود محال است که هیجان و اضطراب را تجربه نکند!

تمام امکانات پارک ملی ژانگ جیاجی برای هیجان و اضطراب همین‌ها نیستند، بلکه موارد دیگری هم وجود دارند، از جمله پل شیشه‌ای معلق. این پل بسیار عجیب است. در بالای دره‌ای در پارک ژانگ جیاجی چین قرار گرفته و تقریباً ۰.۵ کیلومتر طول دارد. قسمتی از پل که گردشگران می‌توانند روی آن راه بروند شیشه‌ای است و این به‌هنگام راه‌رفتن روی این پل می‌توان زیر پا را دید و قطعاً کسی که از ارتفاع می‌ترسد نباید اصلاً سمت این پل برود.

پارک ملی ژانگ جیاجی در چین

این موارد که ذکر شدند فقط برخی از امکاناتی هستند که دولت چین برای پارک ملی ژانگ جیاجی درنظر گرفته است. در این پارک افزون بر این امکانات، می‌توان در مکان‌های متعدد پارک که همه طبیعتی زیبا و دل‌نشین دارند گردش کرد و از فضای سبز و طبیعی آن منطقه لذت برد.

به‌عنوان مثال یک دریاچه‌ی نسبتاً بزرگ در این پارک وجود دارد که بسیار دل‌نشین است. در اطراف این دریاچه اقامت‌گاه‌هایی درست کرده‌اند که امکان اقامت در آن‌ها وجود دارد. با اقامت در این اقامت‌گاه‌های زیبا هم می‌توان موقع استراحت در آن‌ها از منظره‌ای زیبا لذت برد و هم می‌توان در زمان‌هایی غیر از استراحت در اطراف دریاچه کمپینگ زد یا در دل جنگل‌های اطراف به جنگل‌گردی مشغول شد.

بیشتر بخوانید
با بهترین فرودگاه‌های جهان در سال 2020 آشنا شوید

یک کوه مشهور هم در پارک ملی ژانگ جیاجی چین وجود دارد که با نام Tianmen شناخته می‌شود. در بالای این کوه دروازه‌ای معروف هست که افسانه‌های زیادی در مورد آن وجود دارند. گفتنی است که امکان بالا رفتن از کوه از طریق پله‌ها فراهم است.

این نکته را نیز اضافه کنم که در نزدیکی این منطقه چندین روستا وجود دارند و اهالی روستا نیز عمدتاً به مذاهب قدیمی چینی معتقد هستند و همین موجب شده که چندین معبد جالب و جذاب در آن منطقه وجود داشته باشند.

گفته می‌شود دو قوم بزرگ ماوو و توجیبا در نزدیکی پارک ملی ژانگ جیاجی زندگی می‌کنند. این اقوام بسیار به آداب و رسوم قدیمی‌شان پایبند اند و عمد‌ه‌ی معابد آن منطقه مربوط به همین دو قوم هستند.

در آخر بد نیست از غاری معروف در این پارک نام ببرم، غاری با نام اژدهای زرد. این غار بسیار طولانی است و گفته می‌شود حدود ۱۵ کیلومتر است. در درون غار هم آبشارها و راه‌آب‌های زیرزمینی متعددی وجود دارند. هر ساله صدها هزار نفر از گردشگرانی که پارک ملی ژانگ جیاجی را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند سری به این غار می‌زنند. اگر روزی به این پارک رفتید بازدید از این غار را از دست ندهید. جالب اینجاست که درون غار امکان قایق‌سواری نیز برای‌تان فراهم است.

تصاویر پارک ملی ژانگ جیاجی چین

پارک ملی ژانگ جیاجی چین
پارک ملی ژانگ جیاجی چین
پارک ملی ژانگ جیاجی چین
عکاسی در پارک ژانگ جیاجی چین
معبد در نزدیکی پارک ملی ژانگ جیاجی چین
معبد در نزدیکی پارک ژانگ جیاجی

 پارک ملی ژانگ جیاجی چین  پارک ملی ژانگ جیاجی چین پارک ملی ژانگ جیاجی در چین پارک ملی ژانگ جیاجی در چین

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یازده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا