پزشکی

ظهور پدیده‌ای در معاینه بیماران به نام ویزیت سه دقیقه‌ای

اتفاقی که توسط برخی از پزشکان و برخلاف قوانین رخ می‌دهد!

انتقاد از وضعیت نظارت بر درآمدها و عملکرد جامعه پزشکی طی سالیان متمادی همواره مطرح بوده است. در چند سال گذشته، بحث داغ حاشیه‌ای پیرامون عدم پرداخت مالیات توسط پزشکان بود که بسیار هم جنحالی شد و نهایتا در ماجرای مالیات، پزشکان ملزم به استفاده از کارتخوان در مطب‌های خود شدند.

اخیرا یکی از موضوعات دیگر که پیرامون عملکرد پزشکان داغ شده، ظهور پدیده‌ای در معاینه بیماران به نام ویزیت سه دقیقه‌ای در مطب‌هایشان است. اساس داستان این است که برخی پزشکان در زمان معاینه در زمان معاینه و ویزیت بیماران، کم‌کاری می‌کنند.

بر اساس مصوبه‌ای که در هیئت وزیران به تصویب رسیده، زمان استاندارد ویزیت و معاینه بیمار برای پزشکان در سطوح مختلف به قرار زیر است:

  • این زمان برای پزشکان عمومی در کشور ۱۵ دقیقه
  • برای پزشکان متخصص ۲۰ دقیقه
  • برای ویزیت پزشکان فوق تخصص ۲۵ دقیقه
  • و برای روانپزشکان نیز ۳۰ دقیقه تعیین شده است

جالب اینجاست که این مصوبه با واقعیت میدانی موجود در جامعه به ما خبر از اختصاص زمانی بسیار کمتر از آنچه که در مصوبه تعیین شده است را نشان می‌دهد.

در اکثر اوقات شاهد این هستیم که پزشکان تنها زمانی کوتاه و حدود ۳ تا ۵ دقیقه برای ویزیت بیماران اختصاص می‌دهند. حتی این مسئله در پزشکان شیفت در بیمارستان‌های کشور به مراتب کمتر بوده و گاهی اوقات به زیر سه دقیقه نیز می‌رسد. برای نمونه در بیمارستان آموزشی اطفال قدس قزوین، میانگین معاینه کودکان ۳/۵ دقیقه بوده است. این میزان زمان در حالی است که میانگین زمان معاینه پزشکان در کشور‌های پیشرفته‌ای چون آلمان ۱۷/۵ تا ۲۱ دقیقه و در بلژیک ۱۷دقیقه است.

بیشتر بخوانید
از خواص جینسینگ چه می‌دانید؟

در پی جویی دلیل این موضوع برخی تنها انگشت اتهام را به سوی پزشکان می‌برند و آن‌ها را به کم‌کاری متهم می‌کنند، اما واقعیت این است که باید متغیر مهمی همچون تقاضای بالای ویزیت و زمان شیفت محدود پزشکان را در وقوع این امر، دخیل دانست. مساله اصلی در ظهور چنین پدیده‌ای، کمبود شدید تعداد پزشک نسبت به جمعیت است؛ به گونه‌ای که برای هز ۱۰۰۰ نفر فقط ۱/۶ پزشک در جامعه وجود دارد. این در شرایطی است که در کشورهای پیشرو، این سرانه ۳ پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است.

با توجه به روند کنونی در پذیرش پزشکان در دانشگاه‌ها و با در نظر گفتن سیر مهاجرتی که به دلیل اوضاع نا به سامان اقتصادی و شرایط شغلی، دامان جامعه پزشکی کشور را هم گرفته؛ به نظر نمی‌رسد چشم اندازی برای حل مشکل و پدیده ویزیت سه دقیقه‌ای وجود داشته باشد.

در ستون مجله اینترنتی خبرببر بیشتر بخوانید: فرآیند ساخت و تایید واکسن یک بیماری مثل کرونا به چه صورت است؟

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + چهارده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا