بین‌المللیسیاسی

پادشاه سعودی به دلیل التهاب کیسه صفرا راهی بیمارستان شد

بدین ترتیب قرار ملاقات ملک سلمان با نخست وزیر عراق لغو شد

قرار بود نخست وزیر عراق روز دوشنبه با پادشاه عربستان سعودی دیداری داشته باشد و پس از گفت‌وگو با پادشاه و سایر مسئولان این کشور، راهی تهران شود. دیداری که با گمانه‌زنی‌های صورت گرفته پیرامون احتمال میانجی‌گری در مناقشه میان ایران و عربستان دامن زده بود و گفته شده بود نخست وزیر عراق حامل پیامی از سوی ایران برای مقامات عربستان است، اما صبح روز دوشنبه، ملک سلمان، بر اثز التهاب کیسه صفرا راهی بیمارستان شد. این در حالی است که شرایط جسمی ملک سلمان همواره محل گمانه زنی بوده و گفته می‌شود ملک سلمان دست کم یک بار دچار سکته مغزی شده است.

ملک سلمان، پادشاه ۸۴ ساله عربستان که از سال ۲۰۱۵ به قدرت رسیده است، اندک زمانی پس از روی کار آمدن و به قدرت رسیدن، برادرش را از ولیعهدی کنار گذاشت و پسرش محمد بن سلمان را به این سمت منصوب کرد. با گذشت روزها، کم‌کم بسیاری از شاهزاده‌های سعودی هم تحت عناوین مختلف از مسیر قدرت کنار زده شدند.

تحلیل‌گران در حال حاضر رهبر واقعی عربستان را ولیع هد این کشور، محمد بن سلمان ۳۴ ساله‌ای که از سال ۲۰۱۶ به قدرت رسید، می‌دانند. بن سلمان پرونده‌های متعددی از جمله مداخله نظامی در یمن، قطع رابطه و تحریم قطر و افزایش فشار علیه ایران را مدیریت کرده است. وی بعد از درگذشت پدر، نخستین پادشاه این کشور از نسل سوم آل سعود به شمار می‌آید. بیماری پادشاه مسن عربستان سعودی هم‌اکنون فرصتی برای بن سلمان جوان فراهم می‌کند تا قدرت را به شکل متمرکزتری قبضه کند.

بیشتر بخوانید
جملات جنجالی کاندیداها در اولین مناظره انتخابات 1400

کارشناسان منطقه بر این باورند که هدف از اعلام رسمی بیماری پادشاه سعودی، انتقال قدرت بیشتر به ولیعهد سعودی است آن هم در شرایطی که جزییات بیشتری در خصوص شرایط جسمی پادشاه عربستان هنوز منتشر نشده است. نکته اینجاست که این اتفاق باعث به تعویق افتادن سفر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به ریاض شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، یک روز پیش از موعد سفر کاظمی به ریاض، راهی بغداد شده بود. ظریف در سفر خود با مصطغی الکاظمی، فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. در آن سوی میدان، وزارت خارجه عربستان اعلام کرده سفر الکاظمی بعد از بهبودی کامل و ترخیص ملک سلمان، انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا