پزشکی

ویروس کشنده نیپا چیست و چه علائمی دارد؟

پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، بسیاری از انسان‌ها حساسیت زیادی به واژه‌ی «ویروس» پیدا کرده‌اند و بنابراین اخبار مربوط به شیوع ویروس‌ها بسیار بیش از پیش جدی گرفته می‌شوند. به‌عنوان مثال، ویروس کشنده نیپا یا نیپاه از چند سال پیش در کشور هند وجود داشته و خبرهای آن نیز منتشر شده‌‌اند، اما جهان امروز واکنشِ حساس‌تری به این ویروس نسبت به جهان سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد. ویروس کشنده نیپا چیست و چه علائمی دارد؟ این موضوع را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

ویروس نیپا از کجا آمد؟

سال ۱۹۹۸ ویروس نیپا از روستایی با نام سونگای نیپاه سربرآورد. در این روستا اکثر خفاش‌های میوه‌خوار به این ویروس مبتلا شدند و آن را به انسان هم منتقل کردند. نام ویروس کشنده نیپا برگرفته از همین روستا است. چاهی که در تصویر زیر می‌بینید مکانی است که سال‌ها پیش ده‌ها خفاش میوه‌خوار به‌صورت مرده در آن پیدا شدند و مشخص شد که این ویروس آن‌ها را درگیر ساخته‌است. پس از این ماجرا بود که به‌شدت ویروس نیپا در آن منطقه شیوع پیدا کرد.

ویروس کشنده نیپا چیست

اما چگونه این چاه توانست منبعی برای شیوع جدید ویروس کشنده نیپا باشد؟ خبر بد این است که این چاه در واقع منبع آب یک خانواده در هند بود. آن خانواده از این چاه آب‌شان را دریافت می‌کردند و وقتی بیمار شدند و به بررسی چاه پرداختند، متوجه شمار زیادی خفاش درون چاه شدند.

چرا دوباره خبر از ویروس نیپا می‌دهند؟

باوجودی‌که بیش از ۲۰ سال است که ویروس نیپا در هند پیدا شده، اما به‌تازگی شیوع این ویروس افزایش یافته‌است و اکنون جمعیت شاخصی از مردم کشورهای بنگلادش و هند به این ویروس مبتلا شده‌اند. خبر بد این است که در اوایل شیوع این ویروس، حدود ۳۰۰ نفر از آن روستا به ویروس مبتلا شدند و بیش از ۱۰۰ نفر جان‌شان را از دست دادند؛ یعنی کشندگی ویروس نیپا بسیار بیشتر از ویروس کرونا است.

بیشتر بخوانید
هشدار جدی کرونایی مدیرعامل بیمارستان میلاد تهران + فیلم

راه‌های انتقال ویروس کشنده نیپا چیستند؟

متأسفانه همان قصه‌ای که برای کروناویروس وجود داشت برای ویروس نیپا نیز وجود دارد. این ویروس ابتدا حیوانات و به‌خصوص خفاش‌ها را درگیر ساخته و از آن‌ها به انسان منتقل شده‌است. این ویروس همچنین از انسان هم به انسان قابل‌انتقال است. راه‌های انتقال می‌توانند پرش بزاق دهان به‌هنگام صحبت‌کردن، عطسه، سرفه، لمس مواد آلوده به ویروس و مصرف خوراکی‌ها و خصوصاً میوه‌های آلوده باشند. اتفاقاً خفاش‌ها از طریق همین مصرف میوه‌های آلوده به ویروس کشنده نیپا یا نیپاه مبتلا شدند.

ویروس نیپا با انسان چه می‌کند؟

برخلاف ویروس کرونا که ریه‌ها را درگیر می‌کند، این ویروس به سمت مغز می‌رود و موجب بروز التهاب مغز یا آنسفالیت می‌شود. بیماری نیپا ۵ الی ۱۴ روز به طول می‌انجامد و البته که همیشه با مرگ بیمار همراه نیست.

علائم ویروس نیپا چه مواردی هستند؟

اولین علائم ابتلا به این ویروس همان علائم کرونا و آنفلوانزا هستند از جمله تب شدید، تهوع و سردرد. پس از آن ممکن است مشکلات تنفسی و همچنین سرگیجه نیز پدیدار شوند. برخی بیماران ممکن است خیلی سریع به کما بروند و البته در این بین احتمال مرگ‌شان زیاد است. متأسفانه همانطور که گفته شد میزان مرگ و میر این ویروس بسیار بیشتر از ویروس کرونا است.

**********

در آخر گفتنی است که شیوع این ویروس چند بار زیاد و پس از آن کم شده‌است. سال‌های ۲۰۰۱، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۸ این ویروس در هند شیوع زیادی داشته‌است و البته اکنون نیز در حال شیوع بیشتر در بنگلادش و ایالت‌های شمالی هند است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا