اجتماعی

ویروس کرونا به بی‌عدالتی آموزشی دامن زده است

شیوع ویروس کرونا در جهان منجر به بروز بحران‌های متعددی شده و به بحران‌های بسیاری هم دامن زده است. از جمله مهم‌ترین این بحران‌ها اختلال در روند آموزش و پرورش و بازماندن دانش آموزان زیادی از تحصیل و درس و مشق است.

یک مرکز حمایت از کودکان در بریتانیا در این رابطه می‌گوید:

حدود ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار کودک به دلیل کرونا در آستانه ترک تحصیل هستند و توانایی بازگشت به مدرسه را ندارند.

این‌ها همان کودکانی هستند که عمدتا به جای مدرسه راهی بازار کار خواهند شد. در این میان بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، مشخص شده دختران در آفریقا و مناطقی از آسیا بیش از پسران در معرض بازماندن از تحصیل هستند. ایران هم از جمله کشورهایی است که در معرض این تهدید قرار گرفته است.

در همین باره وزیر آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی، می‌گوید:

اجازه نمی‌دهیم کرونا باعث ترک تحصیل حتی یک نفر هم شود!

این در حالی است که جناب آقای وزیر حرفی از راه حل در شرایط کرونایی کنونی کشور نزده و فقط بر روی استفاده از نهادهای خیریه تاکید کرده است. قابل تامل است بدانید از ۱۴ میلیون دانش آموز سراسر کشور تنها حدود ۱۰ میلیون نفر در سامانه آموزش مجازی شاد عضو شدند و این یعنی نداشتن گوشی هوشمند یا تبلت و یا عدم دسترسی به اینترنت، ۴ میلیون دانش آموز این کشور را در معرض ترک تحصیل قرار داده است.

از طرفی مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد نیز گفته:

۳۷۵ هزار دانش آموز و بیش از ۸۰ هزار دانشجو از حمایت‌های این کمیته برخوردار هستند.

بر اساس همین آمارهای رسمی مشخص نیست سرنوشت بیش از ۳/۵ میلیون دانش آموز چگونه رقم خواهد خورد. بر مبنای اعلام مرکز آمار وزارت کار، حدود نیم میلیون کودک کار در ایران وجود دارد. هر چند که الهام فخاری عضو شورای شهر تهران این آمار را فراتر از آمار اعلام شده می‌داند و این رقم را در حدود ۳ میلیون نفر برآورد کرده است.

بیشتر بخوانید
زباله‌های خطرناک را بدون ملاحظه دور نیندازیم!

در چنین شرایطی و با توجه به تقویم آموزشی سال جاری، وزارت آموزش و پرورش فقط یک ماه برای مقابله با بحران پیش رو فرصت دارد. بحرانی که در کمال ناباوری قادر است جمعیت محرومان از تحصیل و کودکان کار در کشور را به رقمی بین ۴ تا ۵ میلیون نفر برساند.

بیشتر بخوانید: سخنان حریرچی در مورد تعویق کنکور سراسری ۹۹

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هفده − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا