تکنولوژیکامپیوتر و اینترنت

ربع‌قرن از عمر ویندوز ۹۵ گذشت!

سال‌ها در گذر هستند و اگر بشرِ امروزی که غرق در روزمرگی‌ست به نشانه‌ها توجه نکند، ممکن است چندان متوجه گذر سال‌ها نشود. ۲۵ سال از روزی که مایکروسافت ویندوز ۹۵ و Internet Explorer 1.0 را به‌صورت رسمی منتشر کرد گذشت. درست ۲۴ آگوست سال ۱۹۹۵ بود که تحولی عظیم در دنیای تکنولوژی پدید آمد.

جالب آن‌که از آن روز تا کنون شرکت مایکروسافت چندین ویندوز روانه‌ی بازار کرده، اما هیچ‌کدام از ویندوزهای بعدیِ مایکروسافت از لحاظ قیمت نزدیک به ویندوز ۹۵ هم نبودند. ویندوز ۹۵ تا امروز با اختلاف زیاد گران‌ترین ویندوز مایکروسافت بوده‌است.

مراسم رونمایی از ویندوز۹۵ در ۲۴ آگوست ۱۹۹۵

ویندوز۹۵ در رسانه‌ها بسیار تبلیغ شد و حتی به‌هنگام راه‌اندازی‌اش نیز چندین فرد مشهور از جمله بیل گیتس، جی‌لنویِ بازیگر و متیو پری حضور داشتند. این نسخه از ویندوزهای مایکروسافت بسیار هم پرفروش بود و در همان هفته‌های نخست حدود ۷ میلیون نسخه از آن را خریدند.

کاربران استقبال بسیار زیادی از سی‌دی‌رام ویندوز 95 کردند!
کاربران استقبال بسیار زیادی از سی‌دی‌رام ویندوز ۹۵ کردند!

ویندوز ۹۵ ویژگی‌های جدید زیادی داشت

 مایکروسافت در ویندوز ۹۵ برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ی زیادی را عملی کرد. یکی از آن‌ها MSN بود. MSN مخفف Microsoft Network یا شبکه‌ی مایکروسافت بود. این نرم‌افزار از طریق ویندوز ۹۵ وارد کامپیوترها شد و آیکون برجسته‌اش جایی برای خود در دسکتاپ کامپیوترها پیدا کرد. MSN را برای دسترسی‌داشتن به ایمیل، چت‌روم‌ها، گروه‌های خبری و صفحه‌های اصلی WWW در اتصال dial-up طراحی کرده‌بودند. در آن روزها، برای استفاده‌ی ماهانه از MSN باید هر ماه مبلغی به مایکروسافت پرداخت می‌شد.

جالب آن‌که اگر هر کاربر روزانه بیش از ۳ ساعت از MSN استفاده می‌کرد، ملزم به پرداختِ مبلغِ بیشتری بود. روزهای نخست، MSN مبتنی بر اینترنت dial-up بود و امروز MSN به‌عنوان یک سرویس وب در جریان اپلیکیشن‌ها و مرورگرهای کاربردی وجود دارد.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل تفاوت سانروف و پانوراما

به‌جز MSN، سرویس دیگری که در ویندوز۹۵ به کار گرفته شد و بسیار هم کاربردی از آب درآمد، My Briefcase بود. این سرویس طراحی شده بود تا داده‌ها را بین کامپیوترهای دسکتاپ و لپ‌تاپ‌ها همگام‌سازی کند، کاری که امروز البته به‌سادگیِ هرچه تمام‌تر و از طریق سرویس ذخیره‌سازیِ OneDrive  خودِ مایکروسافت عملی می‌شود.

ویژگی جدید دیگری که در ویندوز۹۵ وجود داشت و آن هم هنوز در ویندوزهای مایکروسافت هست، امکان پروفایل‌سازی بود. به‌این‌ترتیب، درصورتی‌که یک کامپیوتر در خانه وجود داشت، درعوض همه‌ی اعضای خانواده می‌توانستند پروفایل‌های خودشان را بسازند و فقط به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند.

محیط ویندوز 95
تصاویری از محیط ویندوز ۹۵

جالب‌تر آن‌که اگر کسی از ویندوز۹۵ راضی نبود، می‌توانست ویندوز مایکروسافت‌پلاس را خریداری کند که امکانات بیشتری داشت. ویندوز ۹۵ برای مدتِ سه سال خودنمایی کرد تا آن که در سال ۱۹۹۸، مایکروسافت ویندوز ۹۸ را روانه‌ی بازار کرد.

منابع: zdnet | theverge

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا