اطلاعات‌محور

پارچه کشمیر و هرآن‌چه که باید در مورد آن بدانید

پارچه کشمیر از محبوب‌ترین انواع پارچه‌هاست. این پارچه را بسیاری از انسان‌ها، چه جوان باشند و چه پیر، چه زن باشند و چه مرد، چه ثروتمند باشند و چه از طبقات مختلف، دوست دارند. اما پرسش‌های بسیاری پیرامون این نوع پارچه در ذهن استفاده‌کنندگان و علاقه‌مندان به پارچه‌ی کشمیر وجود دارند، از جمله این که پارچه کشمیر از چه به دست می‌آید؟ چرا قیمت آن نسبت به خیلی از پارچه‌های دیگر بیشتر است؟ بهترین راه برای شستن پارچه کشمیر چیست؟ و بسیاری پرسش‌های دیگر.

در ادامه‌ی این نوشتار در مورد پارچه کشمیر و پرسش‌هایی که پیرامون این نوع پارچه وجود دارند صحبت خواهد شد. احتمالاً بتوانید پاسخ پرسش‌های‌تان را در ادامه‌ی این نوشتار بیابید.

پارچه کشمیر چیست؟

پارچه کشمیر شامل الیاف طبیعی و لوکسی است که از پشم بزهای کشمیر یا سایر بزها گرفته می‌شوند. در واقع اصلی‌ترین نوع بز که از پشم و موی آن پارچه کشمیر تهیه می‌شود بز کشمیر است، اما از یک سری دیگر از انواع بز نیز می‌توان پارچه‌ی کشمیر با کیفیت تهیه کرد.

این نوع پارچه نرم و لطیف است و وضع چنان است که هر بار با دیدن آن دوست دارید دست‌تان را به پارچه بزنید، آن را لمس کنید و از نرمی و لطافت‌اش لذت ببرید. ضخامت پارچه‌ی کشمیر از بسیاری از پارچه‌های دیگر بیشتر است و همچنین بسیار عایق است. همین دو ویژگی است که موجب شده‌اند از آن برای ساخت و تولید لباس‌های زمستانی که قرار است بدن را از سرما محفوظ نگاه دارند استفاده شود.

نام پارچه کشمیر از کجا آمده است؟

پرسش رایج دیگری که در مورد پارچه‌ی‌کشمیر وجود دارد این است که چرا به آن «کشمیر» گفته می‌شود؟ آیا نام این پارچه ارتباطی با منطقه‌ی کشمیر در شبه‌قاره‌ی هند دارد؟

پاسخ این است که نام پارچه کشمیر [به انگلیسی Cashmere] از منطقه‌ی کشمیر [Kashmir] در شبه‌قاره‌ی هند برگرفته شده است. علت این ماجرا هم این است که منطقه‌ی کشمیر همیشه اصلی‌ترین منطقه‌ی جهان برای تولید پارچه‌ی‌کشمیر بوده است. این که چرا این منطقه اصلی‌ترین منطقه‌ی جهان برای تولید این نوع پارچه بوده نیز به وجود تعداد زیاد بزهای کشمیر در این منطقه برمی‌گردد.

در قرن‌های پیشین، تعداد زیادی بز در کشمیر زندگی می‌کرده‌اند و وجود این بزها با پشم‌های چشمگیر موجب شده که رفته‌رفته برخی از بازرگانان هندی به این فکر بیفتند که از پشم این بزها پارچه و پشم برای بافت لباس و محصولات دیگر تهیه کنند. این‌گونه می‌شود که بازرگانان هندی این فکر خود را عملی می‌کنند و پس از مدتی به صادر کردن این نوع پارچه به سرتاسر جهان مشغول می‌شوند.

به این ترتیب نام منطقه‌ی کشمیر بر روی این پارچه باقی می‌ماند، به‌طوری‌که ما امروز در قرن بیست‌ویکم پس از چند قرن از آن ماجرا هنوز این پارچه را با نام کشمیر می‌شناسیم.

چرا پارچه کشمیر قیمتی بیشتر از بسیاری دیگر از انواع پارچه دارد؟

اگر دقت کرده باشید پارچه‌ی‌کشمیر از بسیاری از انواع پارچه [البته نه از همه‌ی پارچه‌ها] قیمتی بیشتر دارد. همچون بسیاری دیگر از چیزهای گران در جهان، علت اصلی گران‌بودن این نوع پارچه نیز کمیاب‌بودن آن است. منظور از کمیاب‌بودن این پارچه این است که الیافی که این نوع پارچه را تشکیل می‌دهند در سطح جهان خیلی زیاد نیستند. در واقع این ماجرا هم به سبب آن که است که تعداد بزهای کشمیر یا در کل بزهایی که می‌توان الیاف پارچه‌ی مورد بحث را از آن‌ها گرفت، زیاد نیست.

بیشتر بخوانید
آداب فوروارد کردن مطالب و پست‌ها در فضای مجازی

موضوع دیگر آن است که یک بز کشمیر در کل سال فقط حدود ۲۰۰ گرم پشم برای تولید این نوع پارچه تولید می‌کند که اصلاً رقم زیادی نیست. توجه کنید که به‌عنوان مثال برای بافت یک پیراهن معمولی از پارچه کشمیر به چیزی حدود ۱ کیلو پشم بز کشمیر نیاز است. این یعنی نیاز است که کل پشم تولیدی ۵ بز در یک سال صرف بافت یک پیراهن معمولی شود!

بزهای کشمیر هم در همه‌جای جهان پراکنده نیستند و همچنین هر جا هم که بز کشمیر زندگی می‌کند تعداد زیادی از آن‌ها نزدیکِ هم نیستند، فقط برخی از کشورهای جهان هستند که تعداد بالایی بز کشمیر در آن‌ها زندگی می‌کنند. از جمله‌ی این کشورها می‌توان به استرالیا، چین، هند، مغولستان، ایران، افغانستان و ترکیه اشاره داشت.

بز کشمیر مغولستانی
بز کشمیر مغولستانی

این بزهای کشمیر هم در طی سال صرفاً در هفته‌های آغازینِ فصل بهار مو و پشم می‌ریزند. در این زمان است که باید فردی کاربلد مشغول جمع‌آوری این پشم‌ها و موها شود و گاه می‌توان حتی در همین دوران با شانه‌زدن پشم‌های بزها از آن‌ها پشم و مو برای ساخت پارچه کشمیر جمع کرد.

چرا پارچه کشمیر گرم است؟

پارچه کشمیر نسبت به سایر پارچه‌ها ضخامت بیشتری دارد، اما این ضخامت خیلی زیاد نیست که بتوان صرفاً از روی ضخامت این پارچه حکم به گرم‌بودن آن داد؛ پس چرا این نوع پارچه گزینه‌‌ای عالی برای دوخت و بافت لباس‌های زمستانی است؟

پاسخ این است که این پارچه از بهترین عایق‌های طبیعی است. وقتی لباسی از جنس این پارچه را به تن دارید، نه گرمای تن شما از این پارچه چندان عبور می‌کند و به بیرون می‌رود و نه سرمای بیرون از این پارچه عبور می‌کند و به بدن شما می‌رسد. این موضوع هم به بزهای کشمیر بازمی‌گردد. بزهای کشمیر در ماه‌های سرد سال در بیرون از محیط‌های سرپوشیده هستند ولی احساس سرما نمی‌کنند. جنس پشم آن‌هاست که به آن‌ها این فرصت را می‌دهد که سرماهای شدید را هم تحمل کنند. اگر پشم این بزها نبود آن‌ها خیلی وقت پیش از سرما تلف می‌شدند و نسل‌شان منقرض می‌شد.

رنگ طبیعی پشم کشمیر چیست؟

پشم طبیعی کشمیر یا سفیدرنگ است، یا خاکستری یا گاهی قهوه‌ای. برخی تولیدکنندگان پارچه کشمیر ازآن‌جا که اصرار زیادی روی طبیعی‌بودن پارچه دارند، پارچه را با همین رنگ‌ها تولید و عرضه می‌کنند.

اگر شما جزو کسانی هستید که به رنگ لباس‌تان اهمیتی بسیار می‌دهید مجبور نیستید که پارچه کشمیر را فقط در رنگ‌های سفید، خاکستری یا قهوه‌ای استفاده کنید بلکه می‌توانید از پارچه کشمیر در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده کنید. امروزه کارخانه‌جات زیادی وجود دارند که پارچه‌های کشمیر را طرح می‌دهند و رنگ می‌کنند و با طرح‌ها و رنگ‌های جذاب به بازار عرضه می‌کنند.

بیشتر بخوانید
12 نکته‌ی کاربردی برای جذب مشتری با بازاریابی

پارچه کشمیر

پارچه کشمیر چه کاربردهایی دارد؟

پرسش رایج دیگری که پیرامون این نوع پارچه وجود دارد این است که کاربردش چیست؟ از این پارچه در چه مواردی استفاده می‌شود؟

پاسخ این است که این نوع پارچه کاربردهای مختلفی دارد. نخست آن که از آن برای دوخت یا بافت لباس استفاده می‌شود. پیراهن، کاپشن و انواع مختلف لباس از کشمیر تهیه می‌شوند و با به‌تن‌کردن آن‌ها می‌توان هم بدن را از سرما مصون نگاه داشت و هم آن که از پوشیدن آن‌ها لذت برد؛ بله می‌توان لذت برد. چنان‌که در بالا هم اشاره شد جنس این پارچه بسیار نرم و لطیف است و دست‌کشیدن به آن و لمس‌کردن‌اش با لذتی خاص همراه است. معلوم است که به‌تن‌کردن لباسی با این جنس می‌تواند حسی متفاوت و منحصربه‌فرد در انسان ایجاد کند.

روسری و شال هم از این نوع پارچه تهیه می‎شوند. روسری‌ها و شال‌هایی که از این نوع پارچه تهیه می‎شوند گزینه‌هایی عالی برای پوشیدن در فصل زمستان هستند.

جز لباس و روسری، از پارچه کشمیر برای تهیه‌ی پتو نیز استفاده می‌شود. عایق‌بودن این نوع پارچه و مقاومت آن در برابر انتقال‌ندادن سرما و گرما موجب می‌شود که جنسی عالی برای تهیه‌ی پتو باشد. همچنین نرمی‌اش هم یکی دیگر از دلایل مناسب‌بودن این نوع پارچه برای تهیه‌ی پتو است. پتویی که از پارچه‌ی‌کشمیر تهیه می‌شود هم بسیار گرم است و هم بسیار نرم.

پارچه کشمیر چه مزایایی دارد؟

به دو تا از مزایای این پارچه در بالا اشاره شد. یکی این که این پارچه عایق است و گزینه‌ای عالی برای لباس‌های زمستانی یا پوشش‌های زمستانی از جمله پتو محسوب می‌شود. دوم آن که نرم و لطیف است و پتو یا لباسی که از این پارچه تهیه می‌شود احساسی عالی به انسان می‌دهد.

کاربردهای پارچه کشمیر

اما این نوع پارچه جز این دو مورد از مزایای دیگری هم برخوردار است. نخست آن که این پارچه بسیار سبک است و بنابراین اگر لباسی به تن کنید که از این نوع پارچه تهیه شده باشد، چندان وزن لباس را احساس نمی‌کنید. سبک‌بودن لباس برای بسیاری از خانم‌ها و آقایان مهم و البته مطلوب است.

دوم آن که ضخامت این پارچه نسبت به مثلاً کاموا زیاد نیست. این یعنی لباسی که از این پارچه تهیه می‌شود حجم کمتری نسبت به لباس‌های کاموایی یا پشمی دارد. اگر ژاکتی از جنس پشم معمولی یا کاموا به تن کنید و کاپشن روی آن بپوشید اندازه‌ی بدن‌تان زیاد جلوه می‌کند و چاق‌تر از معمول به نظر می‌رسید، اما ژاکتی که از کشمیر تهیه شده باشد این ماجرا را به همراه ندارد.

مزیت دیگر این نوع پارچه در لوکس‌بودن آن است. اگر جزو کسانی هستید که به لباس‌های مجلل، لوکس و فاخر اهمیت می‌دهند بدون شک این نوع پارچه می‌تواند گزینه‌ای عالی برای‌تان باشد. بدیهی است که لباسی که از پارچه کشمیر تهیه شده باشد، از پارچه‌ای که کمیاب است و البته به صورت طبیعی از بز تهیه می‌شود، لباسی فاخر و مجلل است.

بیشتر بخوانید
واقعیت مجازی به والدین کمک می‌کند تا جراحی کودک خود را تجسم کنند

دیگر آن که کشمیر ضدآلرژی است. این به معنای آن است که بسیاری از کسانی که با پوشیدن انواع خاصی از لباس‌ها با پارچه‌های مختلف دچار حساسیت می‌شوند، واکنشی آلرژیک نسبت به این نوع پارچه نشان نخواهند داد. پس اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و تا کنون سابقه‌ی نشان‌دادن واکنش آلرژیک به نوعی پارچه داشته‌اید، می‌توانید روی این نوع پارچه حساب ویژه‌ای باز کنید.

کاربردهای پارچه کشمیر

پارچه کشمیر عیبی هم دارد؟

کمتر چیزی در این جهان وجود دارد که برای انسان کاملاً همراه با مزیت و نقاط مثبت باشد. بسیاری از چیزهای موجود در جهان درعین‌آن‌که برای انسان مزایایی به همراه دارند، یک سری معایب هم دارند. پشم کشمیر هم چنین وضعیتی دارد.

با وجود مزایایی که در این نوع پارچه وجود دارند و در بالا به آن‌ها اشاره شد، این پارچه یک عیب دارد و آن این که قیمت‌اش نسبت به بسیاری از پارچه‌های دیگر بیشتر است. در مورد آن که چرا قیمت این پارچه از بسیاری از پارچه‌های دیگر [البته نه همه] بیشتر است در بالا توضیح داده شد. به هر حال کسی هم که به دنبال خرید پارچه‌ای سبک، عایق، لوکس و کم‌حجم است باید هزینه‌ی بیشتری صرف کند.

بهترین راه برای شستشوی پارچه کشمیر چیست؟

اما پس از پاسخ‌گفتن به یک سری از پرسش‌های رایج در مورد این نوع پارچه، نوبت به یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها رسیده است. در واقع نحوه‌ی شستشوی هر نوع پارچه از مهم‌ترین مسائل در رابطه با آن پارچه است، چراکه ارتباطی مستقیم با عمر آن پارچه دارد. خوشبختانه پارچه کشمیر شرایط شستشوی سختی ندارد. لباس یا پتویی که با این پارچه‌ی نرم و لطیف تهیه شده باشد را در ماشین لباسشویی بیندازید، برنامه‌ی ماشین لباسشویی را روی wool قرار دهید و مواظب باشید که دمای شستشو پایین باشد.

سعی کنید لباسی که با این نوع پارچه تهیه شده است را پس از شستشو نچلانید. آب اضافی لباس را می‌توانید خیلی آرام با حوله از روی لباس بردارید. نکته‌ی دیگر آن که لباس‌های کشمیر را پس از شستشو روی طناب نیندازید و آویزان نکنید. این شکل خشک‌کردن این لباس‌ها موجب می‌شود که کش بیایند و فرم اصلی خود را از دست بدهند.

این نکته را برای نگهداری لباس‌های کشمیری هم باید رعایت کنید. یعنی آن که این نوع لباس‌ها را به چوب‌لباسی در کمد آویزان نکنید بلکه آن‌ها را تا کنید. هر نوع آویزان‌کردنی موجب می‎شود که لباس‌هایی که از پارچه‌ی کشمیر تهیه شده‌اند شکل اصلی‌شان را از دست بدهند.

سخن آخر

پارچه‌ی‌کشمیر یکی از بهترین انواع پارچه است. نرم است و لطیف و همچنین به سبب عایق‌بودن و البته وزن سبک‌اش از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در لباس‌های زمستانی [از جمله شال، ژاکت، پلیور، کت، جوراب و دستکش] است. این پارچه از پشم بز کشمیر تهیه می‎شود و ازآن‌جا که تعداد بزهای کشمیر در جهان کم است و همچنین هر بز هم سالانه مقدار کمی پشم تولید می‌کند قیمت این پارچه نسبت به بسیاری از پارچه‌های دیگر بیشتر است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا