اطلاعات‌محورروانشناسی

از آدم‌های ضد اجتماعی حسابی فاصله بگیرید!

نزدیک شدن به یک سری از آدم‌ها خصوصا در این روزهای کرونایی ممکن است زندگی ما را مختل و یا نابود کنند. به همین دلیل می‌خواهیم در این نوشتار به بیان ویژگی‌ها و نشانه‌های آدم‌های ضد اجتماعی بپردازیم. این افراد کسانی هستد که بر اساس شاخص DMS-5 که راهنمای تشخیصی و آمارهای روانشناسی است، اختلال شخصیت ضد اجتماعی دارند. به بیان دیگر می‌توانیم بگوییم یعنی سه مورد از ویژگی‌هایی که در ادامه به بیانشان می‌پردازیم را در خود دارند.

ویژگی‌ها آدم‌های ضد اجتماعی

  • این افراد اسم مستعار زیاد دارند، به دروغ گویی و کلاهبرداری عادت کرده‌اند حتی اگر بروز چنین رفتارهایی برایشان سود آنچنانی هم نداشته باشد.
  • این آدم‌ها بدون برنامه هستند و همیشه جوری برنامه را انجام می‌دهند که فقط خودشان می‌توانند با شیوه انجام شدن فرآیند برنامه ارتباط بر قرار کنند.
  • افراد ضد اجتماعی قانون شکن هستند و انقدر قانون شکنی را انجام می‌دهند تا دستگیر شوند.
  • این‌ دست از افراد به سرعت عصبانی می‌شوند، زود رنج هستند. آستانه تحمل‌ این افراد پایین است، به همین دلیل زیاد با بقیه دعوا می‌کنند.
  • در رابطه با این افراد می‌توان گفت تقریبا در هیچ کاری مسئولیت پذیر نیستند.
  • آنها در محل کارشان، قوانین کار را زیر پا می‌گذارند، اموال جایی که کار می‌کنند را به آسانی هدر می‌دهند.
  • این افراد از کارهای خود پشیمان نمی‌شوند و عذاب وجدان هم بابت اعمالشان نمی‌گیرند.
  • اگر کسی به این دسته از افراد تذکری بدهد، حتما یک توجیهی برای اشتباه خود دارند و یا ممکن است به صورت کلامی به آن شخص حمله یا بعضا هتاکی کنند.
  • افراد ضد اجتماعی کارهای خطرناکی انجام می‌دهند و با همین کارها خودشان و بقیه را به خطر می‌اندازند. مثلا وقتی همه ما می‌دانیم که در اماکن عمومی و محیط‌های بسته باید از ماسک استفاده کنیم، آن‌ها ماسک نمی‌زنند و ازاین قبیل توجیهات می‎‌آورند که “نفسم می‌گیرد، من که نمی‌گیرم، اگر بگیرم هم چیزی نمی‌شوم، اگر کسی نمی‌خواهد به ویروس کرونا مبتلا شود، از خانه خارج نشود…” جالب است بدانید چون در سطح جهانی با چنین افرادی رو به رو هستیم، برای آنها اصطلاحی تحت عنوان covidiots در نظر گرفته‌اند.

با تمام این تفاسیر حواسمان باشد در این روزهای کرونایی، فاصله شهروند خوب بودن تا ضد اجتماعی بودن تنها یک تکه پارچه است که دو عدد کش به آن متصل است.

بیشتر بخوانید
سیم کارت ایرانسل بهتر است یا همراه اول ؟

در ستون روشناسی مجله اینترنتی خبرببر همچنین بخوانید: چه کسانی می‌توانند برنامه‌ریزی صورت گرفته را خراب کنند؟

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نوزده − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا